Dzień białej księgi Bitcoina: #15

31 października 2008 r. w gospodarce światowej pojawiły się pierwsze oznaki wstrząsu sejsmicznego. Świat nagle się zmienił, gdy kolana gigantów finansowych zaczęły się trząść. Lehman Brothers niedawno upadł, a nowicjusz o nazwisku Satoshi Nakamoto oświadczył: „Pracowałem nad nowym elektronicznym systemem kasowym” w e-mailu do listy mailingowej Cryptography. Oznaczało to koniec ery sięgającej prehistorii, w której banki i rządy miały wyłączny monopol na emisję pieniędzy. Przejdźmy szybko do roku 2023 i minęło 15 lat od powstania Bitcoina – kamienia milowego, nad którym warto się zastanowić.

Liczba 15 ma różne znaczenia numerologiczne. Często uważa się, że jest to liczba „zmian” zgodna z boską łaską, odpoczynkiem i miłosierdziem. W języku hebrajskim liczby „10” i „5” łączą się, tworząc słowo „Yah” (יה), które jest powszechnym hebrajskim imieniem Stwórcy wszechświata. W rzeczywistości to właśnie imię „JHWH” (יהוה) sugeruje coś w rodzaju „tchnień Stwórcy, który powołał świat do istnienia”. Chrześcijanie mogą rozpoznać w tym „Jahwe” lub „Jehowa”. To imię Stwórcy pojawia się także w powszechnym słowie pochwalnym: „Alleluja!”

Hebrajscy uczeni będą krytykować tutaj mój redukcjonizm (a ja będę zachęcał Cię do poświęcenia trochę czasu na naukę języka hebrajskiego i numerologii, abyś także mógł mnie skrytykować), ale nazwa zawiera jolki i tytuły, które oznaczają oddychanie samo w sobie, i są to te ciężko oddychające słowa które „niech stanie się światłem” całej rzeczywistości. Krótko mówiąc, można powiedzieć, że liczba 15 i jej oddech są w rzeczywistości formułą samego stworzenia.

Biorąc pod uwagę zmiany sejsmiczne, które Bitcoin wywołał w naszych systemach gospodarczych i prawdopodobieństwo, że biała księga Bitcoina została napisana pod dyktando mówionego, Boża łaska trwająca 15 lat wydaje się szczególnie wzruszająca.

Mokry kocyk małych blokerów

Aby stłumić magię Stwórcy, James Donald był pierwszą osobą, która odpowiedziała Nakamoto w Halloween 2008, a jego odpowiedź była sceptyczna, symbolizująca obecnie trwałe zderzenie różnych wizji Bitcoina. Donald wyraził zaniepokojenie skalowalnością, argumentując, że każdy użytkownik musi uruchomić pełny węzeł, aby sieć działała. Satoshi jednak widział przyszłość mniej ograniczoną takimi ograniczeniami i wyśmiał pierwszego małego blokującego. Piętnaście lat później debata trwa, a innowacje i podziały zabarwiają krajobraz aktywów blockchain.

31 października: Dzień reformacji

Data 31 października kryje w sobie bogaty gobelin o znaczeniu kulturowym i historycznym. Starożytne gaelickie święto Samhain, Wigilia Wszystkich Świętych, Dzień Wszystkich Świętych i Dziewięćdziesiąt pięć tez Marcina Lutra w 1517 r. mają tę samą datę. Każdy z nich zrewolucjonizował myśl ludzką na swój sposób – od zbieżności wierzeń duchowych starego i nowego świata po decentralizację zarządzania kościołem. Satoshi prawdopodobnie wybrał 31 października ze względu na jego symboliczną wartość, łącząc Bitcoin z długą historią zmian paradygmatu.

A może to wszystko albo nic z tego – wspomnienie bólu ze strony zmartwionego twórcy Bitcoina.

Centralizacja do decentralizacji: obietnica Bitcoina

Kiedy opublikowano białą księgę Bitcoina, proponowano w niej system peer-to-peer dla „handlu w Internecie”. Jego rozproszona i konkurencyjna struktura zapewnia niższe koszty transakcji, dzięki czemu mikropłatności są nie tylko wykonalne, ale i wydajne. Uruchomienie w styczniu 2009 r. spowodowało, że blok genesis zawierał dodatkowe dane tekstowe stwierdzające „Kanclerz o krok od drugiej pomocy dla banków”, podkreślające potrzebę bardziej sprawiedliwego systemu lub może po prostu wartość danych ze znacznikiem czasu w księdze publicznej – w zależności od ten, o którego pytasz.

Tak jak Wigilia Wszystkich Świętych połączyła elementy tradycji chrześcijańskiej i pogańskiej, tworząc Halloween, tak Bitcoin wchłania i wzmacnia najlepsze praktyki z systemów finansowych, które go poprzedzały – łącząc najlepszą moc złota i gotówki z magią Internetu. Pomija jednak także większość ich niedociągnięć, wprowadzając poziom przejrzystości i sprawiedliwości, który był dotychczas niewyobrażalny.

Jednakże większość obietnic Bitcoina wydaje się odległa w eterze, w wiecznym miejscu „kiedyś wkrótce”, w miarę jak wydarzenia wojny domowej w Bitcoinie postępują naprzód, a firmy korzystające z Bitcoina nie są tak naprawdę stabilnie przystosowane do nowej gospodarki. Niech Bitcoin zostanie zrealizowany, aby nasz upadły świat mógł zostać przywrócony na swoje miejsce, aby kontynuować dążenie do sprawiedliwości gospodarczej i przejrzystości.

15 lat później: droga przed nami

Świętując to znaczące 15-lecie, musimy pozostać wyczuleni na potrzebę ciągłych innowacji i czujności przeciwko siłom zaciemniania i centralizacji. Duch 31 października – dnia transformacji – musi nadal inspirować świat Bitcoina. W końcu 15 lat w świecie technologii to wieczność i ulotna chwila.

Wyzwanie polega teraz na utrzymaniu istoty wizji Satoshiego w nienaruszonym stanie przez następne 15 lat i dłużej.

Zrozumienie oficjalnego dokumentu dotyczącego Bitcoina, część pierwsza: wprowadzenie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin White Paper Day: #15 – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO