OFAC w pobliżu i dowiedz się: Tether zamraża portfele, Coinbase nadal działa niepewnie

Nagła chęć Tethera do zastosowania się do długo ignorowanych sankcji gospodarczych zdecydowanie sugeruje, że władze federalne USA przygotowują się do ogłoszenia ugody w sprawie karnej z największym na świecie emitentem monet stabilnych.

W weekend Tether przedstawił swoją „nową politykę wzmacniania bezpieczeństwa ekosystemów”, czyli nagłą decyzję o „rozpoczęciu nowej polityki dobrowolnego zamrażania portfeli, mającej na celu zwalczanie działalności związanej z osobami objętymi sankcjami w specjalnie wyznaczonym biurze ds. kontroli aktywów zagranicznych (OFAC). Lista obywateli (SDN).”

Tether jednocześnie zamroził 161 portfeli na blockchainie Ethereum, chociaż 150 z nich nie zawierało wówczas żadnych stabilnych monet USDT (portfele mogły zawierać USDT w niektórych z wielu łańcuchów warstwy 2 Ethereum). Na pozostałych 11 adresach znajdowało się łącznie 3,5 miliona USDT, z czego wszystkie oprócz 100 000 znajdowały się w jednym portfelu. Detektyw Blockchain ZachXBT
zidentyfikował ten wielorybi portfel jako odbiorcę aktywów uzyskanych w wyniku włamania na platformę bukmacherską Stake.com na początku tego roku.

W jednym z 11 portfeli znajdowało się zaledwie 16 centów USDT, ale dzień przed zamrożeniem portfela przesłano ponad 400 000 USDT. Albo był to wyjątkowo szczęśliwy moment, albo ktoś w jakiś sposób zrozumiał, że wielki chłód jest nieuchronny.

Oświadczenie Tether zawierało standardowe obecnie wielokrotne użycie słowa „proaktywny” do opisania jego działań. W rzeczywistości wydaje się, że Tether został zmuszony do działania z opóźnieniem wkrótce po ogłoszeniu, że „niedawno wprowadził na swoją platformę tajne służby Stanów Zjednoczonych i będzie współpracował z Federalnym Biurem Śledczym, aby zrobić to samo”.

Należy pamiętać, że ponad rok temu Tether oświadczył, że nie ma żadnego obowiązku zamrażania „adresów rynku wtórnego opublikowanych na liście SDN OFAC lub obsługiwanych przez osoby i podmioty, które zostały ukarane przez OFAC”. Obejmowało to adresy powiązane z usługą mieszania monet Tornado Cash, na którą OFAC nałożył sankcje w sierpniu 2022 r., oraz adresy Ethereum umieszczone na czarnej liście powiązane z jej użyciem.

Dwa tygodnie po ogłoszeniu tych sankcji Tether twierdził, że „czeka na instrukcje organów ścigania” dotyczące sposobu reakcji. Tether twierdził ponadto, że „jednostronne zamrożenie adresów na rynkach wtórnych może być wysoce destrukcyjnym i lekkomyślnym posunięciem”, ponieważ „może zakłócać toczące się i wyrafinowane dochodzenia organów ścigania”.

Tymczasem Tether niedawno (i po cichu) zaktualizował swoje Warunki świadczenia usług, dodając „Rząd Wenezueli” do istniejącego zakazu korzystania z usług Tether przez klientów z USA i Kanady. Od 1 listopada sankcje SDN dotyczyły ponad 110 obywateli Wenezueli i osiem podmiotów, chociaż w połowie października rząd USA osiągnął porozumienie z prezydentem Wenezueli Nicolásem Maduro w sprawie ponownej autoryzacji niektórych zabronionych transakcji. (Maduro niemal natychmiast zaczął grozić inwazją na sąsiednią Gujanę, co skłoniło do ponownego przemyślenia tego porozumienia).

Co zatem skłoniło Tethera do (pro)działania w tak „wysoce destrukcyjny i lekkomyślny” sposób?

Represja bez pozytywów

Nie pozostało niezauważone, że nowo odkryta przyjaźń Tethera z Secret Service i Federalnym Biurem Śledczym (FBI) nastąpiła tuż po rekordowej ugodzie na kwotę 4,3 miliarda dolarów, jaką giełda aktywów cyfrowych Binance i jej założyciel Changpeng „C.Z.” Zhao osiągnęła z USA. Departament Sprawiedliwości (DOJ) i inne agencje federalne w zeszłym miesiącu.

Ugodę Binance poprzedziły lata raportów, że federalni stracili cierpliwość z powodu obojętności C.Z. na przestrzeganie przepisów. Federalni nie zgadzali się szczególnie z jego chęcią odwracania wzroku, podczas gdy przestępcy, osoby uchylające się od sankcji i terroryści wykorzystywali jego wymianę zdań do finansowania swojej nikczemnej działalności.

Tether od dawna był przedmiotem podobnie niepochlebnych raportów, ale wydaje się, że powiązania między USDT a grupami terrorystycznymi odpowiedzialnymi za ataki na Izrael z 7 października rozpaliły ogień w agencjach federalnych, aby ograniczyć historycznie bezstronne podejście Tether do przestrzegania zasad.

Jest jeszcze Wally Adeyemo, zastępca sekretarza Departamentu Skarbu USA – jednostki nadrzędnej OFAC – który niedawno zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowych narzędzi i zasobów, które pomogą w rozprawieniu się ze złymi podmiotami zajmującymi się aktywami cyfrowymi. We wniosku tym wskazano „dostawców monet stabilnych zabezpieczonych dolarem spoza Stanów Zjednoczonych”, którzy według Adayemo „używają naszej waluty bez odpowiedzialności za wprowadzenie procedur zapobiegających nadużywaniu ich platformy przez terrorystów”.

Po prośbie Adayemo wprowadzono nowe ponadpartyjne ustawodawstwo mające na celu karanie „zagranicznych stron ułatwiających transakcje finansowe z terrorystami”. Chociaż uchwalenie jakiegokolwiek ustawodawstwa podczas obecnej sesji Kongresu jest odległą perspektywą, obecne nastroje antyterrorystyczne mogą popchnąć te wysiłki w stronę mety.

Proponowana ustawa o zapobieganiu finansowaniu terroryzmu umożliwiłaby władzom USA ściganie „zagranicznych pośredników w transakcjach na aktywach cyfrowych”, czyli każdego podmiotu lub osoby, która „kontroluje, obsługuje lub udostępnia protokół dotyczący aktywów cyfrowych lub podobną usługę, lub w inny sposób materialnie pomaga w zakupie, sprzedaż, wymiana, przechowywanie lub inna transakcja obejmująca wymianę lub przeniesienie wartości przy użyciu aktywów cyfrowych”, która pomaga finansować działalność terrorystyczną.

Istnieje tu poważne zastrzeżenie, że koordynatorzy muszą „świadomie” ułatwiać transakcje z grupami terrorystycznymi lub grupami oznaczonymi przez OFAC. Jak zawsze Tether będzie argumentował, że po prostu bije USDT, podczas gdy Departament Skarbu drukuje dolary i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, co dzieje się później.

Jednak USDT i inne stajnie denominowane w dolarach faktycznie stały się fałszywymi dolarami, które oferują osobom objętym sankcjami możliwość uniknięcia odpowiedzialności. Jak pokazał akt oskarżenia postawiony w 2022 r. pięciu obywatelom Rosji, oligarchowie objęci sankcjami mogli handlować wenezuelską ropą za pomocą USDT. Jeden z oskarżonych Rosjan zauważył, że USDT „działa szybko jak SMS… Jest szybszy niż przelew telegraficzny USDT. Dlatego teraz wszyscy to robią. To wygodne i szybkie.”

Rosja Rosja Rosja

Mówiąc o Rosji, artykuł Cointelegraph opublikowany w zeszłym tygodniu (a następnie niemal natychmiast usunięty) rzucił światło na nową rosyjską sieć płatności transgranicznych korzystającą z USDT. Artykuł (zarchiwizowany tutaj) powiązany z postem na Telegramie autorstwa rosyjskiej cyfrowej platformy rozliczeniowej Exved, samozwańczego „elektronicznego systemu wyszukiwania kontrahentów”, którego celem jest „pomoc rosyjskim podmiotom prawnym w dokonywaniu płatności transgranicznych bez pośredników”.

Twierdząc, że współpracuje wyłącznie z „osobami prawnymi zgodnie z procedurami [w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu]”, Exved podkreśliła wykorzystanie USDT obok rzeczywistych dolarów amerykańskich i rubli nierezydentów.

Cointelegraph zacytował dyrektora generalnego / współzałożyciela InDeFi Smart Bank, Siergieja Mendelejewa, mówiąc, że Exved posiadał zgodę zarówno Banku Rosji, jak i Federalnej Służby Monitorowania Finansowego Federacji Rosyjskiej.

Jeśli nazwisko Mendelejewa brzmi znajomo, to dlatego, że założył on także moskiewską giełdę aktywów cyfrowych Garantex, która według analityków blockchaina Chainalytic „odpowiadała za większość wolumenu transakcji związanych z sankcjami w latach 2022–2023”.

W 2022 r. firma Garantex została ukarana przez OFAC za „bezmyślne lekceważenie przepisów i zgodności” oraz tendencję do „umyślnego lekceważenia obowiązków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) oraz pozwalania na nadużywanie swoich systemów przez nielegalne aktorów.”

Cointelegraph nie wyjaśnił jeszcze, dlaczego usunął swój artykuł, ale można łatwo zrozumieć, dlaczego Tether, który niedawno zaczął przestrzegać OFAC, nie chciałby, aby jego produkt był kojarzony z tak wybitną osobą/podmiotem objętym sankcjami OFAC. Kolejny doskonały przykład „proaktywności” Tethera w stosunku do jego bardziej niesmacznych powiązań?

Coinbase podwaja się

Podczas gdy Tether wściekle próbuje oddzielić swoje produkty od podmiotów/osób znajdujących się na liście niegrzecznych osób OFAC, tego samego nie można koniecznie powiedzieć o amerykańskiej bazie Coinbase
(NASDAQ: COIN) giełda.

Coinbase to jeden z największych walidatorów Ethereum, czyli wielorybów ETH, który nadzoruje mechanizm konsensusu typu blockchain w oparciu o dowód stawki. Według strony Tornado.pics, która śledzi transakcje powiązane z adresami Tornado Cash oznaczonymi flagą OFAC w Ethereum, Coinbase zajmuje drugie miejsce na liście podmiotów nadal zatwierdzających transakcje Tornado Cash, znacznie mniej niż platforma stakingowa Lido Finance, ale znacznie więcej niż Binance.

Filozoficzne odrzucenie przez Coinbase sankcji OFAC nałożonych na Tornado Cash nie jest tajemnicą, ponieważ Coinbase wspierała finansowo niektórych użytkowników Tornado Cash w ramach prawnego zaskarżenia decyzji OFAC w zeszłym roku. Pozew ten został oddalony w sierpniu, ale użytkownicy odwołali się od tej decyzji do Piątego Okręgowego Sądu Apelacyjnego, przy czym Coinbase w dalszym ciągu zapewniała wsparcie finansowe.

W ostatnich latach Piąty Okręg stał się znany z wydawania orzeczeń, które nie mają większego sensu prawnego lub nie mają go wcale, a najwyraźniej skupiają się bardziej na tym, czy denerwują urzędników Demokratów. Mając to na uwadze, możliwe jest, że sędziowie Piątego Okręgu staną po stronie użytkowników Tornado Cash. Jednak Ministerstwo Skarbu niewątpliwie złoży apelację od wyroku do Sądu Najwyższego, który wydaje się coraz bardziej zirytowany koniecznością rozwikłania często torturowanego rozumowania Piątego Okręgu.

Podczas gdy ten chaotyczny proces będzie się rozwijał, Coinbase może okazać mu wiele dobrej woli, jaką dotychczas okazali członkowie Kongresu. Ponieważ większość „krypto” gniewu DC skupia się obecnie na międzynarodowych szydercach, takich jak Binance, Tether i Justin Sun, głównymi beneficjentami są takie firmy jak Coinbase i Circle (emitent stablecoina USDC). (To nastroje zapewniły znaczną część paliwa, dzięki któremu cena akcji piwnicznych domów Coinbase wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu zaledwie ostatnich sześciu miesięcy.)

Biorąc jednak pod uwagę nowy nacisk władz federalnych na eliminację finansowania terroryzmu w oparciu o kryptowaluty, wsparcie Coinbase dla Tornado Cash – i jego żenujące powiązania z Koreą Północną – może pozostawić w ustach Kongresu niesmak. Podobnie jak nierozsądna decyzja Coinbase o dodaniu USDT do swojej listy tokenów, która doprowadziła do niezręcznego odkrycia, że USDT stanowił 15% wszystkich transakcji w trzecim kwartale tego roku.

Coinbase (i Circle) nie powinny myśleć, że mogą wiecznie polegać na przeoczeniu nieprzestrzegania zasad ze względu na przewagę na własnym boisku. Jak Patrick Mahomes przekonał się w niedzielny wieczór, możesz wrzeszczeć na sędziów, ile chcesz, ale jeśli ustawiłeś się tak daleko na spalonym, wrócisz do domu jako przegrany.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : OFAC around & find out: Tether freezes wallets, Coinbase still acting tough – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO