Wyniki MicroStrategy za trzeci kwartał: zakład BTC staje się ryzykiem egzystencjalnym

Wyniki MicroStrategy (NASDAQ: MSTR) za trzeci kwartał pokazują, że założyciel Michael Saylor w dalszym ciągu podwaja swój zakład na BTC, jednocześnie wykazując oznaki wskazujące, że przed tak zwaną firmą „wywiadu biznesowego” mogą pojawić się kłopoty.

Według opublikowanego w środę raportu o zyskach, MicroStrategy nabyło od końca drugiego kwartału 6067 BTC za łączną kwotę 167 milionów dolarów po średniej cenie 27 531 dolarów za monetę. Stanowi to uzupełnienie i tak już pokaźnego skarbu, który gromadzi się od 2020 r. i daje w sumie 158 400 BTC po średniej cenie 29 586 dolarów. W sumie MicroStrategy wydało na BTC 4,69 miliarda dolarów.

Jednak ogólnie firma cierpi z powodu utraty wartości BTC w swoich księgach o 2,23 miliarda dolarów.

Na szczęście dla MicroStrategy przychody wzrosły w zeszłym roku o 3%, osiągając 129,5 miliona dolarów w trzecim kwartale, na co wpływ miał ogromny wzrost przychodów z licencji na oprogramowanie i przychodów z usług subskrypcyjnych, które wzrosły odpowiednio o 16% i 28%.

Mniej szczęścia dla MicroStrategy jest to, że strategia firmy dotycząca BTC mogła sprowadzić ją prosto na wzburzone wody, w zależności od wyniku amerykańskiej giełdy. Znakomite aplikacje Bitcoin ETP Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

De facto plan ETP Microstrategy przynosi odwrotny skutek

W 2020 r. firma MicroStrategy postawiła na Bitcoin w dużym stopniu, dodając miliardy BTC do swojego bilansu, co jest powszechnie uważane za próbę przekształcenia akcji MSTR w de facto produkt giełdowy Bitcoin (ETP). Z nami. organy regulacyjne odmawiające zatwierdzenia jakichkolwiek kasowych transakcji ETP BTC z powodu obaw o oszustwa i manipulacje na rynku, gigantyczne zasoby BTC Microstrategy stworzyły sytuację, w której zakup akcji spółki był dla inwestorów jednym z jedynych sposobów uzyskania ekspozycji na BTC bez konieczności posiadania samych monet.

Jedną z wad tego podejścia jest to, że MicroStrategy jako firma podlega federalnemu podatkowi dochodowemu, który wpływa na zyskowną wartość każdej akcji; spot Bitcoin ETP nie wiązałby się z takim samym wydatkiem. Jednak w przypadku braku zgody ETP, MSTR jest nadal prawdopodobnie lepszy niż nic.

Rzeczywiście, strategia ta początkowo zdziałała cuda, jeśli chodzi o cenę akcji MicroStrategy, gdy BTC rozpoczął w 2020 r. hossę, w wyniku której akcje MSTR wzrosły trzykrotnie.

Teraz jednak MicroStrategy stoi przed nowym problemem. SEC, która rozsądnie odrzuciła wszystkie wnioski o zatwierdzenie spotowego ETP BTC złożone przez wiele firm, otrzymała niedawno polecenie przedstawienia lepszego uzasadnienia dalszego odrzucania kasowych ETP, jednocześnie dając zielone światło ETP zawierających kontrakty futures na BTC. Wiele osób uznało to za znak, że SEC jest o krok od zatwierdzenia swojego pierwszego BTC ETP. Jeśli to prawda, prawie wyeliminowałoby to propozycję wartości MSTR jako inwestycję.

Sama MicroStrategy jest świadoma ryzyka: zostało ono uwzględnione w najnowszym zgłoszeniu spółki do SEC za 10 tys. dolarów jako potencjalne ryzyko dla akcji:

„W zakresie, w jakim nasze akcje zwykłe klasy A są postrzegane jako alternatywa dla narzędzia inwestycyjnego Bitcoin i są przedmiotem obrotu z premią w stosunku do wartości naszych udziałów w Bitcoinach, premia ta może również zostać wyeliminowana, powodując cenę naszych akcji zwykłych klasy A spada” – czytamy w dokumencie.

MicroStrategy można jednak odizolować od bezpośrednich skutków tego zjawiska. Zatwierdzenie ETP jest prawie pewne, że nastąpi gwałtowny wzrost cen BTC, tak jak miało to miejsce, gdy rozeszła się wiadomość, że SEC nakazano ponownie rozważyć swoje wcześniejsze odrzucenia. Pomogłoby to zrównoważyć część szkód wyrządzonych przez utratę statusu MicroStrategy jako jedynego programu podobnego do ETP w mieście, ale w dłuższej perspektywie inwestorzy nie mają powodu korzystać z MicroStrategy w celu uzyskania ekspozycji na BTC, gdy będą mogli po prostu kupić akcje ETP.

Naraziłoby to również MicroStrategy na przyszłe wahania ceny BTC, a branża aktywów cyfrowych wielokrotnie pokazywała, że ​​za każdym rogiem zawsze czai się nowy skandal, czekający na obalenie jednej lub drugiej firmy zajmującej się aktywami cyfrowymi, zabierając ze sobą cenę BTC . Pomiędzy rosnącą świadomością SEC, że BTC prawdopodobnie stanowi cyfrowe zabezpieczenie aktywów, a niewygodną prawdą, że niezabezpieczone monety stabilne Tether są wykorzystywane do sztucznego zawyżania ceny BTC, ryzyko zamachu stanu BTC nigdy nie było wyższe i prawdopodobnie wyniosłoby jest to zamach stanu dla MicroStrategy bez jej statusu de facto ETP, który by ją wspierał.

Obejrzyj najważniejsze wydarzenia ze szczytu Unbounded Capital Summit 2023: Zarządzanie całą gospodarką w oparciu o skalowalny łańcuch bloków

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : MicroStrategy Q3 earnings: BTC bet is becoming an existential risk – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO