Alibaba zamyka jednostkę obliczeniowo kwantową, aby skupić się na badaniach nad sztuczną inteligencją

Chiński gigant technologiczny Alibaba (NASDAQ: BABA) odsłonił kurtynę za swoją jednostką obliczeń kwantowych w ramach szerzej zakrojonych działań restrukturyzacyjnych kilka tygodni po rezygnacji z uruchomienia szeroko oczekiwanego biznesu w chmurze.

Reuters podał, że decyzja firmy o zamknięciu jednostki obliczeń kwantowych będzie oznaczać przekazanie swojego laboratorium i sprzętu Uniwersytetowi Zhejiang, który będzie wyznaczał nowe granice. Oczekuje się, że zamknięcie oddziału dotknie do 30 osób, przy czym Alibaba twierdzi, że zdecydowana większość dotkniętych pracowników może zostać wchłonięta przez Uniwersytet Zhejiang.

Alibaba twierdzi, że te 30 stanowisk reprezentuje jedynie niewielką część jej zespołu badawczo-rozwojowego, co potwierdza, że skupi się na innych pojawiających się technologiach, takich jak generatywna sztuczna inteligencja.

Firma nie podała dokładnych powodów zamknięcia swojego oddziału zajmującego się obliczeniami kwantowymi, ale eksperci twierdzą, że posunięcie to może być powiązane z niepewnością makroekonomiczną wywołaną amerykańskim zakazem handlu półprzewodnikami z Chinami. Decyzja ta zniweczyła plany Chin dotyczące obliczeń kwantowych, ponieważ Ameryka Północna, Europa i Azja Południowo-Wschodnia zwiększają inwestycje w tym sektorze.

Od 2015 roku Alibaba odgrywa znaczącą rolę w przestrzeni obliczeń kwantowych za pośrednictwem Quantum Lab Academy, wewnętrznej inicjatywy badawczej. Według doniesień firma wydała prawie 15 milionów dolarów na badania nad nowymi technologiami, z czego dużą część przeznaczono na obliczenia kwantowe.

Decyzja o zamknięciu jednostki jest ostatnią z wielu wewnętrznych decyzji restrukturyzacyjnych od początku roku. W marcu spółka ujawniła, że podzieli swój biznes na sześć działających niezależnie jednostek, zwalniając w 2022 roku ponad 30 000 pracowników.

Kłopoty Alibaba zostały uwydatnione po ogłoszeniu w połowie listopada rezygnacji z planów uruchomienia nowego biznesu w chmurze. Po ogłoszeniu akcje spółki spadły o ponad 10%, co pogłębiło nieszczęścia technologicznego giganta posuwającego się naprzód po czerwcowych zmianach na kierownictwie.

„Rynek nie lubi niespodzianek” – powiedział Thomas Hayes, prezes Great Hill Capital. „Inwestorzy liczyli na otrzymanie oddzielnych udziałów w branży chmury w nadziei, że segment ten może osiągnąć wyższą wielokrotność na rynkach publicznych ze względu na swój potencjał wzrostu”.

Generatywna sztuczna inteligencja jest rozwiązaniem przyszłości

Pomimo tempa wewnętrznej restrukturyzacji w Alibaba, największym zwycięzcą okazała się generatywna sztuczna inteligencja, co zostało podkreślone komercyjnym wprowadzeniem produktów AI na rynek chiński.

W ramach zdecydowanego oświadczenia woli firma wprowadziła model sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym, który ma konkurować z platformą Meta Llama 2 (NASDAQ: META) i spotkał się z uznaniem krytyków. Opracowany przez firmę model dużego języka (LLM) umożliwia przedsiębiorstwom i badaczom sztucznej inteligencji trenowanie modeli sztucznej inteligencji zgodnie z ich wymaganiami.

Wydanie modelu open source Alibaba jest następstwem wprowadzenia przez chińskie władze ram prawnych dla generatywnej sztucznej inteligencji, dołączając tym samym do rosnącej listy firm wdrażających produkty AI dla konsumentów.

Obejrzyj: sztuczna inteligencja tak naprawdę nie jest generatywna, jest syntetyczna

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Alibaba shuts down quantum computing unit to focus on AI research – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO