„BitCache utrzymuje pamięć podręczną Twoich transakcji w łańcuchu”: Jad Wahab

Były dyrektor ds. technologii BSV Blockchain Association (BSVA), Jad Wahab, pracował nad BitCache, warstwą buforującą dane w łańcuchu. Ta warstwa buforowania ma na celu rozwiązanie problemów, takich jak skanowanie łańcucha bloków w poszukiwaniu transakcji powiązanych z adresem i blokadą dostawcy pod względem użytkowników i danych ich portfela. Spotkałem się z Jad, aby dowiedzieć się więcej o usłudze.

Dlaczego zdecydowałeś się pracować na BitCache?

Jad Wahab: Od wielu lat pracuję nad portfelami Bitcoin i je buduję i dosłownie nie widziałem lepszego sposobu, aby w przyszłości móc w pełni posiadać własne dane i korzystać z nich, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcę – i to musi zaczynać się od najniższej warstwy stosu: „portfela”.

Po pierwsze, chcę mieć możliwość zobaczenia każdej transakcji Bitcoinem w jednym miejscu, bez konieczności korzystania z jednego ogrodu portfeli, jak to ma miejsce dzisiaj w przypadku Web2. Ponadto koszmarem związanym z bezpieczeństwem jest konieczność ujawnienia głównego klucza prywatnego (poprzez import i eksport materiału siewnego) za każdym razem, gdy chcesz skorzystać z nowego portfela lub interfejsu aplikacji – nie wspominając o okropnym doświadczeniu użytkownika.

Po drugie, pracując nad infrastrukturą sieciową z węzłami i indeksatorami, widziałem, jak sprawy stają się bardziej złożone i kosztowne w skali, a patrząc na architekturę systemu jako całość, nie ma powodu, aby musiałeś ponosić te koszty zewnętrzne, gdy masz wszystko, czego potrzebujesz wewnętrznie.

To po prostu inna zmiana paradygmatu w myśleniu o tym, jak wszystko działa, która stanie się oczywista, im dalej pójdziemy tą drogą.

Dlaczego usługi BSV domyślnie opierają się na podejściu otoczonym murem w odniesieniu do użytkowników i ich danych, zamiast zapewnić interoperacyjność?

Jad Wahab: Wizja z perspektywy czasu to 20/20. Rzeczy, które dzisiaj wydają się oczywiste, nie istniały wcześniej, szczególnie w tak nowej branży, jak Bitcoin i „krypto”.

Ponadto podjęto pewne wysiłki, aby opracować rozwiązanie wykorzystujące to otwarte i interoperacyjne podejście, na przykład blokadę zamówień RelayX. Jednak jego potencjał interoperacyjności nie został w pełni wykorzystany, ponieważ RelayX był jego jedynym użytkownikiem. Gdyby wiele podmiotów współpracowało i budowało interoperacyjnie na blockchainie, zalety takiego podejścia byłyby bardziej widoczne.

Niestety, w historii ludzie tworzyli własne „nowe, interoperacyjne” protokoły, zamiast wykorzystywać istniejące, co prowadziło do tworzenia odrębnych efektów sieciowych, a nie do rozbudowy istniejących sieci.

W jaki sposób BitCache pomaga użytkownikom i aplikacjom w zarządzaniu ich danymi w odniesieniu do ich portfela Bitcoin?

Jad Wahab: Z technicznego punktu widzenia sam Bitcoin/blockchain pomaga użytkownikom i aplikacjom
oddziel przechowywanie danych od własności danych (sprawdź tutaj, aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie). BitCache pomaga tylko łatwiej i taniej to zrobić, dodając warstwę pamięci podręcznej do architektury systemu.

Używanie Bitcoina bez warstwy pamięci podręcznej jest jak używanie komputera bez warstwy pamięci podręcznej i pamięci RAM. Procesor musi odczytywać i zapisywać dane na dysku twardym (łańcuch bloków) bez jakiejkolwiek „pamięci roboczej”, co jest boleśnie powolne i kosztowne.

Jak będzie działać „Panel danych” dla użytkowników?

Jad Wahab: Korzystając z panelu danych, będziesz mieć niespotykane dotąd doświadczenie użytkownika, które w przyszłości stanie się drugą naturą każdego użytkownika Bitcoin: możliwość przeglądania (ale niekoniecznie kontrolowania) każdej pojedynczej transakcji w łańcuchu, którą wykonasz kiedykolwiek wysyłałeś lub odbierałeś na jednym ekranie/interfejsie.

Zmienia to paradygmat z transakcji opartych na platformie na transakcje oparte na funkcjach. Oznacza to, że skoro możesz przeglądać i wykorzystywać swoje transakcje z dowolnego interfejsu, nie ma znaczenia, czy są to transakcje „HandCash” czy „RelayX”; liczy się tylko to, jaką funkcję pełnią, np. płatności, transakcje tokenami lub danymi itp. (zobacz także Portfele Funkcyjne).

W jaki sposób BitCache może pomóc użytkownikom w posiadaniu ich treści, na przykład gdy w łańcuchu bloków zaczną być używane nowe niestandardowe skrypty, takie jak blokowanie monet?

Jad Wahab: Ponieważ użytkownicy posiadają własne dane w łańcuchu bloków, gdy przechowują je w pamięci podręcznej BitCache, można z nich łatwo korzystać w różnych aplikacjach lub portfelach, gdy tylko nowe portfele/aplikacje dodadzą integrację z nowymi niestandardowymi skryptami lub funkcjonalnościami. Użytkownicy nie muszą czekać, aż indeksatory zaimplementują nową funkcjonalność, aby z niej skorzystać.

Na przykład obecnie w przypadku skryptu blokującego (używanego przez hodlocker) jesteśmy obecnie blokowani przez potrzebę indeksatorów do obsługi tego przypadku użycia, abyśmy mogli zapewnić interoperacyjność i używać zablokowanych skryptów w wielu portfelach, aby nie skończyć z zamurowaniem ogrody o różnych zastosowaniach.

Jeśli ludzie korzystali z BitCaches, można mieć jeden interfejs (hodlocker z RelayX) używany do przeglądania i blokowania postów w łańcuchu, a następnie dowolny inny interfejs (powiedzmy ElectrumSV podłączony do portfela sprzętowego), aby łatwo odblokowywać monety. W ten sposób twórcy aplikacji (np. programista zer0 rozwijający hodlocker) mogą skupić się na rozwijaniu aplikacji, podczas gdy inni programiści bardziej skupieni na portfelu mogą pracować nad aspektami portfela, uzupełniając się nawzajem, zamiast konkurować w różnych otoczonych murami ogrodach.

Jakie są Twoje przemyślenia na temat portfeli wdrażających pojedyncze adresy do użytku aplikacji (RelayX, 1 Sat Ordinals, Panda Wallet) w porównaniu z podejściami z adresami zmiennymi, takimi jak Simply Cash, HandCash i (dawniej) Twetch?

Jad Wahab: W świecie post-BitCache takie pytanie jest praktycznie nieistotne, ponieważ nie ma znaczenia, czy rzucasz adresami, czy używasz najbardziej skomplikowanych skryptów na świecie; buforujesz swoje transakcje, więc nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem ich w różnych portfelach/aplikacjach (lub nawet w tej samej aplikacji), tak jak robisz to teraz.

W tej chwili ludzie polegają na indeksatorach, więc gdy transakcje stają się coraz bardziej skomplikowane, będziesz potrzebować bardziej skomplikowanych indeksatorów w tandemie. Nie powinieneś polegać na zewnętrznych indeksatorach i być ograniczanym przez zewnętrzne indeksatory w przypadku własnych transakcji, a korzystając z BitCache, nie musisz!

W jaki sposób BitCache synchronizuje dane użytkowników podczas interakcji z większą liczbą nowych aplikacji?

Jad Wahab: BitCache utrzymuje pamięć podręczną transakcji w łańcuchu (może również przechowywać transakcje poza łańcuchem), z kluczową różnicą polega na tym, że buforuje nowe transakcje, gdy docierają one do rozliczenia blockchain, a nie po rozliczeniu, więc nie Nie musisz skanować wszystkich transakcji w łańcuchu i filtrować, aby znaleźć te, które chcesz.

Twój portfel musi być podłączony do BitCache, aby wysyłał nowe transakcje do BitCache po ich utworzeniu i rozgłoszeniu, aby uniknąć kosztownego i zawodnego procesu indeksowania i skanowania wszystkich transakcji.

Użytkownicy korzystający z portfeli i aplikacji, które nie są połączone z ich BitCache, niepotrzebnie narażają się na ryzyko uzależnienia od dostawcy, utratę danych związaną z kosztownym odzyskiwaniem i pogorszenie komfortu użytkowania.

Czy BitCache może być używany w przeglądarce internetowej?

Jad Wahab: BitCache można używać i wykorzystywać wszędzie tam, gdzie kontrolujesz swoje klucze. Umożliwia dostęp i kontrolę nad monetami i danymi w łańcuchu z dowolnego miejsca.

Na przykład możesz wyświetlić wszystkie swoje transakcje i portfele z panelu administratora, a następnie przenieść trochę monet z chłodni/sprzętu/portfela na komputer stacjonarny (ElectrumSV) do portfela bSocial, do którego używasz aplikacji RelayX iOS, aby uzyskać dostęp na urządzeniu mobilnym, a następnie użyć ten portfel do blokowania monet w postach na hodlocker.com w przeglądarce za pośrednictwem portfela Panda (również połączonego z portfelem bSocial). Następnie, jeśli cena monety spadnie poniżej 50 dolarów, użyj portfela wymiany (Rock Wallet), aby kupić nowe monety za fiat, a następnie za pośrednictwem panelu administracyjnego wykonaj wewnętrzne księgowanie, aby przenieść część monet do portfela sprzętowego, a część do bSocial portfel, część do portfela tokenowego, część do portfela mobilnego itp.

Czy usługa będzie typu open source?

Jad Wahab: Tak, jest to oprogramowanie typu open source, ale ważniejsze niż korzystanie z oprogramowania typu open source jest korzystanie z otwartego protokołu ze standardowym API, tak aby każdy mógł nawet samodzielnie zbudować własną wersję BitCache. Będziemy udostępniać instancję, z której będą mogli korzystać wszyscy, ale każdy może także uruchomić własną, interoperacyjną instancję, jeśli chce.

Posiadamy również biblioteki referencyjne gotowe do integracji w różnych językach, dokumentację protokołów, a także przykładowe dane testowe dla wszystkich przypadków kompatybilności, które można wykorzystać do sprawdzenia poprawności dowolnej implementacji niestandardowej lub referencyjnej. Najnowsza wersja ElectrumSV implementuje już możliwość posiadania niestandardowej usługi BitCache lub korzystania z istniejącej, wbudowanej.

Kiedy zostanie uruchomiony BitCache?

Jad Wahab: Obecnie pracujemy nad najbardziej podstawowym MVP (minimalnie opłacalnym produktem) z głównymi podstawowymi funkcjami i skupiamy się tylko na „niezbędnych rzeczach”. W tej chwili wszystko znajduje się w fazie testów beta, podczas których pracujemy nad rozwiązaniami Edge i sprawdzamy, jak wszystko będzie wyglądać w przyszłości.

W tej chwili najbardziej zależy mi na tym, aby samolubnie sprawić, by to zadziałało dla mnie, a kiedy będziemy zadowoleni ze stanu rzeczy, przystąpimy do wdrożenia go dla innych.

Dziękuję Jad za poświęcenie czasu na udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Mam nadzieję, że czytelnicy dowiedzieli się więcej o BitCache.

Artykuł ten został lekko zredagowany w celu zapewnienia przejrzystości.

Obejrzyj: Portfele Bitcoin dla osób prywatnych i firm

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ‘BitCache maintains a cache of your on-chain transactions’: Jad Wahab – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO