„Testy warunków skrajnych” Bitails podkreślają potencjalne korzyści dla sieci IoT korzystających z protokołu IPv6

Niedawne „testy warunków skrajnych” w sieci głównej BSV przeprowadzone przez firmę indeksującą blockchain Bitails uwydatniły kilka interesujących nowych przypadków użycia blockchain BSV w świecie Internetu rzeczy (IoT) i IPv6. Warto zauważyć, że obejmowały one pojedyncze transakcje, które zawierały setki tysięcy różnych UTXO – potencjalnie szybki, bezpieczny i tani sposób komunikacji peer-to-peer z dużymi sieciami urządzeń IoT.

Pojedyncza transakcja BSV z największym zestawem UTXO obejmowała ponad 180 tys. UTXO (tj. „niewydane dane wyjściowe transakcji” lub adresy „do”). Miał rozmiar 6,21 MB i kosztował zaledwie 0,0062 dolara amerykańskiego, czyli 12 429 satoshi. Chociaż był to największy zestaw, test warunków skrajnych Bitails dał setki transakcji z niezwykle dużą liczbą wyników.

Kluczowe zalety protokołu IPv6 i blockchainu BSV

Korzyścią, o której najczęściej usłyszysz, jest „prawie nieskończona liczba” unikalnych adresów IP. „Prawie nieskończoność” jest prawdopodobnie niedokładna — w sumie dostępnych jest 2^128 unikalnych adresów IPv6. Można to powiedzieć inaczej: „340 undecylionów”, co nawet nie brzmi realistycznie — wystarczy, aby każdy atom na Ziemi miał swój własny, unikalny adres IPv6… sto razy. Daj albo bierz. IPv4 ma marne 4 miliardy unikalnych adresów, a podaż ta wyczerpała się w 2011 roku.

Dla przypomnienia, sieć Bitcoin (BSV) ma 2^160 potencjalnych unikalnych adresów, co, jak zauważysz, to nawet więcej niż IPv6. Innymi słowy, istnieje więcej niż wystarczająca liczba unikalnych adresów IPv6 i BSV dostępnych dla każdej osoby, każdego urządzenia, które posiada w ciągu swojego życia, wszystkich urządzeń w dowolnej sieci IoT, osobowości fikcyjnych lub wygenerowanych przez sztuczną inteligencję i tak dalej. Powtórzymy to jeszcze raz: każdy atom na Ziemi mógłby mieć ich sto.

IPv6 ma wbudowane szyfrowanie typu end-to-end bez potrzeby stosowania certyfikatów cyfrowych lub „zaufanych” stron trzecich oraz umożliwia „multicast” z jednego adresu IP na wiele innych. Pojedyncza transakcja BSV może aktywować/dezaktywować urządzenia, przypisać im określone uprawnienia lub wysłać dowolny inny rodzaj instrukcji. Wybór, które lub ile wyników znajduje się w pojedynczej transakcji, daje inicjatorowi kontrolę nad tym, jakie komunikaty trafiają do którego urządzenia lub grup urządzeń.

Teraz wyobraź sobie, że możesz zawierać komunikację między kontrolerami IoT a urządzeniami sieciowymi w ramach transakcji typu blockchain, a także masz bezpieczny, niezmienny i możliwy do skontrolowania zapis całej komunikacji między kontrolerem IoT a jego siecią „rzeczy”.

Innymi słowy, w tych celach nie ma potrzeby wysyłania jednej wiadomości na jedno urządzenie w ramach jednej transakcji. Chociaż transakcje BSV są nadal tanie w porównaniu z innymi sieciami blockchain (zazwyczaj kosztują tylko 1/1000 centa amerykańskiego), stają się jeszcze tańsze, jeśli tysiące unikalnych urządzeń IoT może „subskrybować” adres multiemisji IPv6.

Każdy, kto szuka bardziej szczegółowego wyjaśnienia, w jaki sposób multiemisji i inne funkcje protokołu IPv6 można zintegrować ze skalowalną siecią blockchain, powinien zapoznać się z sesją Bitcoin Masterclasses dr Craiga Wrighta z lutego 2023 r., dostępną tutaj.

IPv6 umożliwia bezpośrednie przesyłanie wiadomości typu end-to-end, dzięki czemu komunikacja między kontrolerami IoT a sieciami ich urządzeń jest znacznie bezpieczniejsza.

„Nie sądzę, aby większość osób zajmujących się IoT myślała wiele o bezpieczeństwie” – powiedział prezes Forum IPv6, profesor Latif Ladid. „Nie można wykonywać prawdziwego P2P przez IPv4 + NAT. To zdecydowanie wymaga serwera pośredniczącego lub przejścia NAT. Staraj się unikać JAKIEGOKOLWIEK scentralizowanego serwera — twórz bezpośrednie połączenia typu end-to-end, korzystając z certyfikatów cyfrowych dla najlepszego bezpieczeństwa.

Obecne techniki mogą obejmować usługi oparte na chmurze lub komunikację za pośrednictwem protokołu HTTP/sieci. „Wszystkie rozwiązania oparte na chmurze lub Internecie prawdopodobnie nie są bezpieczne” – dodał Ladid.

„Chmura, podobnie jak internet, jest z natury scentralizowana i bardzo trudna do zabezpieczenia, nawet za pośrednictwem protokołu IPv6. Dzięki technologii blockchain protokół IPv6 umożliwia bezpośrednie przesyłanie wiadomości typu end-to-end, nawet przy użyciu protokołu PeerTLS. Pozwala to uniknąć scentralizowanego serwera (sieci lub chmury). Zapewnia to prawdziwe, kompleksowe szyfrowanie i wzajemne silne uwierzytelnianie za pomocą cyfrowych certyfikatów klienta”.

Korzystanie z blockchain i IPv6 zamiast SMS-ów do mobilnego uwierzytelniania i alertów

Jaka jest inna duża sieć z unikalnymi adresami IP (poniżej protokołu IPv6) poza aplikacjami IoT? Telefony komórkowe. Pojedynczy adres multiemisji może natychmiast wysłać wiadomość — P2P i uwierzytelnioną na obu końcach — do wszystkich urządzeń w sieci telefonii komórkowej.

Tutaj również można znaleźć potencjalne oszczędności czasu i pieniędzy. Wiele usług nadal wykorzystuje SMS-y do celów takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), aktywacja konta itp. Wszystkie te wiadomości są wysyłane jako pojedyncze wiadomości, za które nadawca musi zapłacić operatorowi sieci komórkowej. Właściciel X (dawniej Twittera), Elon Musk, w lutym 2023 r. skarżył się na koszty SMS 2FA, twierdząc nawet, że sieci komórkowe wykorzystują konta botów do sztucznego „pompowania” liczby wymaganych uwierzytelnień SMS, co kosztuje X.com 60 milionów dolarów rocznie. SMS 2FA jest nie tylko kosztowny, ale także notorycznie niebezpieczny w porównaniu z innymi metodami. Jednak ze względu na swoją prostotę pozostaje najpopularniejszą opcją dla większości użytkowników X i innych usług aplikacji. IPv6 może uprościć uwierzytelnianie dla użytkowników końcowych i sprawić, że będzie ono tanie dla dostawców usług.

Rządowe alerty o zagrożeniu, które korzystają z protokołów specyficznych dla danego kraju, podobnych do SMS-ów, mogą również pochodzić z pojedynczych adresów multiemisji. Każde urządzenie obsługujące protokół IPv6 może je odebrać, niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, czy nie.

Meysam Rezaei z Bitails: Chcieliśmy zobaczyć, jak gotowa jest sieć blockchain BSV na duże zestawy UTXO

To powiedziawszy, pozostaje jeszcze wiele testów do wykonania, zanim transakcje multi-UTXO będą mogły mieć miejsce w dużych ilościach. Według dyrektora generalnego i kierownika zespołu Meysama Rezaei było to częściowo powodem „testów warunków skrajnych” Bitails.

Musimy dalej naciskać, a nie zadowalać się tym, co mamy teraz” – powiedział.

Rezaei dodał, że takie transakcje (z setkami tysięcy wyjść) „nie są nowością w przestrzeni BSV, ale chcieliśmy przetestować sieć na większą skalę. Warto również wspomnieć, że od pierwszego dnia mieliśmy na myśli urządzenia IoT jako jedno z naszych głównych zastosowań”.

„Zespół ds. skalowania BSV przeprowadzał testy skalowania rozmiaru bloku, ale za pomocą tych dwóch testów chcieliśmy zwiększyć zestaw TPS i UTXO, aby symulować przyszłe scenariusze, w których wiele rozwiązań, w tym urządzenia oparte na IoT/IPv6, będzie uruchamianych na BSV”.

„Dlatego zaprojektowaliśmy Bitails tak, aby był bardzo wydajny po stronie klienta i obsługiwał często ograniczone zasoby wielu urządzeń IoT”.

Rezaei omawiał pomysł testu z wykorzystaniem wyjątkowo dużych zestawów UTXO na otwartych forach, ale poza tym nie było specjalnych przygotowań ani udziału procesorów transakcyjnych blockchain BSV (górników) ani twórców oprogramowania protokołu węzła. Powiedział, że niektórzy początkowo próbowali przekonać Bitails do przeprowadzenia zamiast tego testów warunków skrajnych w sieci Bitcoin BSV Testnet, ale głównym celem testu była ocena bieżących możliwości sieci blockchain BSV i identyfikacja (a następnie) naprawa wszelkich wrażliwych punktów.

Punkty te będą wymagały dalszych badań i potencjalnie pewnych poprawek do naprawienia lub mogą być po prostu kwestią możliwości sprzętowych węzła. Bitails nadal bada sprawę i planuje przeprowadzić dalsze testy.

„Biorąc pod uwagę poziomą konstrukcję Bitails™, jesteśmy pewni, że dzięki włączeniu dodatkowej infrastruktury usługa będzie w stanie skutecznie sprostać potencjalnym przyszłym obciążeniom sieci blockchain BSV.”

Rewolucja Blockchain IPv6 będzie większa niż bezprzewodowy Internet: Latif Ladid

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitails ‘stress tests’ highlight potential benefits for IoT networks using IPv6 – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO