Brytyjscy ustawodawcy do banku centralnego: Należy zachować ostrożność w przypadku CBDC

Brytyjscy ustawodawcy wezwali bank centralny do „zachowania ostrożności” przy opracowywaniu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Bank Anglii od lat współpracuje z HM Treasury nad CBDC, a w lutym opublikował artykuł na temat projektu detalicznego funta cyfrowego. Oczekuje się, że faza projektowania potrwa do 2026 r., a uruchomienie CBDC zaplanowano na koniec dekady.

Bank centralny musi jednak ostrożnie podchodzić do funta cyfrowego, ponieważ bez ostrożnego zarządzania może on stwarzać ryzyko systemowe dla systemów finansowych i monetarnych kraju, ostrzegają w swoim raporcie członkowie Komisji Skarbu Izby Gmin.

Komisja zebrała opinie opinii publicznej na temat potencjalnej CBDC i zgodnie z raportem jednym z głównych problemów jest dezintermediacja banków. Możliwość zamiany depozytów bankowych na funty cyfrowe może zaostrzyć proces wypłat z banków komercyjnych w okresach trudności na rynku finansowym.

Likwidacja banków jest częstym problemem CBDC na całym świecie. W Niemczech banki chcą być w centrum procesu rozwoju, aby zabezpieczyć swoją rolę w świecie CBDC, podczas gdy banki włoskie jako warunek wsparcia CBDC postawiły pośrednictwo.

Bank Anglii (BoE) w swoich poprzednich dokumentach dotyczących CBDC uznał ryzyko dezintermediacji. Rozwiązaniem jest nałożenie limitu na posiadane funty cyfrowe na poziomie 10 000–20 000 funtów (12 678–25 356 dolarów). Liczba ta pozwala większości mieszkańców na otrzymywanie płatności w CBDC, a gdyby każdy posiadał maksymalny limit, wyniósłby on jedynie 20% wszystkich depozytów bankowych.

Limit ten powinien zostać obniżony, aby odpowiadał limitom sugerowanym w innych jurysdykcjach, zaproponowali parlamentarzyści. Na przykład proponowany limit posiadania w UE wynosi 3000 euro (2570 funtów).

Prywatność to kolejna kluczowa kwestia w Wielkiej Brytanii i poza nią. Parlamentarzyści twierdzą, że można to złagodzić poprzez „solidne regulacje i zabezpieczenia prawne związane ze zdolnością przyszłego rządu do dostępu do danych osobowych”.

Prywatność jest coraz powszechniejszym problemem w Stanach Zjednoczonych. Krytycy dolara cyfrowego twierdzą, że jest to rządowe narzędzie nadzoru, a w przygotowaniu są projekty ustaw, które mają unicestwić projekt, zanim stanie na nogi.

Inne obawy brytyjskich prawodawców obejmowały przyspieszenie wykluczenia finansowego, ponieważ osoby niedostatecznie ubankowione polegają na gotówce, a także wysokie koszty procesu projektowania i rozwoju.

„Zanim zostanie podjęta jakakolwiek decyzja o wprowadzeniu go do naszego systemu finansowego, należy jasno wykazać, że detaliczny funt cyfrowy zapewni korzyści brytyjskiej gospodarce bez zwiększania ryzyka lub prowadzenia do niemożliwych do zarządzania kosztów” – skomentowała Harriett Baldwin, posłanka z West Worcestershire, która przewodniczy Komisja.

Baldwin ponownie podkreślił poparcie komisji dla wysiłków BoE na rzecz cyfrowego funta, ale nalegał, aby „postępował ostrożnie i zachował autentycznie otwarty umysł co do tego, czy taki kurs jest rzeczywiście potrzebny”.

Tymczasem funt cyfrowy w dalszym ciągu spotyka się z krytyką i sprzeciwem ze strony działaczy na rzecz ochrony prywatności, którzy uważają, że dostarczy on rządowi zbyt wielu informacji na temat zwyczajów zakupowych społeczeństwa.

Jednym z głównych krytyków jest brytyjska grupa lobbystów zajmujących się wolnościami obywatelskimi Big Brother Watch. W zeszłym tygodniu opublikował raport, który uderzył w cyfrowego funta, twierdząc, że „oznaczy to koniec prywatności”.

„Podobnie jak miało to miejsce w przypadku międzynarodowych projektów CBDC, rząd Wielkiej Brytanii musi jeszcze pokazać, dlaczego potrzebujemy brytyjskiej CBDC – szczególnie biorąc pod uwagę szereg zagrożeń dla podstawowych praw i wolności” – skomentowała Susannah Copson, dyrektor prawna organizacji.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.

Obejrzyj: Budowanie systemów CBDC na Bitcoinie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : UK legislators to central bank: Proceed with caution on CBDC – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO