Upadłość Bittrexu może przynieść zysk dzięki klientom giełdy mającym fobię przed KYC

Bittrex uzyskał zgodę sędziego upadłościowego na zamknięcie swojej działalności skierowanej do Stanów Zjednoczonych, mimo że znaczna liczba klientów zdecydowała się nie odzyskiwać aktywów posiadanych na giełdzie aktywów cyfrowych.

W poniedziałek sędzia Brendan Shannon z USA Sąd upadłościowy dla dystryktu Delaware zatwierdził plan Bittrex z siedzibą w Seattle dotyczący likwidacji spółki w USA. operacji po serii konfliktów z USA władze federalne. Posunięcie to nie ma wpływu na działalność Bittrex Global z siedzibą w Liechtensteinie, która obsługuje klientów spoza USA. klienci.

Bittrex złożył wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 w USA operacji w maju po USA Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła oskarżenie cywilne za oferowanie papierów wartościowych USA klientów, nie rejestrując się w SEC jako broker-dealer, giełda i agencja rozliczeniowa. SEC stwierdziła, że ​​działalność ta trwała od chwili wejścia Bittrex na rynek amerykański. debiut w 2014 roku.

Kilka tygodni przed wniesieniem tych zarzutów Bittrex ogłosił plany zawieszenia handlu na swojej giełdzie w USA. giełda przed całkowitym zamknięciem do 30 kwietnia. Bittrex podał „ciągłą niepewność regulacyjną” jako powód zaprzestania działalności. Bittrex i jego współzałożyciel/były dyrektor generalny, William Shihara, osiągnęli w sierpniu ugodę z SEC, zgadzając się zapłacić 24 miliony dolarów w zamian za rezygnację z dalszego dochodzenia.

To nie była pierwsza niefortunna potyczka Bittrexa z USA. władze, nałożone przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu w październiku 2022 r. Kara OFAC wynikała z „niedociągnięć związanych z procedurami przestrzegania sankcji firmy Bittrex”, w szczególności związanych z klientami na Kubie, w Iranie i Sudanie , Syrii i ukraińskiego regionu Krymu.

Ogłoszenie upadłości w maju miało również wpływ na działalność Bittrex na Malcie, która wcześniej służyła jako jej międzynarodowa giełda aż do 2019 r., kiedy utworzono jednostkę w Liechtensteinie. Jednakże Bittrex utrzymał działalność swoich przedsiębiorstw posiadających licencję na Malcie, a Bittrex poinformował w maju, że „kilku” jego maltańskim klientom nie udało się przenieść swoich aktywów po tym przejściu.

We wrześniu Bittrex podał, że klienci wycofali aktywa cyfrowe o wartości około 423 milionów dolarów pomiędzy ogłoszeniem zamknięcia firmy a wstrzymaniem działalności 30 kwietnia. Kolejne 143 miliony dolarów zostało wycofane przez 35 972 klientów, podczas gdy Bittrex znajdował się pod ochroną przed upadłością.

Jednak Bittrex stwierdził, że prawie 36 000 klientów stanowi zaledwie trzy procent z łącznej liczby 1,6 miliona klientów, co prowadzi do pytań, dlaczego przytłaczająca większość klientów wydawała się niezainteresowana dochodzeniem swojej należnej im własności. Nawet sędzia Shannon przyznał, że ta sprawa ma „niezwykły charakter”.

Poznaj swojego klienta [punkty nacisku]

We wrześniu prawniczka Bittrex, Patty Tomasco, powiedziała sądowi upadłościowemu, że 77% nieodebranych sald wynosiło mniej niż 100 dolarów, a większość z tych kont była nieaktywna przez ponad rok. Na podstawie informacji, które zebrała z kanałów Twitter (X) i Reddit poświęconych Bittrex, Tomasco stwierdziła, że ​​wśród posiadaczy kont panował pogląd: „Nie chcę podawać wam tych wszystkich informacji”, aby odzyskać mniej niż sto dolary.

„Wszystkie te informacje” w tym przypadku to standardowe protokoły „znaj swojego klienta” (KYC), obejmujące datę urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny pracodawcy oraz dane z prawa jazdy lub paszportu. Oznacza to, że takie informacje albo nie zostały zebrane, gdy klienci pierwotnie zakładali swoje konta, albo klienci po prostu nie chcieli podać aktualnych danych (z powodów zrozumiałych lub niesmacznych).

Jednak klient ze stanu Michigan, który poprosił o anonimowość „ponieważ pracuje w kryptowalutach”, powiedział Axios, że stwierdził, że proces zgłaszania roszczeń jest „bardzo powolny i chaotyczny”. Ten klient zrezygnował z prób odzyskania 300 dolarów na swoim koncie Bittrex w oparciu o poziom frustracji, jakiego doświadczył. Jednak innym klientom, z którymi rozmawiała firma Axios, udało się pomyślnie ukończyć ten proces bez niepotrzebnego żalu.

Niezależnie od tego, porzucone sumy oznaczają, że Bittrex prawdopodobnie wyjdzie z bankructwa ze zdrowym zyskiem, nawet po uwzględnieniu kosztów upadłości. Tomasco powiedział sądowi, że część pozostałych środków zostanie wykorzystana na spłatę „znaczących” kar regulacyjnych nałożonych na Bittrex przez USA. władze.

(Chociaż ta strategia nie pomogłaby Samowi Bankman-Friedowi załatać dziury w wysokości 8 miliardów dolarów w jego giełdzie FTX, podejrzewamy, że baza kryminalnych klientów Binance miałaby poważną fobię przed KYC, niezależnie od tego, ile milionów mogłoby znajdować się na ich kontach wymiany. W takim razie ponownie, Binance ma typ klientów, którzy prawdopodobnie przyszliby po Changpenga „CZ” Zhao ze śrubami skrzydełkowymi, gdyby próbował je usztywnić, więc może nie.)

Tajna obsługa klienta

Co ciekawe, jeden z głównych amerykańskich serwisów Bittrex klientami był nikt inny jak Stany Zjednoczone. Secret Service, które Tomasco powiedział sądowi, posiada „jedno z naszych największych kont na kwotę 6,2 miliona dolarów”. Ku zaskoczeniu nikogo, rząd faktycznie dostarczył informacje niezbędne do sfinalizowania wycofania KYC.

Co ciekawsze, Secret Service w ogóle dysponował siedmiocyfrowym zapasem na giełdzie, biorąc pod uwagę, że jego podstawową rolą jest ochrona Prezydenta i innych osób publicznych. Secret Service posiada jednak aktywną jednostkę dochodzeniową zajmującą się cyberprzestępczością i wiadomo, że znajomość zasobów cyfrowych pomaga w takich dochodzeniach.

Na przykład Secret Service pomógł Greggowi Bennettowi, inwestorowi technologicznemu z Seattle, odzyskać około 100 tokenów BTC, które zostały skradzione z jego konta Bittrex w 2019 r. przez Grahama Clarka, który miał wówczas zaledwie 16 lat. Clark, który w 2020 r. przeprowadził niesławne porwanie konta na Twitterze, pierwotnie ukradł Bennettowi 164 BTC, ale według doniesień pozostałych 64 BTC nigdy nie udało się odzyskać. Hmmm…

Obejrzyj: Co dalej z giełdami i inwestycjami aktywów cyfrowych?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bittrex bankruptcy may turn a profit, thanks to KYC-phobic exchange customers – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO