Tajwańska policja twierdzi, że 320 milionów przypadków prania pieniędzy w ramach Tetheru to nowy rekord

Udowodniwszy po raz kolejny, że aktywa cyfrowe nie zapewniają magicznej ochrony przed prawem, tajwańska policja ogłosiła w tym tygodniu, że aresztowała cztery osoby w związku z największym w historii programem prania pieniędzy opartym na „kryptowalutach”. Jak podała policja, program obejmował transakcje Tether (USDT) o łącznej wartości 320 milionów dolarów w okresie od lutego do czerwca 2023 r.

Główny podejrzany w tej sprawie, 40-letni mężczyzna znany jedynie pod nazwiskiem „Qiu”, został aresztowany w czerwcu 2023 r., gdy wracał z zagranicy przez międzynarodowe lotnisko Taoyuan w Tajpej. Chociaż Qiu podawał się za handlarza wodą, często podróżował za granicę do takich krajów jak Hongkong, Malezja i Filipiny, rzekomo w celu spotykania się z grupami zajmującymi się hazardem i oszustwami.

Po aresztowaniu Qiu na lotnisku policja udała się do jego domu i skonfiskowała samochody Lexus i Lamborghini o wartości około pół miliona dolarów każdy, a także trzy zegarki Audemars Piguet, kwotę 210 000 NTD (6466 dolarów) w gotówce, a także komputery i inną dokumentację finansową.

Policja nawiązała kontakt z Qiu i jego transakcjami Tether podczas prowadzenia dochodzenia we wcześniejszej sprawie dotyczącej grupy, która oszukała 19 osób za pomocą fałszywych programów inwestowania w aktywa cyfrowe. Chociaż sam Qiu mógł nie być zamieszany w to przestępstwo, analitycy blockchain ujawnili jego adresy w USDT jako jedno z lokalnych źródeł funduszy USDT, z których korzystała jedna z ofiar.

Działanie Qiu było dość proste: rzekomo otrzymywał (fiat) środki z kont należących do grup zaangażowanych w działalność przestępczą i wymieniał te kwoty na Tether, który następnie sprzedawał innym podmiotom za gotówkę. Jego „cięcie” stanowiło jeden procent wypranej kwoty.

Policja wypuściła później Qiu za kaucją wraz z trzema innymi podejrzanymi w tej sprawie, w tym urzędnikiem do spraw zagranicznych Liao (25 l.) i dwoma innymi osobami zajmującymi się sprzedażą wody, Huangiem (31 l.) i Chenem (30 l.).

Przypomnienie dla przestępców: Tether również pozostawia ślady transakcji publicznych

Ze względu na publiczne i stałe rejestry transakcji blockchain, nierozsądne jest prowadzenie jakiejkolwiek działalności związanej z praniem pieniędzy na dużą skalę przy użyciu tych zasobów cyfrowych. Mimo to aktywa cyfrowe pozostają popularne wśród osób zajmujących się praniem pieniędzy i innych przedsiębiorstw przestępczych z dwóch głównych powodów: (1) łatwe jest przesyłanie dużych kwot wartości przez granice i poza monitorowany międzynarodowy system bankowy; oraz (2) pseudonimowe transakcje blockchain zapewniają większy stopień prywatności w porównaniu z nazwanymi i zidentyfikowanymi kontami bankowymi.

Jednak jak wielu takich przestępców odkryło na przestrzeni lat, pseudonimowość to nie to samo, co anonimowość. Gdy badacze odkryją wzorce łączące adres portfela blockchain z prawdziwą tożsamością, wszystkie dowody zostaną obnażone.

W ciągu ostatnich 13 lat branża kryminalistyki blockchain rozkwitła niemal tak szybko, jak sam rynek aktywów cyfrowych, a profesjonalne zespoły analityczne współpracują obecnie ramię w ramię z organami ścigania, aby śledzić działalność przestępczą taką jak ta wspomniana powyżej. W szczególności Tether jest popularnym aktywem do prania pieniędzy ze względu na bardziej niezawodne powiązanie wartości z USD (w porównaniu z aktywami cyfrowymi, takimi jak BTC i ETH) oraz samą ilością USDT w obiegu. Z tych powodów rządy na całym świecie monitorują transakcje USDT i inne transakcje „stablecoinami” dokładniej niż te dotyczące innych aktywów cyfrowych.

Chociaż jednostka ds. cyberprzestępczości tajwańskiej policji uznała sprawę Qiu za największy w historii program prania pieniędzy obejmujący cyfrowe aktywa typu blockchain, pozostaje on dość skromny jak na międzynarodowe standardy dotyczące przestępczości finansowej. Ogólnie rzecz biorąc, większość prania pieniędzy na świecie jest w dalszym ciągu wspomagana przez skorumpowanych urzędników i „tradycyjny” system bankowo-finansowy, w który zaangażowane są miliardy dolarów, a nie rzekome miliony Qiu.

Główna różnica, poza tym, że media są zainteresowane sprawami karnymi dotyczącymi aktywów cyfrowych, polega na tym, że technologia ta być może skusiła bardziej „mniej profesjonalnych” osób zajmujących się praniem pieniędzy do angażowania się w takie działania, myśląc, że pseudonimowe zapisy na blockchainie uchronią ich przed uwagą organów ścigania. Ten przypadek, podobnie jak inne, po raz kolejny pokazuje, że to nieprawda.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Taiwan police say 320 million Tether money laundering case is a new record – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO