IBM przeznaczy 500 milionów dolarów na finansowanie start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją dla przedsiębiorstw

Gigant technologiczny IBM ponowił swoje wysiłki na rzecz zbadania sztucznej inteligencji (AI), uruchamiając nowy fundusz mający na celu inwestowanie w firmy zajmujące się sztuczną inteligencją skupiające się na tworzeniu aplikacji dla przedsiębiorstw.

Według firmy nowy fundusz o wartości 500 milionów dolarów, nazwany IBM Enterprise AI Venture Fund, skoncentruje swoje działania na firmach opracowujących rozwiązania AI dla przedsiębiorstw. Chociaż w oświadczeniu nie ujawniono dalszych szczegółów, IBM twierdzi, że będzie finansować firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, od „startupów znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju po start-upy charakteryzujące się dużym wzrostem”.

Nowy fundusz IBM będzie kładł nacisk na generatywne produkty AI dla przedsiębiorstw, powołując się na potencjał produktywności i wydajności w miejscu pracy. Jak wynika z komunikatu prasowego, fundusz IBM wykorzysta „zróżnicowany model i strategię”, aby zidentyfikować możliwości inwestycyjne w generatywną sztuczną inteligencję dla przedsiębiorstw.

IBM twierdzi, że poza strategią jego dedykowany zespół ds. rozwoju portfolio, składający się z ekspertów ds. inwestycji i sztucznej inteligencji, będzie oferował początkującym start-upom wiedzę operacyjną i nowatorskie strategie rynkowe.

„Wraz z uruchomieniem funduszu IBM Enterprise AI Venture Fund otwieramy kolejny kanał umożliwiający wykorzystanie ogromnego potencjału rewolucji AI w wymierne, pozytywne wyniki dla IBM i firm, w które inwestujemy” – powiedział Rob Thomas, dyrektor handlowy IBM. „Ten fundusz to kolejny sposób, w jaki podwajamy nasze zaangażowanie w odpowiedzialne innowacje w zakresie sztucznej inteligencji”.

Nowy fundusz powstał po udziale IBM w finansowaniu serii D o wartości 235 milionów dolarów dla platformy AI o otwartym kodzie źródłowym Hugging Face oraz rundzie finansowania serii A dla Hidden Layer, firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym skupiającej się na sztucznej inteligencji. Dzięki inwestycjom IBM obie firmy osiągnęły imponujące kamienie milowe, co obejmuje niedawną współpracę Hugging Face z NASA.

„Byliśmy podekscytowani możliwością współpracy z IBM nad demokratyzacją sztucznej inteligencji” – powiedział Clem Delangue, dyrektor generalny Hugging Face. „Dzięki setkom otwartych modeli w centrum Hugging Face znacząco wzmacniają one ekosystem open source. Jestem przekonany, że będą w stanie przyspieszyć swój wpływ na sztuczną inteligencję dzięki funduszowi IBM Enterprise AI Venture Fund”.

Wewnętrznie IBM pracuje nad generatywną sztuczną inteligencją i innymi nowymi technologiami, co zostało podkreślone przez wprowadzenie na rynek serii modeli watsonx, zaprojektowanych w celu usprawnienia integracji generatywnej sztucznej inteligencji z istniejącymi przepływami pracy w biznesie. IBM ujawnił na początku 2023 r. plany integracji platformy Llama 2 firmy Meta (NASDAQ: META) z platformą Watsonx, wskazując na ambicje firmy polegające na włączaniu narzędzi sztucznej inteligencji innych firm do swoich zastrzeżonych ofert.

Sztuczna inteligencja zmieni przyszłość pracy

Oprócz planów inwestycji w firmy zajmujące się sztuczną inteligencją IBM prowadzi badania dotyczące wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na przyszłość pracy. W 32-stronicowym raporcie IBM wyraża opinię, że nawet 40% siły roboczej na świecie będzie wymagało podnoszenia kwalifikacji, aby móc skutecznie konkurować w miejscu pracy, co może potencjalnie dotknąć nawet 1,4 miliarda osób.

W raporcie dodano, że pomimo podnoszenia kwalifikacji obawa przed masową redukcją stanowisk pracy jest w większości bezpodstawna, i wyjaśniono, że generatywna sztuczna inteligencja zagwarantuje większą produktywność w przedsiębiorstwach.

„W miarę jak technologia staje się coraz bardziej przyjazna dla użytkownika, pracownicy mogą osiągnąć więcej, korzystając z mniej zaawansowanych umiejętności technicznych” – stwierdził IBM. „Ponadto, gdy maszyny przejmują przyziemne zadania, ludzie mogą spędzać więcej czasu na rozwiązywaniu problemów i pracy zespołowej, która wymaga silniejszych umiejętności”.

Obejrzyj: sztuczna inteligencja tak naprawdę nie jest generatywna, jest syntetyczna

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : IBM earmarks $500 million to fund enterprise AI-focused startups – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO