Kraken i Coinbase ryzykują wyparciem z rynku amerykańskiego w związku z nielegalnym handlem papierami wartościowymi

Giełda aktywów cyfrowych Kraken została oskarżona o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych, co rodzi pytanie: ile czasu upłynie, zanim Kraken i jego amerykański rywal Coinbase (NASDAQ: COIN) będą zmuszeni albo radykalnie zmienić swój model biznesowy, albo opuścić rynek amerykański?

W poniedziałek amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Północnym Okręgu Kalifornii, oskarżając spółki-matki Krakena, Payward Inc. i Payward Ventures Inc., o prowadzenie niezarejestrowanej giełdy papierów wartościowych, brokera, dealera i agencja rozliczeniowa. W skardze stwierdzono, że Kraken zarobił „setki milionów dolarów bezprawnie ułatwiając kupno i sprzedaż papierów wartościowych aktywów kryptograficznych”.

Oprócz braku właściwej rejestracji w SEC, Kraken rzekomo narażał aktywa klientów na ryzyko poprzez swoje „praktyki biznesowe, wadliwe kontrole wewnętrzne i złe praktyki w zakresie prowadzenia dokumentacji”. Obejmowały one łączenie środków pieniężnych klientów ze środkami operacyjnymi, co doprowadziło do tego, że Kraken „płacił koszty operacyjne bezpośrednio z rachunków, na których przechowywane są środki pieniężne klientów”. Kraken rzekomo połączył także cyfrowe aktywa klientów z aktywami giełdy, co nawet audytor Krakena uznał za „znaczące ryzyko” dla klientów.

Wydaje się, że Kraken zamyka rok 2023 w podobny sposób, w jaki rozpoczął rok. W lutym Kraken zamiast walczyć z SEC w sądzie, zapłacił karę w wysokości 30 milionów dolarów i zamknął swoją działalność związaną z obstawianiem tokenów w USA. Niedługo potem SEC złożyła skargę cywilną przeciwko Coinbase w związku ze sprzedażą niezarejestrowanych papierów wartościowych, co pozostaje sprawą toczącą się przed sądami.

Pomysł, że SEC może przygotowywać dodatkowe działania przeciwko innym graczom w tym sektorze, został podsunięty przez Gurbira Grewala, dyrektora Wydziału Wykonawczego SEC. Grewal powiedział w poniedziałek, że „wybór przez Krakena nielegalnych zysków zamiast ochrony inwestorów to zdecydowanie zbyt częsty przypadek w tej przestrzeni, a dziś zarówno pociągamy Krakena do odpowiedzialności za jego niewłaściwe postępowanie, jak i wysyłamy sygnał do innych, aby zastosowali się do przepisów”.

SEC chce, aby Kraken zapłacił bliżej nieokreślony nakaz sądowy, nakazy oparte na postępowaniu, zwrot nieuczciwie uzyskanych zysków wraz z odsetkami i kary. Jednak po tym, jak w lutym zakończył się bez walki, Kraken twierdzi, że tym razem zamierza „zdecydowanie bronić naszego stanowiska w sądzie” przeciwko obecnym zarzutom.

Kraken wydał oświadczenie, w którym ostro skrytykował skargę za zarzuty „żadnych oszustw, manipulacji na rynku, żadnych strat klientów spowodowanych włamaniami lub naruszeniem bezpieczeństwa oraz żadnych naruszeń obowiązków powierniczych”. Skarga SEC ograniczała się do „argumentu technicznego”, że niektóre tokeny są „umowami inwestycyjnymi”, argumentu, który Kraken nazwał „niepoprawnym z punktu widzenia prawa, fałszywym w rzeczywistości i katastrofalnym z punktu widzenia polityki”. Kraken dodał, że pozostaje „w pełni zaangażowany na rzecz naszych klientów i partnerów w USA i na świecie”.

To jest Howey, zrób to

W skardze zauważono, że Kraken oferuje transakcje na licznych tokenach, które SEC wcześniej oznaczyła jako „kryptoaktywowe papiery wartościowe” w innych procesach cywilnych (Binance, Bittrex, Coinbase itp.). Tokeny te obejmują ADA, AXS, ALGO, ATOM, CHZ, COTI, DASH, FIL, FLOW, ICP, MANA, MATIC, NEAR, OMG, SAND i SOL. Jednakże zarzuty zawarte w skardze odnoszą się w szczególności do oferty Krakena obejmującej ADA, ALGO, ATOM, FIL, FLOW, ICP, MANA, MATIC, NEAR, OMG i SOL.

SEC twierdzi, że „rozsądny inwestor” wywnioskowałby z publicznych oświadczeń emitentów i promotorów powyższych tokenów – „przynajmniej część z nich została reemitowana przez samego Krakena” – że oferta i sprzedaż tych tokenów stanowiła inwestycję kontraktów zgodnie z definicją testu Howeya.

Co więcej, rozsądny inwestor wyciągnąłby wniosek z oświadczeń tych emitentów/promotorów, że przyszłe zyski wynikające ze zwiększonej wartości tokenów cytowanych powyżej „będą wynikiem wysiłków tych emitentów i promotorów”, zaznaczając kolejne pole na wykresie Howeya.

Wielu emitentów sprzedawało również własne tokeny na giełdzie za pośrednictwem animatorów rynku, ale „Kraken nie pytał ani nie pytał, czy animator rynku sprzedaje aktywa kryptograficzne w imieniu emitenta”.

Kraken nie zarejestrował się w SEC, mimo że sam Kraken używał terminów z przepisów dotyczących papierów wartościowych i branży papierów wartościowych, aby promować się jako „giełda”. Kraken podobnie opisuje siebie jako „pośrednika” w dokumentach wewnętrznych, w tym nazywając konta klientów „pośrednikiem maklerskim” konta.

Działając jako giełda, broker-dealer i agencja rozliczeniowa, Kraken nie oddzielił tych konkurencyjnych funkcji swojej działalności, co byłoby obowiązkowe w bardziej tradycyjnych obszarach branży papierów wartościowych. Ma to na celu zminimalizowanie konfliktów pomiędzy interesami pośredników w obrocie papierami wartościowymi i zwykłych inwestorów.

Materialne zaciskanie zwieraczy

Być może najbardziej niepokojące zarzuty zawarte w skardze dotyczą niezastosowania się Krakena do ścisłego oddzielenia aktywów korporacyjnych od aktywów należących do ich klientów. W planie audytu Kraken na 2022 r. niezależny audytor stwierdził, że istnieje „znaczne ryzyko utraty przechowywanych (i zastrzeżonych) zasobów cyfrowych w wyniku kradzieży/utraty kluczy publicznych lub niewłaściwej kontroli nad rozliczaniem przechowywanych zasobów cyfrowych, które są przesyłane pomiędzy klientami i zastrzeżonych zasobów cyfrowych Spółki.”

Kraken posiada oddzielne rachunki bankowe korporacyjne i bankowe klientów, ale z własnego sprawozdania finansowego za rok 2020 wynika, że na rachunku operacyjnym Krakena znajdowały się środki pieniężne klientów o wartości 30,8 mln dolarów. Oświadczenie z 2021 r. wykazało, że liczba ta wzrosła do 33,6 mln dolarów.

Kraken również „traktuje niektóre środki fiducjarne na rachunkach powierniczych jako swoje własne – a nie klientów – rzekomo dlatego, że klienci Krakena są winni Krakenowi opłaty wynikające z transakcji klientów”. Oznacza to, że Kraken „czasami pokrywał koszty operacyjne, korzystając ze środków przechowywanych na rachunkach powierniczych klientów”.

Audytor Krakena zauważył również „liczne braki w kontroli” w sprawozdaniach finansowych Krakena za rok 2021, a zarząd Krakena został poinformowany o „znaczących” brakach w kontroli wewnętrznej firmy.

W 2023 r. Kraken odkrył „błędy związane z przechowywanymi przez klientów środkami pieniężnymi i aktywami kryptograficznymi”, za które obwiniano „złe praktyki Krakena w zakresie prowadzenia dokumentacji i nieprawidłowe rejestrowanie transakcji związanych z depozytem zabezpieczającym”. Kraken nie „utworzył księgi pomocniczej przed zaoferowaniem swojego produktu z zabezpieczeniem kredytowym”, a audytor Krakena stwierdził, że błędy te są „istotne dla sprawozdań finansowych za lata 2020 i 2021”.

Wyjątkowość Ameryki

Jak szczegółowo opisano w skardze, skala rozbieżności fiskalnych Krakena wydaje się odległa od niektórych z bardziej znaczących implozji „kryptograficznych” oszustów w ostatnich latach. To powiedziawszy, nie wydaje się, aby SEC była w nastroju do oceniania operatorów na krzywej lub czekania, aż te rozbieżności osiągną masę krytyczną.

SEC kończy sztandarowy rok działań w zakresie egzekwowania prawa dotyczącego aktywów cyfrowych, ale jasne jest, że niektórzy luminarze „kryptograficzni” nadal nie chcą zaakceptować faktu, że istniejące przepisy dotyczące papierów wartościowych doskonale mają zastosowanie do ich działalności.

Współzałożyciel/były dyrektor generalny Krakena, Jesse Powell, jak dotąd wypowiedział się na temat najnowszego ataku SEC, co stanowi zauważalną zmianę w stosunku do fali obelg skierowanych przeciwko SEC, które wywołał po lutowej ugodzie w wysokości 30 milionów dolarów. Jeśli Powell, który kiedyś przyznał się do stosowania „sztuki prania brudnych pieniędzy”, aby ominąć ograniczenia bankowe, nauczy się trzymać gębę na kłódkę, być może jest jednak nadzieja dla tego sektora.

Żartuję. Dave Ripley, który w zeszłym roku zastąpił Powella na stanowisku dyrektora generalnego, napisał na Twitterze, że SEC namawiała Krakena, aby „przyszedł i zarejestrował się”, pomimo przekonania Ripleya, że „nie ma jasnej ścieżki do rejestracji”. W rzeczywistości do rejestracji prowadzi długa autostrada, ale wymagałoby to od Krakena dostosowania się do przepisów dotyczących papierów wartościowych (czyli usunięcia wszystkich shitcoinów z listy). Ponieważ obniżyłoby to zyski Krakena, nie może/nie chce pójść tą drogą. A więc jesteśmy.

Wygląda na to, że amerykańscy „krypto” kowboje próbują przetrwać do stycznia 2025 r., kiedy Trump będzie mógł wrócić do Białego Domu z możliwością usunięcia przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera i zainstalowania kogoś bardziej „kryptoprzyjaznego”. (Być może Elon Musk zostanie dostępne po tym, jak rozbije następną rakietę SpaceX Starship w siedzibie Twittera/X.)

Na koniec zauważymy, że SEC zdecydowała się złożyć swoją najnowszą skargę niedługo po tym, jak Kraken został publicznie ujawniony jako kanał dla głównych posiadaczy stabilnej monety Tether (USDT), którzy chcą zamienić te niezabezpieczone tokeny na rzeczywistą gotówkę. Ponieważ Tether jest nazywany i zawstydzany przez członków Kongresu jako token najbardziej preferowany przez grupy terrorystyczne, niedawne odkrycie Coinbase, że USDT stanowi ponad 15% jego wolumenu obrotu, może lada dzień spowodować złożenie nowego wniosku – tylko ten z Departamentu Sprawiedliwości .

Bracia krypto powinni sprawdzić swoje oczy – i to wkrótce. Brak widoku ścieżki do rejestracji to jedno. Ale nie widzieć drogi do ruiny wznoszącej się na ich spotkanie?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Kraken, Coinbase risk being forced out of US market over illegal securities trading – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO