Zjednoczone Emiraty Arabskie przygotowują tokenizowane obligacje z HSBC do notowania ADX

Globalny gigant bankowy HSBC (NASDAQ: HSBC) nawiązał współpracę z giełdą papierów wartościowych w Abu Dhabi (ADX) w celu wprowadzenia cyfrowych papierów wartościowych o stałym dochodzie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).

Według raportu Arab News planowane uruchomienie wykorzysta blockchain do tokenizacji instrumentów finansowych na rynkach kapitałowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, planując jednocześnie ekspansję na inne rynki Bliskiego Wschodu. Warto zauważyć, że partnerstwo wydaje się skupiać na emisji obligacji cyfrowych, co zdaniem obu podmiotów oferuje różne korzyści dla rynków finansowych.

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z HSBC, jednym z wiodących banków na świecie, w celu stworzenia cyfrowego produktu o stałym dochodzie” – powiedział dyrektor generalny ADX Abdulla Salem Al-Nuaimi. „Głęboko wierzymy, że zasoby cyfrowe będą zyskiwać na znaczeniu w przyszłości, a ADX stara się być na czele tej innowacji”.

Planowane wdrożenie będzie polegało na wyemitowaniu proponowanych obligacji cyfrowych przez HSBC Orion, oddział banku zajmujący się aktywami cyfrowymi, a ADX notuje je na swojej giełdzie. Oprócz pierwotnej sprzedaży obligacji cyfrowych wydaje się, że notowanie ADX umożliwi handel wtórny, co może zasilić nowy kapitał i nowych uczestników rynku.

Eksperci i dyrektorzy branżowi opisali partnerstwo jako mające potencjał poprawy płynności na rynkach obligacji i demokratyzacji własności aktywów, przy jednoczesnej oszczędności czasu i kosztów związanych z rozliczeniami transakcji. Eksperci są zdania, że ADX, drugi co do wielkości rynek kapitałowy na Bliskim Wschodzie, może spowodować większy poziom przyjęcia tokenizacji w finansach w sąsiednich krajach.

Zarówno ADX, jak i HSBC stoją przed nowym wyzwaniem, jakim są standardy techniczne i regulacyjne dotyczące emisji i notowania obligacji cyfrowych, przy czym Alnuaimi potwierdza, że obie firmy aktywnie „badają ramy”.

„Ta funkcja obiecuje zwiększyć efektywność i stworzyć nowe, innowacyjne możliwości dla inwestorów” – powiedział Mohammed Al-Marzouqi, dyrektor generalny HSBC UAE. „HSBC wykorzystuje transformację cyfrową na dużą skalę, wdrażając technologie takie jak blockchain, aby ułatwić wydawanie, przechowywanie i handel aktywami cyfrowymi”.

Najnowsza akcja HSBC w Hongkongu stanowi kontynuację długiej passy zajmowania się blockchainem w Europie, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Bankowy gigant uruchomił już wcześniej ofertę obligacji cyfrowych o wartości 50 milionów dolarów we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), przeprowadzając testy depozytów tokenizowanych w Visa (NASDAQ: V) i Ant Group.

Tokenizowane obligacje nabierają rozpędu

Tokenizowane obligacje spotkały się z dużym zainteresowaniem władz finansowych na całym świecie, co doprowadziło do powstania serii projektów pilotażowych mających na celu przetestowanie ich użyteczności w rzeczywistych scenariuszach. W 2022 r. Izrael zwrócił się ku technologii blockchain w celu emisji obligacji cyfrowych w ramach szerszego dążenia do tokenizacji, osiągając po drodze imponujące wyniki.

Organy nadzoru bankowego badają również przypadki użycia tokenizacji za pomocą walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), przyglądając się sukcesom Urzędu Monetarnego Hongkongu (HKMA) na początku 2023 r. Gubernator Banque de France Denis Beau stwierdził, że banki centralne badające CBDC powinny skoncentrować się na części zasoby na tokenizację aktywów, aby uniknąć „kryptoizacji” swoich lokalnych gospodarek.

„Jeśli nie dostosujemy pieniędzy banku centralnego do tego zmieniającego się krajobrazu, co oznacza, że nie będzie można wykorzystać pieniędzy banku centralnego do rozliczania transakcji tokenizowanych, uczestnicy branży mogą zwrócić się do alternatywnych aktywów rozliczeniowych, takich jak monety typu stablecoin” – powiedział Beau.

Obejrzyj: Wyścig Blockchain na Bliskim Wschodzie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : UAE readies tokenized bonds with HSBC for ADX listing – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO