Hongkong rozważa zezwolenie na spotowe fundusze ETF powiązane z walutami cyfrowymi po JPEX

Hongkong rozważa pomysł umożliwienia handlowcom detalicznym dostępu do funduszy ETF, które inwestują bezpośrednio w aktywa cyfrowe, w ramach swoich wysiłków zmierzających do zostania wiodącym centrum Web3.

W wywiadzie dla Bloomberga szefowa Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) Julia Leung ujawniła, że Komisja ma oczy szeroko otwarte na fundusze ETF typu spot, ale zachowa ostrożność przed wydaniem pełnej zgody.

Zdaniem Leunga fundusze typu spot ETF współpracujące z walutami cyfrowymi muszą spełniać wymogi regulacyjne SFC mające na celu ochronę inwestorów, stwierdzając, że podejście Komisji jest „spójne niezależnie od aktywów”.

„Z radością przyjmujemy propozycje wykorzystujące innowacyjną technologię, która zwiększa wydajność i satysfakcję klienta” – powiedział Leung. „Chętnie spróbujemy, pod warunkiem wyeliminowania nowych zagrożeń”.

Organy regulacyjne na całym świecie obawiają się cyfrowych kasowych ETF-ów z kilku powodów, w tym z powodu ryzyka zmienności, błędów śledzenia, niebotycznie wysokich opłat za zarządzanie i kradzieży dokonywanej przez cyberprzestępców. Jednakże, pomimo wszystkich swoich wad, SFC może zainteresować się potencjalnymi korzyściami podatkowymi, płynnością i wygodą związaną z klasą aktywów, którą należy rozważyć.

Obecnie Hongkong dał zielone światło dla przyszłych funduszy ETF i jest obecnie domem dla trzech takich produktów, których łączne aktywa przekraczają 60 milionów dolarów. Sceptycy twierdzą jednak, że głośne upadki spółek zajmujących się aktywami cyfrowymi w poprzednich miesiącach mogą ostudzić entuzjazm inwestorów, którzy przewidują słaby debiut.

Dla wielu graczy z branży zainteresowanie SFC spotowymi funduszami ETF nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę stały przepływ polityk przez miejski organ nadzoru finansowego. W niecały rok Hongkong przedstawił kompleksowe ramy dotyczące waluty cyfrowej regulujące działalność dostawców usług, wprowadził nowy system licencyjny i wydał regulacje pomocnicze.

Pod koniec października SFC dała zielone światło pośrednikom na oferowanie usług w zakresie aktywów cyfrowych inwestorom detalicznym zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami.

„Polityka jest aktualizowana w świetle najnowszych zmian na rynku i zapytań ze strony branży, która pragnie dalszego rozszerzania dostępu detalicznego za pośrednictwem pośredników oraz umożliwienia inwestorom bezpośredniego deponowania i wycofywania aktywów cyfrowych do/od pośredników przy odpowiednich zabezpieczeniach” – czytamy w okólniku SFC.

Odzwierciedlenie USA

Analitycy twierdzą, że ponowne zainteresowanie Hongkongu funduszami ETF typu spot może być powiązane ze zmieniającym się klimatem regulacyjnym w USA, gdzie entuzjaści oczekują zatwierdzenia oferty przez amerykańską giełdę papierów wartościowych i giełd (SEC) w nadchodzących miesiącach.

„Zanim wydarzy się cokolwiek innego, otrzymamy drugą rundę komentarzy i sądzę, że prawdopodobnie otrzymamy je w ciągu najbliższego jednego do trzech tygodni” – powiedział Steven McClurg, dyrektor ds. inwestycji Valkyrie Investments. „Zatwierdzenie pod koniec listopada prawdopodobnie oznacza premierę w lutym”.

Powszechnie oczekuje się, że zatwierdzenie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd otworzy wrota do wydania podobnych zezwoleń w kilku innych jurysdykcjach, a inwestorzy będą rozważać potencjalną hossę w nadchodzących tygodniach.

Obejrzyj: Co dalej z giełdami i inwestycjami aktywów cyfrowych?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Hong Kong mulls permitting spot ETFs tied to digital currencies after JPEX – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO