Changpeng Zhao z Binance znajduje się w prawnej otchłani, gdy amerykański sędzia wstrzymuje zwolnienie za kaucją

Założyciel Binance, Changpeng „CZ” Zhao, będzie musiał nieco dłużej ochłonąć w USA, ponieważ sędzia federalny chce mieć więcej czasu na rozważenie, czy istnieje ryzyko ucieczki.

W poniedziałek sędzia okręgowy USA Richard Jones wydał zarządzenie w następstwie wydanej w zeszłym tygodniu decyzji sędziego pokoju Briana Tsuchidy zezwalającej CZ na powrót do miejsca zamieszkania w Dubaju przed wydaniem wyroku w lutym przyszłego roku. Tsuchida podjął decyzję po tym, jak CZ i jego giełda aktywów cyfrowych osiągnęły ugodę z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) w wysokości 4,3 miliarda dolarów, mającą zaradzić wieloletniemu nieprzestrzeganiu amerykańskich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i bankowości.

Prokuratorzy niemal natychmiast zakwestionowali warunki uwolnienia CZ, twierdząc, że jego ogromny majątek oraz brak umowy o ekstradycji między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a USA sprawiają, że jest mało prawdopodobne, aby CZ zdecydował się na powrót do USA w celu odbycia wyroku. Prawnicy CZ odrzucili tę argumentację, twierdząc, że ich klient chciał raz na zawsze zapomnieć o całym tym brudnym bałaganie.

Jednak prokuratorzy złożyli wniosek w ubiegły piątek, wskazując, że mogą ubiegać się o karę pozbawienia wolności znacznie powyżej 18 miesięcy przewidzianych w wytycznych dotyczących wymierzania kary – prawdopodobnie nawet 10 lat – a prawnicy CZ oświadczyli, że mają nadzieję, że ich klient będzie w stanie całkowicie uniknąć więzienia , sędzia Jones najwyraźniej zdecydował, że potrzebuje więcej czasu na przemyślenie całej sytuacji. Jones zawiesił warunek zwolnienia za kaucją, zezwalając CZ na powrót do Zjednoczonych Emiratów Arabskich „do czasu, gdy Trybunał rozpatrzy wniosek rządu o ponowne rozpatrzenie”.

Rząd nie zabiegał o przetrzymywanie CZ w więzieniu do czasu wydania wyroku, a jedynie w granicach kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, gdzie według niego „istnieją pewne sposoby”, aby zapewnić mu stawienie się na wyrok w lutym. Wydając rekomendację zwolnienia, sędzia Tsuchida wyraźnie powiedział CZ, że była to „rozmowa ostateczna”, co mogło pomóc przekonać sędziego Jonesa, że powinien dokładnie rozważyć sprawę przed wydaniem orzeczenia.

Jak Tsuchida ostrzegł CZ tydzień temu podczas pierwszej rozprawy w sprawie zwolnienia za kaucją, sędzia Jones rozważy przede wszystkim, „co się stało”, że w ogóle spowodowało to dylemat prawny CZ. „Nie tylko konkretne przestępstwo, do którego przyznajesz się do winy, ale cały obraz… konkretnie, jaka była Twoja rola, jak bardzo odgrywałeś kluczową rolę, czy pełniłeś rolę przywódczą, [czy] Twoje działania były bardziej rażące, mniej rażące, coś obciążającego? ”

Biorąc pod uwagę, że Departament Sprawiedliwości posiada dowody na to, że CZ wielokrotnie polecał swoim podwładnym, aby ignorowali wymogi regulacyjne, które utrudniałyby potencjał dochodowy Binance, „centralne”, „bardziej rażące” i „coś obciążającego” wydaje się łatwe do usunięcia.

CZ nie skomentował jeszcze publicznie poniedziałkowych wydarzeń, prawdopodobnie milczy ze strachu, że da sędziemu Jonesowi powód do wydania wyroku przeciwko niemu. Niezależnie od tego CZ będzie teraz znacznie mniej pewny swojej możliwości powrotu do Dubaju niż tydzień temu.

SEC jeszcze nie skończyła z CZ

Binance w dalszym ciągu broni się na innym froncie tej wojny, ponieważ skarga cywilna złożona przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) tego lata nie była częścią ugody z zeszłego tygodnia. W poniedziałek w sądzie federalnym w Nowym Jorku odbyła się konferencja statusowa w sprawie skargi SEC.

Prawnicy reprezentujący amerykański oddział Binance.US, Binance.US, poprosili sędziego pokoju Zię Faruqui o rozpatrzenie całej sprawy pod dyskusję, biorąc pod uwagę wydarzenia z zeszłego tygodnia oraz fakt, że klienci Binance.US wycofali około 90% aktywów przechowywanych na giełdzie w następstwie skargi.

„Wall Street Journal” wskazał, że Faruqui niekoniecznie był przeciwny tej sugestii, stwierdzając, że w pewnym momencie „będzie musiał dokonać skoku wiary i powiedzieć dość”. Jednak SEC najwyraźniej w dalszym ciągu szuka dowodów na to, że CZ miała dostęp tylnymi drzwiami do aktywów przechowywanych na rzekomo niezależnej amerykańskiej giełdzie, co zwiększa potencjalne zarzuty o oszustwo. Faruqui powiedział obu stronom, aby przed złożeniem sprawozdania 15 grudnia próbowały samodzielnie załagodzić różnice.

Przyszłość jest niepisana, ale znaki „mostu przed nami” są całkiem jasne

Podczas gdy CZ milczy, w poniedziałek pojawił się pierwszy oficjalny post na blogu Richarda Tenga, zastępującego CZ na stanowisku dyrektora generalnego Binance. Teng, który dołączył do Binance w 2021 r., a wcześniej pełnił funkcję szefa rynków regionalnych, powiedział, że podejmuje swoją nową rolę „z największą pokorą”, chwaląc CZ jako „wizjonerskiego założyciela tej niesamowitej firmy”.

Podobnie jak jego tweety po rozliczeniu w zeszłym tygodniu, blog Tenga miał na celu zapewnienie klientów, że „podstawy Binance są bardzo mocne”. (Podkreślenie w oryginale). Chcąc powstrzymać falę odpływów z Binance po rozliczeniu – między niedzielą a poniedziałkiem giełdę opuściło ponad 200 milionów dolarów – Teng nalegał, aby „aktywa klientów były chronione”.

Teng twierdził, że firma „przewróciła kartkę na temat historycznych wyzwań Binance” i „systematycznie pracowała nad rozwiązaniem swoich wcześniejszych problemów ze zgodnością”, zatrudniając grupę nowych pracowników, aby „wzmocnić program i kulturę zgodności Binance”.

Wzmocnienie faktycznie nieistniejącego programu zgodności i przekształcenie kultury niechętnej do regulacji okaże się trudniejsze, niż pozwala Teng. Jak jasno pokazuje ten niezwykle zabawny artykuł na temat „strategii zgodności ze złoczyńcami Bonda” Binance, zwykłe przekraczanie przez Binance tak zwanych czerwonych linii nie było po prostu strategią dochodową; dokonano tego performatywnie. Niezgodność to marka Binance. Zmiana tego postrzegania będzie wymagała czegoś więcej niż tylko performatywnych deklaracji.

Jeśli chodzi o wyzwania stojące przed Teng, nie można nie przypomnieć postkomunistycznego przejścia Rosji z początku lat 90. od scentralizowanej gospodarki planowej do nieskrępowanego kapitalizmu. Ta zmiana była tak nagła i tak wstrząsająca, że przez większość lat 90. kraj był gospodarczym pustkowiem, a ostatecznie znalazł się pod kontrolą siłaczy KGB i mafiosów. Nawet teraz jej PKB jest niewiele większy niż PKB Kanady, kraju zamieszkiwanego przez mniej więcej jedną czwartą populacji Rosji.

Bardziej bezpośrednią analogią byłby Bitmex, który jeszcze nie tak dawno należał do czołowych giełd na świecie pod względem wolumenu obrotu. Jednak w następstwie działań egzekucyjnych podjętych w USA, które odzwierciedlają zarzuty postawione Binance, obecnie Binance ma trudności z generowaniem dziennego wolumenu przekraczającego 100 000 dolarów. Jej były dyrektor generalny, Arthur Hayes, niegdyś lider myśli „krypto” na poziomie CZ, jest obecnie w zasadzie blogerem. Jak zauważyła ta strona trzy lata temu, szyja CZ była już mierzona pod kątem pętli, na której zawieszono Bitmex do wyschnięcia.

Przymusowy marsz ku zgodności wypchnie klientów

W ramach ofensywy wdzięku Tenga przeprowadzono z nim także wywiad z Jeffem Johnem Robertsem z „Fortune” na marginesie wydarzenia Global Forum w Abu Zabi. Teng twierdził, że Binance jako organizacja „przywiązuje wagę do przejrzystości”, w wygodny sposób pomijając fakt, że przejrzystość ta jest prawnym wymogiem rozliczeń Binance z władzami USA.

Ugoda zapewnia władzom USA bezprecedensowy dostęp do wszystkich transakcji zrealizowanych przez giełdę od 2018 roku, a także możliwość monitorowania wszelkich bieżących działań na giełdzie przez kolejne pięć lat. Mówiąc najprościej, biorąc pod uwagę, że duża część bazy klientów Binance ma charakter przestępczy, wielu z tych klientów przeniesie swoją działalność gdzie indziej (prawdopodobnie na giełdę prowadzoną przez najlepszego przyjaciela CZ z CZ, Justina Suna, który nie wyciągnął jeszcze żadnych wniosków z upadku swojego kumpla) ).

Zapytany, kiedy Binance mogłoby poddać swoje ogromne udziały czemuś w rodzaju niezależnego audytu strony trzeciej, Teng zapewnił, że ten krok musi być poprzedzony przyjęciem konwencjonalnej struktury korporacyjnej, obejmującej zarząd i (szok!) fizyczną siedzibę z weryfikowalny adres.

Kiedy już wszystko będzie gotowe, Teng powiedział: „Myślę, że udostępnimy te dane finansowe. Wszyscy wiemy, że audytorzy [ich wymagają], ale agencje regulacyjne również będą wymagać tego wszystkiego”. Jeśli chodzi o to, kiedy cała ta przejrzystość może nastąpić, Teng powiedział jedynie, że ma „solidny harmonogram” wdrożenia.

Podczas gdy czekamy, ciągłe opisywanie przez Tenga kryminalnych wybryków Binance jako „błędnych kroków” sugeruje chęć wymazania wszystkiego, tak jakby to był rok zerowy i wszystko, co się wydarzyło, zostało wymazane z pamięci i nie trzeba już o tym więcej wspominać .

Teng wyraźnie nie przypomina sobie wielu innych jurysdykcji, w których Binance szybko i luźno przestrzegało prawa, świadomie okłamywał organy regulacyjne i oszukiwał fiskusa. Władze w tych jurysdykcjach będą prawdopodobnie prowadzić własne rozliczenia finansowe, niezależnie od tego, czy pozwolą giełdzie na kontynuowanie działalności na ich terytorium. Teng desperacko chce zamknąć pokrywkę tego bulgoczącego kotła, ale to nie jest jego decyzja.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Binance’s Changpeng Zhao in legal limbo as US judge stalls release on bail – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO