Platforma Apple typu open source do rozwoju sztucznej inteligencji wykorzystuje własne chipy

Firma Apple (NASDAQ: AAPL) ogłosiła wprowadzenie na rynek MLX, platformy open source do rozwoju sztucznej inteligencji (AI), łączącej trend firm Big Tech z bibliotekami modeli do uczenia maszynowego.

Usługa MLX firmy Apple umożliwia programistom tworzenie dużych modeli językowych (LLM) zgodnych z biblioteką modeli głębokiego uczenia Apple Silicon i MLX Data. Firma Apple ujawniła na GitHubie, że nowy framework to mistrzowski krok w rozwiązywaniu problemów ze zgodnością i wydajnością, czerpiąc inspirację z istniejących frameworków, takich jak PyTorch, ArrayFire i Jax.

Jednak Apple stwierdził, że jego MLX dokłada wszelkich starań, oferując ulepszone funkcjonalności, które obejmują korzystanie ze znanych interfejsów API opartych na Pythonie i C++. Zgodnie z ogłoszeniem na GitHubie Apple twierdzi, że interfejsy API MLX mogą uprościć budowanie złożonych modeli, wykorzystując podobieństwa z PyTorch.

Inne funkcje techniczne zintegrowane z MLX obejmują dynamiczną konstrukcję wykresów, leniwe obliczenia i komponowalne transformacje funkcji, co według Apple ma uprościć proces.

Firma ujawniła, że architektura MLX wyróżnia się zastosowaniem ujednoliconego modelu pamięci. Według Apple macierze MLX istnieją w pamięci współdzielonej, co oznacza, że operacje można wykonywać na obsługiwanych urządzeniach bez konieczności przenoszenia danych.

Dzięki ujednoliconej funkcji pamięci programiści nie muszą polegać na wydajnych komputerach PC do wykonywania operacji uczenia maszynowego, ponieważ mogą korzystać z pamięci RAM swojego komputera MAC. Oprócz ulepszeń technicznych Apple twierdzi, że MLX ma być przyjazny dla użytkownika, ale wystarczająco wydajny, aby szkolić i wdrażać modele sztucznej inteligencji.

„Projekt samego frameworka jest również koncepcyjnie prosty” – powiedział Apple. „Zamierzamy ułatwić badaczom rozszerzanie i ulepszanie MLX w celu szybkiego odkrywania nowych pomysłów”.

Pomimo funkcjonalności programiści wyrazili obawy dotyczące przenoszenia niestandardowych modeli, co wskazuje na tendencję Apple do prowadzenia zamkniętego ekosystemu.

„To ekscytujące widzieć więcej takich narzędzi do pracy z obiektami podobnymi do tensora, ale naprawdę chciałbym, aby Apple ułatwiło przenoszenie niestandardowych modeli w sposób zapewniający wysoką wydajność” – zauważył programista w Hacker News.

Apple stawia na generatywną sztuczną inteligencję

W lipcu ujawniono, że Apple dokłada wszelkich starań, aby opracować chatbota opartego na sztucznej inteligencji – nazwanego Ajax – do użytku wewnętrznego pracowników w celu prototypowania produktów. Nie ma konkretnych planów komercyjnego wydania w formie ChatGPT lub Bard, a eksperci wskazują na wykorzystanie Google Cloud jako sygnał, że firma zamierza utrzymać ofertę we własnym zakresie.

Firma wzmacnia swoje szeregi ekspertami w zakresie uczenia maszynowego i technologii blockchain, sugerując możliwą integrację obu powstających technologii. Ponowne wejście Apple na rynek sztucznej inteligencji oznacza, że Apple dogoni OpenAI, Google (NASDAQ: GOOGL) i Meta (NASDAQ: META), pomimo przewagi jako pierwszy na rynku po wprowadzeniu Siri na rynek w 2011 roku.

Obejrzyj konferencję IEEE COINS: skrzyżowanie sztucznej inteligencji i blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Apple open-source framework for AI development utilizes own chips – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO