Binance i Changpeng Zhao osiągnęły rozliczenia z władzami USA na kwotę 4,3 miliarda dolarów

Binance i założyciel giełdy aktywów cyfrowych Changpeng „CZ” Zhao w końcu zostali postawieni przed sądem przez amerykańskie władze, ale skutki wtorkowych ugody dopiero się zaczynają.

We wtorek Biuro Prokuratora Amerykańskiego dla Zachodniego Okręgu Waszyngtonu ogłosiło, że osiągnięto porozumienie, w ramach którego Binance zgodził się przyznać do zarzutów o spisek mający na celu prowadzenie nielicencjonowanej działalności związanej z przesyłaniem pieniędzy oraz niezastosowanie skutecznego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy; prowadzenie nielicencjonowanej działalności związanej z przekazem pieniędzy; oraz naruszenie Międzynarodowej ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych (IEEPA).

W ramach tego zarzutu Binance zgodziło się zapłacić grzywnę w wysokości 1,8 miliarda dolarów i utracić 2,5 miliarda dolarów nieuczciwie uzyskanych zysków. Ta ostatnia suma obejmuje 1,6 miliarda dolarów opłat wygenerowanych z transakcji dokonywanych przez klientów Binance z siedzibą w USA oraz 900 milionów dolarów reprezentujących wartość transakcji pomiędzy klientami z USA a klientami z Iranu.

Binance zgodziło się również nie składać żadnych publicznych oświadczeń (bezpośrednio lub pośrednio) zaprzeczających przyznaniu się do winy. Dodatkowo Binance musi ustanowić odpowiedni program compliance, którego treść ma podlegać nadzorowi niezależnego monitora zgodności przez okres trzech lat.

Złowrogo (dla innych oszustów kryptowalutowych sąsiadujących z Binance) Binance zgodziło się „w pełni współpracować z rządem we wszelkich sprawach związanych z postępowaniem opisanym w Umowie i Stanie faktów oraz z każdą osobą lub podmiotem, o którym mowa w tym dokumencie, jak a także wszelkie inne zachowania będące przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez rząd w dowolnym momencie okresu obowiązywania ugody.

CZ, który niespodziewanie pojawił się w sądzie w Seattle, aby przedstawić swoje zarzuty, zgodził się przyznać do winy za naruszenie i spowodowanie naruszenia przez instytucję finansową ustawy o tajemnicy bankowej (BSA), za co zapłaci grzywnę w wysokości 50 milionów dolarów. CZ jest również związany podobnym wymogiem, aby nie kwestionować legalności przestępstw, do których się przyznaje.

CZ zgodził się natychmiast ustąpić ze stanowiska dyrektora generalnego Binance i otrzyma zakaz „jakiegokolwiek obecnego lub przyszłego zaangażowania w prowadzenie działalności Binance lub zarządzanie nią” przez okres trzech lat. Richard Teng – były bankier z Singapuru, który dołączył do Binance w 2021 r. i tego lata został mianowany szefem rynków regionalnych – został zastąpiony przez CZ.

Czas pokaże, ile czasu więzienia grozi CZ. Jego zarzuty zagrożone są karą maksymalnie 10 lat więzienia, ale „New York Times” podał, że prokuratorzy będą domagać się kary 18 miesięcy więzienia. CZ zgodził się zrzec się prawa do odwołania, jeżeli jego kara pozbawienia wolności nie przekroczy 18 miesięcy.

CZ został zwolniony za kaucją o wartości 175 milionów dolarów – zabezpieczoną kwotą 15 milionów dolarów w gotówce, a jego siostra umieściła w nim swój dom w Kalifornii za 5 milionów dolarów – i będzie mógł wrócić do swojego domu w Dubaju, chociaż prokuratorzy planują odwołać się od tego orzeczenia. Wykorzystując swojego wewnętrznego Douglasa MacArthura, CZ podobno obiecał sędziemu Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Okręgu Waszyngtonu Brianowi Tsuchidzie, że „wrócę”, aby stanąć przed wyrokiem za mniej więcej sześć miesięcy.

W następstwie tej prośby CZ w nieco komiczny sposób napisał na Twitterze, że „popełnił błędy i muszę wziąć na siebie odpowiedzialność”, podkreślając jednocześnie, że Departament Sprawiedliwości (DOJ) nie zarzucił Binance, że „sprzedawszył fundusze użytkowników” lub „zaangażował się w jakiekolwiek manipulacje na rynku”. ” CZ twierdził, że jego krótkoterminowe plany obejmują „przerwę”. W dłuższej perspektywie miał nadzieję „dokonać pasywnych inwestycji” w start-upy typu blockchain i biotechnologiczne. (I oszustwo. Prawdopodobnie ma to coś wspólnego z oszustwem.)

Binance wydało oświadczenie, które zawierało przewracające oczami przyznanie, że firma „nie jest doskonała”, ale poradziła sobie z podejmowaniem „błędnych decyzji” w ramach szalonej strategii wzrostu za wszelką cenę zastosowanej po jej uruchomieniu w 2017 roku. Szczerze mówiąc, nie ma sensu powtarzać więcej tej paplaniny, ponieważ jest to ten sam nonsens w stylu „kochamy przestrzeganie zasad”, który zawsze powtarzali i który właśnie przyznali w sądzie, był kłamstwem.

„Czy pranie pieniędzy z narkotyków jest obecnie zbyt trudne?”

Jak się spodziewaliśmy, dokument sądowy szczegółowo opisujący zbrodnie Binance zawiera pewne szokujące informacje, w których pracownicy Binance nie mogli pozbyć się nawyku sporządzania notatek na temat przestępczego spisku. Podczas wewnętrznego czatu z lutego 2019 r. zacytowano wypowiedź jednego z pracowników ds. zgodności: „Potrzebujemy banera „to obecnie zbyt ostre pranie pieniędzy z narkotyków – przyjdź do Binance, mamy dla ciebie ciasto”.

Na czacie wewnętrznym we wrześniu 2018 r. osoba zidentyfikowana jedynie jako Osoba 1 powiedziała: „Stosowanie standardów [przeciwdziałania praniu pieniędzy] na [Binance.com] jest [sic!] trudne, zwłaszcza gdy CZ nie widzi takiej potrzeby”.

Jeśli chodzi o ułatwianie ogólnej przestępczości, między sierpniem 2017 r. a kwietniem 2022 r. miały miejsce bezpośrednie przelewy o wartości 106 milionów dolarów w BTC do portfeli Binance.com z rosyjskiego rynku darknet Hydra. Transfery wstrzymano dopiero z powodu zamknięcia Hydra przez władze USA i Niemiec w kwietniu 2022 r.

Od lutego 2018 r. do maja 2019 r. Binance przetworzyło ponad 275 mln dolarów wpłat i 273 mln dolarów w wypłatach z usługi mieszania monet BestMixer, która została zamknięta przez władze holenderskie w maju 2019 r.

Jeśli chodzi o ułatwianie naruszania sankcji, dyrektor operacyjny Binance z siedzibą w Szanghaju był odpowiedzialny za wdrożenie kontroli ograniczających lub usuwających użytkowników, chociaż ponieważ jego wyniki oceniano na podstawie „jego zdolności do osiągnięcia wzrostu liczby użytkowników”, jego motywacje były zdecydowanie mieszane, a wyniki przewidywalne.

W maju 2019 r. Binance otrzymało żądanie od tureckich organów ścigania dotyczące konta „podejrzanego… irańskiego” użytkownika. Osoba nr 1 powiedziała specjaliście ds. dochodzeń, że „Iran jest bardzo podstępny[.] Zdecydowanie nie chcemy przyznać, że mamy ich na pokładzie, [a] nasze oficjalne stanowisko jest takie, że pozbyliśmy się ich wszystkich (sankcje) i zablokowaliśmy”.

I tak dalej…

Skarb Państwa, CFTC gromadzą się

Porozumienie Departamentu Sprawiedliwości było tylko jednym z kilku takich ogłoszeń ogłoszonych we wtorek. Departament Skarbu USA ogłosił, że łącznie zawarł ugody z Binance na kwotę prawie 4,4 miliarda dolarów – 3,4 miliarda dolarów dla Sieci ds. egzekwowania przestępstw finansowych (FinCEN) i kolejne 968 milionów dolarów dla Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) – za naruszenia ustawy BSA i różne sankcje programy.

Naruszenia te obejmują „niewdrożenie programów mających na celu zapobieganie podejrzanym transakcjom i zgłaszanie ich z terrorystami – w tym Brygadami Al-Kassam Hamasu, Palestyńskim Islamskim Dżihadem (PIJ), Al-Kaidą oraz Islamskim Państwem Iraku i Syrii (ISIS) – atakującymi oprogramowaniem ransomware, osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy i innych przestępców”.

Binance „umyślnie nie zgłosiło ponad 100 000 podejrzanych transakcji, które przetworzyło w wyniku niedostatecznej kontroli, w tym transakcji z udziałem organizacji terrorystycznych, oprogramowania ransomware, materiałów wykorzystywanych seksualnie dzieci, oszustw i oszustw”.

Oprócz wysokich kar finansowych – ugoda w wysokości 3,4 miliarda dolarów jest największą w historii Departamentu Skarbu USA – umowa FinCEN nakłada pięcioletni nadzór, który zapewni FinCEN „dostęp do ksiąg, rejestrów i systemów Binance” za pośrednictwem zewnętrznego podmiotu monitorującego . Binance musi także zapewnić „całkowite wyjście ze Stanów Zjednoczonych”.

Osada OFAC jest także największa w swojej historii; wielkość kary oparto na ponad 1,67 miliona transakcji aktywami cyfrowymi pomiędzy klientami Binance w USA, klientami znajdującymi się w jurysdykcjach objętych sankcjami i innymi zablokowanymi osobami. OFAC ostrzegł, że Binance „może zostać narażona na dalsze kary sięgające miliardów dolarów, jeśli w istotny sposób naruszy swoje zobowiązania dotyczące zgodności”.

Tymczasem amerykańska Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) osiągnęła porozumienie z Binance i CZ w sprawie zarzutów cywilnych wniesionych przez CFTC w marcu za prowadzenie nielegalnej giełdy instrumentów pochodnych na aktywach cyfrowych. Na mocy tej umowy Binance zapłaci cywilną karę pieniężną w wysokości 1,35 miliarda dolarów i wyda 1,35 miliarda dolarów w postaci nieuczciwie zdobytych zysków. CZ zapłaci również karę w wysokości 150 mln dolarów na rzecz CFTC (kara DoJ w wysokości 50 mln dolarów może zostać zaliczona na poczet kary CFTC nałożonej na CZ).

Jeśli ktoś to liczy, oznacza to łącznie około 11,5 miliarda dolarów kar, przepadków i zwrotu nieuczciwie uzyskanych zysków. Departament Sprawiedliwości wspaniałomyślnie oświadczył, że przeznaczy „około 1,8 miliarda dolarów” na pozostałe uchwały, ale to nadal pozostawiłoby prawie 10 miliardów dolarów, które Binance musiałoby zapłacić, aby uniknąć jeszcze gorszych konsekwencji.

Niestety, CFTC potwierdziła, że „w sumie cztery ogłoszone dzisiaj działania wymagają od Binance zapłaty ponad 4,3 miliarda dolarów z tytułu przepadku karnego, kar i grzywien”. Będziemy więc musieli po prostu poczekać, aż Binance spróbuje szybko wywiązać się ze swoich zobowiązań w zakresie zgodności i zaczną obowiązywać inne miliardy kar.

Sektor aktywów cyfrowych bardzo stara się załagodzić wtorkowy bałagan, twierdząc, że wzrost Binance zwiększa prawdopodobieństwo, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdzi specyficzne dla tokenów fundusze typu spot ETF. SEC przytaczała wcześniej manipulację cenami tokenów poprzez wash trading na giełdach takich jak Binance jako uzasadnienie odrzucenia wniosków o ETF. Ale jak zobaczymy, handlarze pralniami mają do dyspozycji inne pralnie. (A SEC nie rozstrzygnęła jeszcze swoich zarzutów cywilnych przeciwko Binance.)

Drugi but nie spadł

We wtorek przedstawiciele wszystkich powyższych agencji ogłosili swoje ustalenia na konferencji prasowej, w tym prokurator generalny Merrick Garland, zastępca AG Lisa Monaco, sekretarz skarbu Janet Yellen, przewodniczący CFTC Rostin Behnam i inni.

Monako wygłosiła kilka z najbardziej zapadających w pamięć jednostronnych wypowiedzi, w tym swoją obserwację, że przyjęcie przez kryptowaluty etosu „poruszaj się szybko i niszcz rzeczy” w sektorze technologicznym wiązało się z zastrzeżeniem: „Jeśli złamiesz prawo, poniesiesz konsekwencje”. Behnam zauważył, że kierownictwo Binance stworzyło „kultowe grono zwolenników” w związku z ich zaangażowaniem w nieprzestrzeganie zasad.

Zleceniodawcy doprecyzowali pewne szczegóły nowych zobowiązań Binance w zakresie zgodności, w tym dokonali przeglądu przeszłych transakcji i z opóźnieniem złożyli wszystkie raporty o podejrzanych działaniach, których nie złożyli przed rozliczeniem.

Wśród bardziej intrygujących aspektów porozumienia Departamentu Sprawiedliwości znajduje się wymóg współpracy Binance z władzami USA we „wszystkich i wszystkich sprawach” dotyczących jego działalności, „a także wszelkich innych zachowań będących przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez rząd w dowolnym momencie” podczas trzyletniego okresu obowiązywania Binance okres monitorowania przez stronę trzecią.

Biorąc pod uwagę historyczne powiązania Binance i CZ z niektórymi z największych oszustów sektora „kryptograficznego” – Justinem Sunem, Tetherem itp. – oraz bliskość niektórych z nich – Departament Sprawiedliwości z pewnością oblizuje wargi na myśl o tym, co może odkryć, gdy CZ zostanie mocno ściśnięty. A ponieważ wyrok w jego sprawie wciąż jest niepewny, jest mnóstwo czasu na zadawanie dociekliwych pytań, a wolność CZ wisi na włosku.

Chociaż nie możemy jeszcze powiedzieć, co CZ może ujawnić, pewne jest to, że w przyszłości Binance ostatecznie stanie się bladym cieniem samego siebie. Binance zostało zbudowane na pogardzie dla zasady „znaj swojego klienta” (KYC) i przestrzeganiu przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, a na stanowisku tym dołożono wszelkich starań, aby zrozumieć półświatek przestępczy.

To podejście „nie widzieć zła” było głównym czynnikiem zawrotnego wzrostu Binance po jego uruchomieniu w 2017 roku. Jednak biorąc pod uwagę, że władze USA mają teraz pięcioletnie okno na to, jak Binance produkuje kiełbasę, przestępcy będą szukać bardziej gościnnych klimatów. Giełda HTX (dawniej Huobi) Justina Suna lub siostrzana firma Tether, Bitfinex, wydają się być jednymi z bardziej prawdopodobnych gąbek wchłaniających tę nielegalną działalność.

Ale skoro CZ zdradza wszystko, by ocalić swoją skórę, ile czasu upłynie, zanim Tether zostanie wciągnięty na swoje własne ładunki? Jak pokazał przypadek CZ, jego pobyt poza USA nie okazał się skuteczną bronią przeciwko oskarżeniu. Jeśli Twoje operacje obejmują dolary amerykańskie – jak twierdzą fantomowe rezerwy Tethera – wówczas jesteś w zasięgu amerykańskiego prawa.

W przypadku Suna, Paolo Ardoino z Tethera i innych (pozostałych przy życiu) członków kurczącego się kartelu Crypto Crime Cartel chcielibyśmy zmienić dobrze znany aforyzm: „Nie ufaj. Panika.’

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Binance, Changpeng Zhao reach $4.3 billion settlements with US authorities – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO