Założyciel FTX Sam Bankman-Fried uznany winnym 7 zarzutów

Sam Bankman-Fried, założyciel osławionego giganta aktywów cyfrowych FTX, został uznany za winnego siedmiu zarzutów oszustw i spisków związanych z przekazami elektronicznymi/papierami wartościowymi. Po pięciotygodniowym procesie w Nowym Jorku przysięgli potrzebowali nieco ponad czterech godzin, aby skazać 31-letniego przedsiębiorcę, a wyroki zostały przyjęte świętowaniem i wystrzeliwaniem szampana w postaci GIF-ów w świecie handlu aktywami cyfrowymi.

Bankmanowi-Friedowi, czyli „SBF”, jak go powszechnie znano w świecie aktywów cyfrowych, grozi potencjalne maksymalnie 115 lat więzienia za (między innymi) wykorzystanie 8 miliardów dolarów pieniędzy klientów i inwestorów FTX na zakup aktywów innych niż blockchain, takich jak sponsoring sportu i nieruchomości oraz przekazywać duże datki na kampanie polityczne Demokratów.

Po jednomyślnym werdykcie sędzia Lewis Kaplan dał spekulantom „kryptograficznym” kolejne pięć miesięcy pełnych śliny oczekiwań, ustalając wstępną datę wyroku na marzec 2024 r. Wyrok SBF może okazać się znacznie krótszy niż jego naturalny okres życia, ale oczekuje się, że tak będzie być znaczący. Prawdopodobnie złoży także apelację od wyroku.

Werdykt jury zapadł w rocznicę wydarzenia, które zapoczątkowało publiczną część upadku FTX i SBF. Serwis informacyjny CoinDesk opublikował dokumenty wskazujące, że znaczna część udziałów FTX i Alameda Research (firmy handlowej SBF i jednego z największych klientów FTX) znajdowała się w FTT, rodzimym aktywie cyfrowym FTX.

Binance niszczy FTT i zaczyna toczyć się wokół upadku SBF

Dyrektor generalny Binance, Changpeng „CZ” Zhao, wczesny inwestor FTX, który prowadził negocjacje w sprawie ewentualnego przejęcia giełdy, opublikował później na X (dawniej Twitterze), że jego firma całkowicie sprzeda swoje udziały w FTT. Doprowadziło to do spadku cen FTT o 80%, co spowodowało spadek cen FTX i Alamedy.

Prokuratorzy powiedzieli, że FTX i Alameda wykorzystały szereg procesów zaplecza, aby przetasować miliardy dolarów w funduszach klientów i inwestorów pomiędzy FTX a rachunkiem handlowym tego ostatniego, zapewniając im dostęp do praktycznie nieograniczonej linii kredytowej.

SBF został aresztowany przez policję Bahamów w grudniu 2022 r., kilka tygodni po pierwszym ogłoszeniu upadłości spółki FTX. Po spędzeniu 10 dni w miejscowym więzieniu został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie Sąd Okręgowy Południowego Nowego Jorku zezwolił mu na pobyt w areszcie domowym w domu rodziców za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów. Ta obligacja, rekord dla USA procesie karnym, został zapłacony praktycznie natychmiast.

W następstwie dalszych zarzutów dotyczących naruszenia warunków zwolnienia za kaucją, w tym manipulowania świadkami, w lipcu 2023 r. SBF wrócił do więzienia, gdzie skarżył się na brak dostępu do kuchni wegańskiej i leku na ADHD Adderall, a także podobno żywił się chlebem, masłem orzechowym i wodą.

Duża część debaty na sali sądowej zajmowała to, w jakim stopniu oszustwa i upadek FTX wynikały z apodyktycznego stylu zarządzania SBF i osobistego zastraszania lub niekompetencji zespołów wykonawczych FTX/Alameda. Dane dotyczące oszustw zostały już ujawnione, więc pozostawała tylko kwestia tego, kto je zlecił.

CTO Gary Wang, dyrektor ds. inżynierii Nishad Singh i dyrektor generalna Alameda Caroline Ellison również zostali aresztowani w USA. i ładowany mniej więcej w tym samym czasie co SBF. Jednakże chociaż Bankman-Fried nadal miał pecha i przebywał w więzieniu w Nassau, cała trójka zawarła układy z nowojorskimi prokuratorami i zeznawała przeciwko SBF na rozprawie.

To właśnie ich zeznania ostatecznie okazały się najbardziej potępiające dla SBF (chociaż jego własne publiczne przyznania się i zachowanie na sali sądowej niewiele pomogły). Służyły także jako główna rozrywka dla internetowej galerii orzeszków blockchain, która bezlitośnie kpiła z wyglądu fizycznego zespołu i opowiadań o dziwacznej kulturze korporacyjnej FTX/Alameda, gdy firmy osiągnęły status gwiazdy rocka.

Od sławy do oszustwa (może nie w tej kolejności)

SBF zyskał rynkową sławę dzięki szybko rosnącej fryzurze w stylu afro i deklarowanemu oddaniu ekonomicznej modzie „efektywnego altruizmu” XXI wieku. W rzeczywistości on i jego zespół prowadzili wystawne i często dekadenckie życie w swojej bazie na Bahamach, celowo obniżając standard swoich samochodów i ubrań, aby w mediach wyglądały skromniej. W szczytowym okresie Forbes umieścił go na 41. miejscu wśród najbogatszych osób w USA, z majątkiem wartym 26 miliardów dolarów.

SBF była praktycznie nieznana w świecie Bitcoina i blockchainu przed uruchomieniem FTX, a mimo to giełda szybko stała się jednym z graczy w branży. Duzi inwestorzy skorzystali z okazji, FTX wykupiło prawa do sponsorowania aren sportowych, a nawet mówiono, że próbowali opanować rynek „kryptograficzny” poprzez wykup startupów, które borykały się z problemami po hossie na rynku aktywów cyfrowych w 2021 r. i awaria.

Był otwarty i dostępny przy każdej okazji, a charakterystyczna głowa SBF była wszechobecna w wywiadach i dyskusjach internetowych. Trwały one nawet po jego aresztowaniu i ekstradycji. Ostatecznie ta tendencja do nadmiernego udostępniania informacji przyczyniła się do jego upadku, dając prokuratorom i komentatorom obszerny materiał do wyciągania wniosków, które często zaprzeczały jego zaprzeczeniom po tym, jak FTX uderzył w ścianę.

Wielokrotne próby wykazania przez SBF swoich nieprawidłowości były zwykłymi „błędami”, a nieostrożność podczas jego zeznań nie spodobała się prokuratorom ani ławie przysięgłych. Wyraźną irytację ze strony sądu i obserwatorów internetowych wywołały jego ciągłe odpowiedzi „nie pamiętam” na liczne pytania na sali sądowej oraz próby przedefiniowania wewnętrznych pojęć, takich jak „zezwól na ujemną” (saldo konta) i innych, co stawiało Alamedę w nieuczciwej sytuacji. (i kosztowną) przewagę nad innymi klientami giełdy.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : FTX founder Sam Bankman-Fried found guilty on 7 charges – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO