Umiejętności AI mogą zwiększyć pensje pracowników nawet o 40%

W miarę jak sztuczna inteligencja (AI) przenika do każdego aspektu światowej gospodarki, z nowego badania wynika, że ​​pracownicy posiadający umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji częściej zarabiają więcej niż ich koledzy w środowisku pracy.

Badanie jest efektem współpracy Oxford Internet Institute i Centrum Nauki o Danych Społecznych Uniwersytetu w Kopenhadze, a jego celem jest zbadanie wpływu umiejętności sztucznej inteligencji na zarobki. Według wspólnego badania pracownicy posiadający umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji mogą zarabiać nawet o 40% więcej niż ich koledzy bez podobnych umiejętności.

Przyczyna różnicy w zarobkach wynika z wysoce „uzupełniającego” charakteru umiejętności sztucznej inteligencji w porównaniu z innymi umiejętnościami wymienionymi w raporcie. W swoim przedstawieniu badacze argumentują, że najcenniejsze umiejętności w miejscu pracy można połączyć z innymi umiejętnościami, aby uzyskać maksymalną wydajność.

„Uważamy, że umiejętności sztucznej inteligencji są szczególnie cenne – zwiększają płace pracowników średnio o 21% – ze względu na ich silną komplementarność i rosnący popyt w ostatnich latach” – czytamy w raporcie.

We wspólnym badaniu wskazano, że umiejętności sztucznej inteligencji można łączyć w kilku branżach, w przeciwieństwie do biegłości w edytowaniu zdjęć, która ogranicza się wyłącznie do umiejętności w tej samej branży. Choć zestawy umiejętności sztucznej inteligencji zajmują czołowe miejsca na listach przebojów, w raporcie wyraźnie wymieniono uczenie maszynowe, przepływ tensorowy i uczenie głębokie jako najbardziej pożądane umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, których mogą się nauczyć pracownicy.

Przetwarzanie języka naturalnego i nauka o danych zajmują ostatnie miejsca w rankingu umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją, na które jest zapotrzebowanie, ponieważ firmy podejmują kluczowe kroki w celu zintegrowania sztucznej inteligencji ze swoimi operacjami. Od początku roku kilka firm wdrożyło narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT i Bard, w celu poprawy wydajności.

W tej chwili liczba ofert pracy w zakresie sztucznej inteligencji jest najwyższa w historii, a firmy intensyfikują poszukiwania ekspertów w zakresie uczenia maszynowego, przekraczając wskaźniki dotyczące stanowisk pracy w Web3.

Integracji generatywnej sztucznej inteligencji towarzyszy wyraźna obawa przed utratą miejsc pracy na rzecz sztucznej inteligencji w miejscu pracy. Od tego czasu w kilku raportach wskazano, że stanowiska podstawowe w obsłudze klienta, mediach i programowaniu są zagrożone zastąpieniem narzędziami sztucznej inteligencji.

Zdaniem dyrektora generalnego Aboitiz Data Innovation (ADI), Davida Hardoona, zamiast eliminować miejsca pracy, sztuczna inteligencja utworzy więcej miejsc pracy w gospodarce.

„Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzi” – powiedział Hardoon w wywiadzie dla CoinGeek. „Jesteśmy niezwykle ważni i mogę zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie wymagała większej liczby osób, ponieważ sztuczna inteligencja opiera się na wiedzy i dostarczaniu informacji”.

Świetne podnoszenie kwalifikacji

W świetle obaw związanych z wpływem sztucznej inteligencji na środowisko pracy w raporcie IBM wskazano, że aby zachować pozycję w konkurencyjnym środowisku pracy, nawet 40% siły roboczej na całym świecie będzie potrzebować nowych umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji.

Oczekuje się, że tendencja podnoszenia kwalifikacji dotknie około 1,4 miliarda pracowników, przy czym oczekuje się, że najbardziej dotkniętą grupą demograficzną będą pracownicy z działów finansów, marketingu, ryzyka i zgodności.

„W miarę jak technologia staje się coraz bardziej przyjazna dla użytkownika, pracownicy mogą zrobić więcej, korzystając z mniej zaawansowanych umiejętności” – stwierdził IBM. „Ponadto, gdy maszyny przejmują przyziemne zadania, ludzie mogą spędzać więcej czasu na rozwiązywaniu problemów i pracy zespołowej, która wymaga silniejszych umiejętności”.

70% dyrektorów generalnych w USA już zwiększają swoje inwestycje w sztuczną inteligencję pomimo niejasnego wpływu tej technologii na bezpieczeństwo pracy i inne kwestie etyczne.

Obejrzyj: Przekształcanie sztucznej inteligencji w zwrot z inwestycji

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : AI skills can increase staff salaries by up to 40% – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO