Intel dołącza do wyścigu chipów AI

Podczas wydarzenia „AI Everywhere” w Nowym Jorku firma Intel (NASDAQ: INTC) zaprezentowała kilka nowych chipów komputerowych zorientowanych na sztuczną inteligencję (AI), w szczególności Gaudi3, zaprojektowany specjalnie z myślą o generatywnym oprogramowaniu AI.

Intel buduje swoje chipy Gaudi od 2019 roku, kiedy to przejął firmę Habana Labs, producenta chipów, i ma nadzieję, że chipy zostaną przyjęte przez firmy budujące duże farmy chipów do zastosowań AI. Po ogłoszeniu tej informacji podczas wydarzenia akcje Intela wzrosły o około 1,5%.

Premiera Gaudi3 ma nastąpić w 2024 r., a Intel ma nadzieję, że będzie konkurować z chipami stworzonymi przez swoich konkurentów, Nvidię (NASDAQ: NVDA) i AMD (NASDAQ: AMD), które obecnie obsługują duże i energochłonne modele AI.

Obecnie najpopularniejsze modele AI, takie jak ChatGPT OpenAI, działają głównie na procesorach graficznych Nvidia; ta zależność znacząco przyczyniła się do sukcesu rynkowego Nvidii, a jej akcje wzrosły o prawie 230% rok do chwili obecnej.

Wiek komputerów PC ze sztuczną inteligencją

„Widzieliśmy ekscytację generatywną sztuczną inteligencją, gwiazdą programu na rok 2023” – powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel. „[Ale] Uważamy, że komputer ze sztuczną inteligencją będzie gwiazdą programu w nadchodzącym roku”.

Podczas wydarzenia Intel ogłosił także chipy Intel Core Ultra przeznaczone dla laptopów i komputerów stacjonarnych z systemem Windows. Chipy Ultra zawierają wyspecjalizowany komponent AI znany jako NPU (jednostka przetwarzania neuronowego), zwiększający ich zdolność do wydajnego uruchamiania programów AI.

Chociaż nie są tak wydajne jak Gaudi3 do obsługi wielkoskalowych modeli AI, chipy Core Ultra doskonale radzą sobie z mniejszymi zadaniami. Na przykład firma Intel zaprezentowała swoje możliwości w zakresie obsługi takich funkcji, jak funkcja rozmycia tła Zoom (NASDAQ: ZM). Intel przewiduje, że do 2028 r. komputery PC wyposażone w sztuczną inteligencję będą stanowić 80% rynku komputerów osobistych, zmieniając sposób, w jaki pracujemy, uczymy się i tworzymy.

„Intel ma misję udostępniania sztucznej inteligencji wszędzie za pośrednictwem wyjątkowo zaprojektowanych platform, bezpiecznych rozwiązań i wsparcia dla otwartych ekosystemów. Nasze portfolio sztucznej inteligencji staje się jeszcze silniejsze dzięki dzisiejszej premierze procesorów Intel Core Ultra, zapoczątkowując erę komputerów stacjonarnych i sztucznej inteligencji” – powiedział Gelsinger.

Wyścig o przyszłość sztucznej inteligencji

Konkurencja w przestrzeni modeli sztucznej inteligencji nie tylko nasila się, ale obecnie obserwujemy zwiększoną konkurencję wśród markerów chipowych. Te potężne półprzewodniki to silniki napędzające rozwój sztucznej inteligencji, od ogromnych centrów danych po urządzenia konsumenckie codziennego użytku.

Do tej pory Nvidia była dominującym graczem na tym rynku, ale ostatnio widzieliśmy, jak producenci chipów AMD, a obecnie Intel, rywalizują o udział w rynku. Ponieważ każda firma stara się wyprzedzić inne dzięki wydajniejszym i potężniejszym chipom, sektor sztucznej inteligencji czerpie korzyści z gwałtownego wzrostu innowacji.

Udoskonalenia te przekładają się na większą prędkość przetwarzania, mniejsze zużycie energii i ulepszone możliwości przetwarzania danych, co prowadzi do bardziej niezawodnych i skalowalnych rozwiązań AI. Przełoży się to na dokładniejsze podejmowanie decyzji w kluczowych obszarach, takich jak opieka zdrowotna, monitorowanie środowiska i usługi finansowe.

Zwiększona wydajność chipów umożliwia także tworzenie bardziej wyrafinowanych modeli sztucznej inteligencji, umożliwiając lepsze zrozumienie i interakcje w obszarach takich jak przetwarzanie języka naturalnego i analityka predykcyjna. Zmiany te torują drogę systemom sztucznej inteligencji, które są inteligentniejsze, wydajniejsze i lepiej dostosowane do złożoności potrzeb człowieka i środowiska.

Obejrzyj: sztuczna inteligencja tak naprawdę nie jest generatywna, jest syntetyczna

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Intel joins the AI chip race – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO