Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman wyrzucony z firmy

Zaskakującym obrotem wydarzeń dyrektor generalny OpenAI Sam Altman został usunięty ze stanowiska i usunięty z firmy 17 listopada.

Posunięcie to jest wynikiem przeglądu zarządu, podczas którego większość zarządu stwierdziła, że Altman nie był „konsekwentnie przejrzysty w komunikacji z zarządem”, co doprowadziło do utraty zaufania do swojego przywództwa.

Tym, co najwyraźniej doprowadziło do napięć między Altmanem a zarządem, były ich odmienne filozofie dotyczące innowacji w zakresie sztucznej inteligencji (AI). Altman opowiadał się za bardziej agresywnym podejściem do rozwoju sztucznej inteligencji, szybkim działaniem i niszczeniem rzeczy, podczas gdy zarząd wolał bardziej ostrożne podejście, uwzględniające niebezpieczeństwa i ryzyko związane ze sztuczną inteligencją na każdym kroku.

W skład zarządu wchodzili główny naukowiec OpenAI Ilya Sutskever oraz niezależni dyrektorzy, tacy jak dyrektor generalny Quora Adam D’Angelo, przedsiębiorca technologiczny Tasha McCauley oraz Helen Toner z Georgetown Center for Security and Emerging Technology. W ramach przejścia Mira Murati, dyrektor ds. technologii OpenAI, została mianowana tymczasowym dyrektorem generalnym.

Nagła zmiana kierownictwa w OpenAI

Były prezes OpenAI Greg Brockman, który został usunięty ze stanowiska prezesa zarządu w tym samym czasie, gdy Altman został usunięty, a następnie opuścił firmę w proteście, gdy dowiedział się, że Altman został usunięty, powiedział:

„Sam dostał SMS-a od Ilyi z prośbą o rozmowę w piątek w południe. Sam dołączył do Google Meet i był na nim cały zarząd oprócz Grega. Ilya powiedział Samowi, że zostaje zwolniony i że wieść o tym wkrótce się rozejdzie”.

O 12:19 Brockman dostał SMS-a od Ilyi z prośbą o szybki telefon. O 12:23 Ilya wysłała link do Google Meet. Brockmanowi powiedziano, że zostaje usunięty z zarządu (ale jest kluczowy dla firmy i zachowa swoje stanowisko) oraz że Sam został zwolniony. Mniej więcej w tym samym czasie OpenAI opublikowało wpis na blogu.”

Nagła i nieoczekiwana przeprowadzka w jednej z najszybciej rozwijających się firm technologicznych na świecie nie odbyła się bez konsekwencji. Wielu badaczy i pracowników OpenAI odeszło w proteście i zasygnalizowało, że pójdą za Altmanem w jego kolejnym przedsięwzięciu lub będą go wspierać w czymkolwiek, co zdecyduje się rozpocząć w następnej kolejności.

Potencjalny powrót Altmana do OpenAI

Jednak niecałe 24 godziny po oficjalnym ogłoszeniu OpenAI pojawiły się raporty sugerujące, że zarząd ponownie rozważał swoją decyzję. Według źródeł do Altmana zwrócono się z propozycją powrotu i podobno rozważa powrót do firmy.

Pomyślna przyszłość OpenAI może zależeć od powrotu Sama Altmana. Jeśli Altman powróci, prawdopodobnie możemy spodziewać się przyspieszenia rozwoju napędzanego przez OpenAI lub jego kontynuacji, tak jak miało to miejsce od czasu uruchomienia ChatGPT w listopadzie 2022 r. Jeśli jednak Altman nie powróci, innowacje w sztucznej inteligencji możliwe dzięki OpenAI mogą zostać stłumione, ponieważ zarząd przedkłada ostrożność nad postęp, może utrudniać rozwój, który był wcześniej możliwy i obserwowany w firmie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : OpenAI CEO Sam Altman ousted from company – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO