Zbiór najbardziej prywatnych kryptowalut

Kryptowaluty zyskały popularność ze względu na kilka czynników, w tym prywatność i anonimowość. Niektóre z nich pomagają użytkownikom ukryć swoją tożsamość i transakcje. W obliczu rosnących obaw dotyczących anonimowości wczesnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, użytkownicy szukają nowych opcji.

Rzućmy okiem na niektóre popularne kryptowaluty zorientowane na prywatność, które mają kilka wbudowanych funkcji prywatności. Twierdzą, że oferują ulepszone funkcje lub opcje bezpieczeństwa, które pomagają ukryć tożsamość i działania użytkowników.

Bitcoin nie został zaprojektowany tak, aby był z natury anonimowy. Istnieją jednak kryptowaluty, które zostały wyraźnie utworzone lub rozwidlone, a ich kluczową i najważniejszą cechą jest prywatność i anonimowość. Dlatego w tym artykule pokrótce przedstawię niektóre z tych kryptowalut, które starają się chronić prywatność swoich użytkowników.

Anonimowość niczym gotówka
Ochrona prywatności użytkowników w epoce cyfrowej jest niezwykle trudna. Wszystko, co ta osoba zrobi w świecie online, prawie na pewno pozostawi ślad, chyba że jest zawodowym hakerem lub specjalistą IT. Tego rodzaju identyfikowalność w świecie cyfrowym oznacza, że ​​jeśli nie zostaną podjęte bardzo ostrożne działania, wszystkie transakcje i działalność finansowa osób fizycznych będą mogły zostać z nimi powiązane.

Są jednak ludzie, którzy chcieliby chronić swoje prawo do prywatności finansowej i Bitcoin. W tym celu mogą używać różnych kryptowalut, które zostały zaprojektowane w celu ukrycia lub zaciemnienia transakcji, aby pomóc nadawcom lub odbiorcom zachować dla siebie wszystkie informacje związane z transakcją. W ten sposób niektóre z tych kryptowalut próbują przywrócić anonimowość fizycznych transakcji gotówkowych. Które kryptowaluty to robią?

KLUCZOWE INFORMACJE
Pomimo wyrafinowanych funkcji szyfrowania i prywatności stosowanych w celu ochrony anonimowości użytkowników, żadna kryptowaluta nie gwarantuje pełnej anonimowości, ponieważ większość transakcji typu blockchain jest rejestrowana i dostępna w księdze publicznej.
Istnieją pewne metody, takie jak mikser kryptowalut CoinJoin, służące do ukrywania tożsamości lub historii transakcji na Bitcoinie, ale wymaga to pewnej wiedzy technicznej i wiąże się z opłatami transakcyjnymi.
Kilka innych kryptowalut ma wbudowane funkcje lub opcje prywatności, z których użytkownicy mogą korzystać w celu bardziej prywatnego handlu online.

Monero


Popularność Monero (XMR) rośnie, głównie ze względu na jego zdolność do pomagania w anonimizacji użytkowników. Transakcje Monero są znacznie trudniejsze do wyśledzenia, ponieważ wykorzystują podpisy pierścieniowe i ukryte adresy. Metody te pomagają ukryć tożsamość nadawcy i odbiorcy. Dodatkowo funkcja Ring Confidential Transactions (RingCT) pomaga ukryć kwotę transakcji, zapewniając większą prywatność.

Napisanie artykułu o anonimowych kryptowalutach, nie zaczynając od Monero (XMR), byłoby jak pisanie artykułu o kryptowalutach, nie zaczynając od Bitcoina. Monero jest zdecydowanie najbardziej znaną anonimową kryptowalutą. Powstał w 2014 roku jako fork Bytecoina, kolejnej anonimowej kryptowaluty o nazwie Bitmonero. Jednak wkrótce zmieniono to tylko na Monero, co w esperanto oznacza „monetę”.

Monero była pierwszą monetą zapewniającą prywatność, która faktycznie zwróciła na siebie uwagę, a było to już w 2014 roku. Wynikało to z faktu, że w przeciwieństwie do wszystkich innych kryptowalut w tamtym czasie, prywatność Monero była funkcją domyślną. Dzięki kryptografii Monero nie tylko ukrywa tożsamość użytkowników, ale także kwotę transakcji. Tylko odbiorca i nadawca widzą kwotę transakcji, co oznacza, że ​​w przeciwieństwie do Bitcoina, księga Monero z transakcjami nie jest czytelna.

Chociaż w tym artykule nie będziemy szczegółowo omawiać technicznych cech Monero (ani jakiejkolwiek innej kryptowaluty), kilka z nich zostanie wymienionych dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać te funkcje. Monero wykorzystuje na przykład podpisy pierścieniowe i ukryte adresy, które są szczególnie pomocne w ukrywaniu tożsamości nadawcy i odbiorcy. Wykorzystuje również poufną transakcję RingCT, która ukrywa kwotę transakcji. To tylko kilka zaawansowanych zastosowań kryptografii w Monero, które pomagają zachować prywatność i anonimowość.

Zcash


Zcash (ZEC) definiuje się jako „Jeśli Bitcoin jest jak http dla pieniędzy, Zcash jest https”, podkreślając jego ulepszone funkcje bezpieczeństwa i prywatności. Zcash wdrożył narzędzie kryptograficzne o nazwie Zero-Knowledge Proof i zapewnia uczestnikom opcję ochrony transakcji. To pozwala uczestnikom na dokonywanie transakcji bez ujawniania adresu innym osobom. Dowód zerowej wiedzy zaciemnia również kwotę transakcji.

Przez długi czas Zcash (ZEC) był postrzegany jako jeden z największych konkurentów Monero. Niektórzy nazywali go nawet zabójcą Monero. I chociaż tak się nie stało, Zcash nadal był w stanie zyskać wystarczającą przyczepność i społeczność, aby odnieść sukces.

„Jeśli Bitcoin jest jak http dla pieniędzy, Zcash jest https.”

Ten cytat po prostu pokazuje, że Zcash korzysta z ulepszonych funkcji bezpieczeństwa i prywatności. Jednym z takich narzędzi jest na przykład Zero-Knowledge Proof, który daje uczestnikom możliwość ochrony swoich transakcji i przesyłanej kwoty.

Aby być bardziej precyzyjnym, Zcash używa „zk-SNARK”, co jest skrótem od zwięzłych, nieinteraktywnych argumentów wiedzy o wiedzy zerowej. Bardzo skomplikowana nazwa bardzo skomplikowanej technologii, która po prostu pozwala jednej stronie udowodnić drugiej, że coś jest prawdą, bez ujawniania konkretnych informacji. W przypadku Zcash oznacza to, że nadawca nie musi ujawniać swojej tożsamości odbiorcy i odwrotnie.

W przeciwieństwie do Monero, gdzie prywatność jest ustawiona domyślnie, w przypadku Zcash prywatność nie jest domyślna. Zapewnia cztery różne typy transakcji, które różnią się w zależności od poziomu prywatności. Jest to nie tylko zaleta, ale także wada, ponieważ może dezorientować nowicjuszy lub osoby nietechniczne. Jednak Zcash ma swoje stałe miejsce w kategorii anonimowych kryptowalut.

DASH


Stworzona w 2014 roku DASH to kryptowaluta, która pozwala użytkownikowi wybrać, czy jego transakcje za pomocą CoinJoin mają być anonimowe i prywatne. Ta funkcja działa poprzez ukrywanie pochodzenia Twoich środków. Skorzystanie z tej funkcji spowoduje nieznaczny wzrost opłaty za transakcję. DASH osiąga to poprzez protokół miksowania wykorzystujący innowacyjną zdecentralizowaną sieć serwerów zwaną węzłami głównymi. Kolejną funkcją oferowaną przez DASH jest Instant Send, która może przetwarzać transakcje tak szybko, jak w przypadku karty kredytowej.

Kolejnym oldtimerem w dziedzinie anonimowych kryptowalut jest Dash (DASH), gdyż powstał w 2014 roku. Nazwa tej monety powstała z połączenia dwóch słów: cyfrowa gotówka, stąd myślnik. Dash pozwala użytkownikom wybrać funkcję o nazwie PrivateSend, która nie tylko zwiększa anonimowość poprzez ukrywanie pochodzenia środków, ale także nieznacznie podnosi opłatę transakcyjną.

Aby zwiększyć prywatność nadawcy, Dash używa czegoś, co nazywa się „masternodami”. Masternody to serwery korzystające z protokołu miksowania i otrzymujące około 45% wszystkich nagród wydobywczych od Dash. Wynika to oczywiście z faktu, że zapewniają sieci podstawowe funkcje, takie jak prywatność czy prędkość. Transakcje Dash mogą zostać przetworzone w ciągu kilku sekund i za mniej niż grosz. Jednak niektórzy twierdzą, że ze względu na masternody Dash jest bardziej scentralizowany niż inne kryptowaluty zapewniające prywatność.

Horizen


Horizen (ZEN) oferuje chronione przed prywatnością adresy Z i publiczne adresy T, które działają podobnie do Bitcoina. Jednakże wysłanie środków z adresu Z na adres T spowoduje wyświetlenie otrzymanej kwoty.
Horizen może się również poszczycić rozległą siecią węzłów, która pomaga poprawić anonimowość.

Verge


Zamiast polegać na technikach kryptograficznych, Verge (XVG) w celu ochrony tożsamości użytkowników korzysta z istniejącej i przetestowanej technologii The Onion Router (TOR) i Invisible Internet Project (I2P). TOR odbija komunikację użytkownika poprzez rozproszoną sieć przekaźników i tuneli prowadzonych przez ochotników rozsianych po całym świecie, ukrywając w ten sposób tożsamość użytkownika. Z drugiej strony I2P szyfruje dane użytkownika przed wysłaniem ich przez anonimową, globalną sieć peer-to-peer prowadzoną przez wolontariuszy. Umożliwia ukrycie lokalizacji i adresów IP uczestników transakcji.

Verge trafił na pierwsze strony gazet, gdy popularna witryna dla dorosłych przyjęła go, aby zacząć akceptować płatności w kryptowalutach. Głównym powodem rozwoju były funkcje prywatności Verge.

Beam


Beam to token skupiający się na bezpieczeństwie z podstawowymi funkcjami, które obejmują pełną kontrolę nad Twoją prywatnością. Wszystkie transakcje są domyślnie prywatne i w łańcuchu bloków nie są przechowywane żadne adresy ani inne prywatne informacje. Zapewnia doskonałą skalowalność ze względu na kompaktowy rozmiar łańcucha bloków, możliwość audytu, obsługę transakcji online i offline, wymianę atomową i integrację portfeli sprzętowych.

Beam to jedna z nowszych kryptowalut w sektorze anonimowych monet. Opiera się na protokole MimbleWimble, który zapewnia jedno kluczowe rozwiązanie dla kryptowalut zorientowanych na prywatność, czyli skalowalność. Dzięki tej funkcji, a także czemuś, co nazywa się LelantusMW, Beam (BEAM) pozwala użytkownikom zachować anonimowość w cyfrowym świecie.

Podobnie jak Monero, Beam jest domyślnie prywatny, co oznacza, że ​​transakcje za pośrednictwem Beam nie pozostawiają żadnych śladów, ponieważ nie są przechowywane na blockchainie. W pewnym sensie Beam działa trochę podobnie do Bitcoina, wykorzystując niewydane dane wyjściowe transakcji (UTXO), ale aby zachować wszystko w tajemnicy, szyfruje je za pomocą tak zwanych „czynników oślepiających”, poprawiając prywatność tej monety.

Beam twierdzi również, że ma doskonałą skalowalność ze względu na kompaktowy rozmiar blockchain, transakcje online i offline, atomowe wymiany lub integrację z portfelem sprzętowym. Są to rzeczywiście całkiem interesujące funkcje monet zapewniających prywatność, ale z pewnością nie są wyjątkowe.

PirateChain (ARRR)

Chociaż większość monet na naszej liście jest dość dobrze znana, nasza ostatnia może być dla niektórych niespodzianką lub nieznana. PirateChain (ARRR) to jeden z nowicjuszy w świecie prywatności kryptowalut, ale to nie znaczy, że nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie, ARRR twierdzi, że korzysta z protokołu prywatności, którego aktywność innych użytkowników w sieci nie może naruszyć. Podobnie jak Zcash, wykorzystuje zk-Snarks do ochrony wszystkich informacji o transakcjach na blockchainie, poprawiając w ten sposób anonimowość i prywatność.

Wykorzystuje również tak zwany Delayed Proof of Work (dPoW), który chroni blockchain PirateChain przed szkodami spowodowanymi podwójnymi wydatkami i atakami 51%. Odbywa się to poprzez kopię zapasową ARRR, która jest połączona z blockchainem Litecoina, co oznacza, że ​​aby zaatakować ARRR, atakujący musiałby najpierw zająć się Litecoinem.

Inne monety zapewniające prywatność
Istnieje oczywiście niezliczona ilość innych monet i tokenów, które próbują poprawić prywatność i anonimowość swoich użytkowników. Lista pięciu monet, które sprawdziliśmy, była po prostu wyważonym przeglądem najbardziej znanych i nieco ciekawszych opcji, o których powinni wiedzieć nasi czytelnicy.

Jeśli jednak chcesz poznać inne opcje, oto inne możliwości, które możesz sprawdzić: Pivx (PIVX), Decred (DCR), Dero (DERO), Grin (GRIN) lub WOW (WOW).

Konkluzja
Chociaż prywatność jest bardzo pożądaną cechą w świecie wirtualnym, niesie ze sobą zagrożenia związane z dużym elementem przestępczym. Operatorzy kryptowalut muszą odpierać liczne próby włamań ze strony złośliwych uczestników. Organy ścigania i organy regulacyjne również częściej prowadzą dochodzenia w przypadku osób dokonujących dużych transakcji.

Chociaż Bitcoin pozostaje najpopularniejszym wyborem, wybierają go agencje rządowe. Stali się całkiem dobrzy w śledzeniu transakcji Bitcoinami, tworząc silną zachętę do przejścia na bardziej prywatne kryptowaluty. Bitcoin jest popularnym wyborem w celu ochrony tożsamości użytkownika, w rezultacie transakcje są stale atakowane i monitorowane przez agencje rządowe. Stały się całkiem dobre w śledzeniu transakcji Bitcoinami, tworząc silną zachętę dla użytkowników do przejścia na bardziej prywatne kryptowaluty, takie jak te wymienione tutaj.

Inwestowanie w kryptowaluty i początkowe oferty monet (ICO) jest bardzo ryzykowne i wysoce spekulacyjne. Ten artykuł nie stanowi rekomendacji Investopedii ani autora do inwestowania w kryptowaluty lub ICO. Ponieważ sytuacja każdej osoby jest wyjątkowa, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji finansowych należy zawsze skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą. Investopedia nie składa żadnych oświadczeń ani zapewnień co do dokładności i aktualności informacji zawartych w niniejszym dokumencie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://www.investopedia.com/tech/five-most-private-cryptocurrencies/

https://whir.to/privacy-coins


Author: BitcoinSV.pl
CEO