OpenAI stosuje się do znaków towarowych GPT-6, GPT-7 w Chinach

OpenAI, firma stojąca za wiodącym na rynku chatbotem ChatGPT opartym na sztucznej inteligencji (AI), złożyła wnioski o znaki towarowe „GPT-6” i „GPT-7” w Chinach.

Firma z San Francisco jest uwikłana w kontrowersje i konflikty wewnętrzne, które wybuchły wraz ze zwolnieniem i nieoczekiwanym ponownym zatrudnieniem dyrektora generalnego i współzałożyciela Sama Altmana. Jednak zgłoszenia znaków towarowych pokazują, że misja ulepszania sztucznej inteligencji jest kontynuowana pomimo zmagań.

ChatGPT, który może poszczycić się 180 milionami użytkowników, został uruchomiony rok temu w ramach multimodalnego modelu dużego języka (LLM) GPT-3.5. W marcu OpenAI wypuściło ulepszoną wersję GPT4.

Jak podaje South China Morning Post, firma złożyła obecnie wnioski o znaki towarowe dla dwóch dodatkowych wersji swojego LLM w Chińskiej Krajowej Administracji Własności Intelektualnej. Dzieje się tak pomimo tego, że ChatGPT nie jest dostępny w Chinach ani Hongkongu w ramach „wielkiej zapory sieciowej” chińskiego rządu, która blokuje zagraniczne platformy, które nie przestrzegają przepisów dotyczących cenzury.

OpenAI dokonała zgłoszeń znaków towarowych w klasie 9, która obejmuje sprzęt naukowo-badawczy, oraz klasie 42, która obejmuje projekty technologiczne i usługi. Wnioski zostały złożone w ramach OpenAI OpCo, jej podmiotu dominującego.

Zgłoszenia znaków towarowych są w najlepszym przypadku wybiegające w przyszłość. Oprócz zakazu oficjalnej obsługi chińskich użytkowników, OpenAI nie otrzymało jeszcze zatwierdzeń dla wniosków o znaki towarowe GPT-4, Whispers i GPT-5. O pierwsze dwa ubiegał się w kwietniu, a drugi w lipcu.

OpenAI ujawniło skąpe szczegóły dotyczące przyszłych iteracji swojego LLM. Jednak w listopadowym wywiadzie Altman ujawnił, że nowa wersja będzie wydajniejsza od swoich poprzedników, choć odmówił podania daty premiery. Firma liczy na większe fundusze od Microsoftu (NASDAQ: MSFT), który zainwestował już 10 miliardów dolarów w start-up o wartości 29 miliardów dolarów, na pokrycie kosztów szkolenia dla GPT-5.

Początkowa wersja LLM, GPT-3, została zbudowana ze 175 miliardów parametrów, czyli elementów wpływających na jej funkcjonowanie. Chociaż OpenAI nie ujawniło, ile parametrów ma GPT-4, raporty twierdziły, że było ich ponad bilion. Oczekuje się, że GPT-5 będzie miał znacznie więcej parametrów i będzie miał większe możliwości.

Podczas gdy ChatGPT goni za znakami towarowymi w Chinach, jego lokalni rywale inwestują miliardy, aby zapewnić 1,4 miliardowi mieszkańców Chin alternatywę. Baidu, chińska replika Google (NASDAQ: GOOGL), przoduje w wyścigu dzięki chatbotowi Ernie, który został uruchomiony pod koniec sierpnia.

Jednak w Chinach chatboty muszą dostosowywać się do stanowiska rządu w kluczowych kwestiach, w tym w sprawie Covid-19, konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, Tajwanu, Hongkongu i nie tylko. Jedna wersja chatbota AI opracowana przez wydzieloną część firmy Microsoft zmienia temat lub twierdzi, że jest zmęczona, gdy pyta się ją o tak wrażliwe tematy.

Obejrzyj: Sztuczna inteligencja potrzebuje blockchainu

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : OpenAI applies for GPT-6, GPT-7 trademarks in China: report – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO