Niemiecki polityk usilnie stara się sprzedać parlament za BTC

W miarę jak Unia Europejska postępuje naprzód w swoim projekcie cyfrowego euro, jeden z europejskich polityków nie tylko krytykuje planowaną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), ale także poważnie opowiada się za BTC jako alternatywą.

Joana Cotar jest posłanką do Bundestagu, parlamentu federalnego Niemiec. W zeszłym tygodniu CoinTelegraph opublikował wywiad z Cotar, w którym omówiła projekt cyfrowego euro, a w szczególności, dlaczego BTC będzie lepiej pasował do Unii.

Cotar, który sam siebie określa jako „zagorzałego przeciwnika cyfrowego euro”, obawia się, że unijna CBDC oddałaby organom regulacyjnym zbyt dużą władzę w zakresie prywatności i indywidualnych wydatków:

„Cyfrowe euro oznaczałoby również, że każdy z nas mógłby być w pełni monitorowany. Jako przekonany libertarianin zdecydowanie to odrzucam. Każdy, kto jest przeciwny inwigilacji i opowiada się za wolnością, nie potrzebuje cyfrowego euro!”

„Nie chcę, aby władze mogły szpiegować nasze życie prywatne i nadużywać tych danych” – dodała.

Na szczęście dla Europy Cotar ma właśnie rozwiązanie: BTC. Jak wynika z wywiadu, gdyby Cotar postawiła na swoim, BTC stałaby się prawnym środkiem płatniczym w Niemczech i twierdzi, że chce rozpocząć wstępne badanie ram prawnych, które właśnie to umożliwiłyby. Obecnie w prawie niemieckim BTC traktowany jest jako instrument finansowy i w związku z tym nakłada na tradycyjne papiery wartościowe i inwestycje podobne obowiązki regulacyjne, które nie dotyczyłyby prawnego środka płatniczego.

Prawdopodobnie, jednym okiem utkwionym mocno w tym celu, Cotar powołała już inicjatywę „Bitcoin w Bundestagu”, która ma edukować swoich kolegów parlamentarzystów na temat korzyści płynących z BTC, aby pomóc im w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji legislacyjnych. Cotar otwarcie przyznaje, że interesuje ją wyłącznie BTC, a nie aktywa cyfrowe w ogóle, a część inicjatywy Bundestagu ma na celu podkreślenie, że BTC nie jest jak wszystkie inne aktywa cyfrowe.

„Utworzenie formalnej komisji Bundestagu, która rozpoznaje różnice technologiczne między [BTC] a innymi aktywami kryptograficznymi i zajmuje się głównie znaczeniem [BTC] dla naszego społeczeństwa, jest dla nas bardzo ważne” – powiedziała.

Jeśli to nie sprawia, że Cotar brzmi jak każdy inny zwolennik BTC z NFT na swoim profilu X, spójrz na najnowsze wystąpienie Cotara w Bundestagu:

https://twitter.com/BTC_Archive/status/1723354992633905495?s=20

Cotar nie wyjaśnia, w jaki sposób można osiągnąć którykolwiek z celów cyfrowego euro za pomocą systemu, którego wykonanie pojedynczej transakcji w chwili pisania tego tekstu kosztuje średnio 18,69 dolara. Biorąc pod uwagę ambicje cyfrowego euro jako taniej i łatwo dostępnej alternatywy dla gotówki, trudno wyobrazić sobie, jakie korzyści BTC przyniosłoby przeciętnemu obywatelowi UE.

Wywiad z Cotarem jednak przyniósł prawdopodobnie zamierzony efekt: cena BTC wzrosła o 5% w ciągu ostatnich 24 godzin po opublikowaniu wywiadu, choć spółka jest już na zaawansowanym etapie zwrotu tych zysków.

Poza tym komentarze Cotara pokazują, że Europejski Bank Centralny (EBC), który kieruje wstępnymi fazami wprowadzenia cyfrowego euro, wykonał więcej pracy, niż musiał, zmagając się z komunikowaniem projektu cyfrowego euro. W internetowej dyskusji z oficjalnym forum instytucji monetarnych i finansowych, która odbyła się pod koniec października, dyrektor generalny EBC ds. infrastruktury rynkowej i płatności Ulrich Bindseil omówił cele i zadania projektu cyfrowego euro. W szczególności zwrócił szczególną uwagę na obawy dotyczące prywatności, jakie niektórzy wyrażają w związku z wdrażaniem cyfrowego euro.

„W procesie płatności pracujemy nad maksymalizacją prywatności” – powiedział.

„Oczywiście prywatność może mieć swoje ograniczenia w oczach ustawodawców, którzy utrzymują podobne lub częściowo podobne traktowanie na analogicznych warunkach, jak inne prywatne elektroniczne środki płatnicze. Oczywiście należy także zagwarantować bezpieczeństwo i odporność procesu. Chcemy maksymalizować prywatność: przewidujemy możliwość płatności warunkowych. Pieniądze nigdy nie powinny stać się warunkowe.”

Później powiedział: „Chcemy bardzo wyraźnie podkreślić, że tak nie jest: nie chodzi o cyfrowe sterowanie, a jedna jednostka pieniądza zawsze będzie jednostką pieniądza”.

Jest mało prawdopodobne, aby komentarze Bindseila wpłynęły na ewangelistów BTC, takich jak Cotar, ale okaże się, czy będą w stanie rozwiać szersze obawy wielu osób dotyczące wpływu CBDC na prywatność.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.

Obejrzyj: Regulacja waluty cyfrowej i rola blockchainu BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : German politician trying hard to sell parliament on BTC – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO