Skalowalne publiczne łańcuchy bloków mogą pomóc ulepszyć drugiego pilota AI firmy Microsoft

Dyrektor generalny Microsoft (NASDAQ: MSFT) Satya Nadella w corocznym liście do akcjonariuszy przedstawił plany giganta oprogramowania dotyczące integracji sztucznej inteligencji (AI) z produktami klientów i stosem technologii.

W liście z 19 października Nadella powiedział: „Każde rozwiązanie klienta i każda warstwa naszego stosu technologicznego zostanie przeprojektowana na potrzeby ery sztucznej inteligencji. I właśnie to zaczęliśmy robić.”

W szczególności Microsoft integruje swojego drugiego pilota AI ze wszystkimi swoimi najczęściej używanymi produktami. Nadella widzi, że towarzysz AI będzie „robił zakupy, kodował, analizował, uczył się, tworzył i nie tylko”.

Mówiąc szerzej o sztucznej inteligencji, dyrektor generalny Microsoft podkreślił, że przetwarzanie języka naturalnego i „nowy, potężny silnik rozumowania” są kluczowe w erze sztucznej inteligencji.

Jak skalowalne publiczne blockchainy mogą sprawić, że sztuczna inteligencja będzie lepsza

W przeciwieństwie do ery mobilnej, którą w dużej mierze przegapił, Microsoft stoi na czele trendu AI. Dzięki znaczącemu partnerstwu z OpenAI i wiodącemu produktowi, takiemu jak Copilot, który jest już w użyciu, firma jest wczesnym liderem w sektorze sztucznej inteligencji.

Jednak chociaż Microsoft widzi świat zwiększonej produktywności, nowych doświadczeń i lepszych produktów, badacze sztucznej inteligencji, programiści i liderzy myśli wyrazili obawy dotyczące szerokiego zakresu potencjalnych problemów, od pochodzenia danych po prywatność i bezpieczeństwo. Na przykład prezes SEC Gary Gensler ostrzegł, że sztuczna inteligencja prawdopodobnie spowoduje krach finansowy. Inni badacze sztucznej inteligencji, tacy jak Max Tegmark, zalecają ostrożność przy opracowywaniu nowych modeli sztucznej inteligencji.

Biorąc pod uwagę deklarowany przez Microsoft zamiar wbudowania sztucznej inteligencji w zasadzie we wszystko, czego używają klienci, mądrze byłoby zmierzyć się z potencjalnymi problemami i kilkoma potencjalnymi rozwiązaniami, zanim pójdzie się za daleko.

Tak się składa, że ​​kolejna rewolucyjna technologia, blockchain, może pomóc chronić i łagodzić wiele potencjalnych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Oznakowane czasem, możliwe do zweryfikowania zapisy pozostawione w skalowalnych publicznych łańcuchach bloków mogą pomóc w udowodnieniu pochodzenia i autentyczności modeli danych, na których uczono modele sztucznej inteligencji, zapewniając, że dane są dokładne oraz zostały pozyskane w sposób przejrzysty i etyczny. Dzięki łańcuchom bloków modele sztucznej inteligencji nie będą opierać się na scentralizowanych bazach danych, które można zhakować, co prowadzi do wszelkiego rodzaju naruszeń prywatności.

A skoro mowa o pozyskiwaniu danych, tokeny oparte na blockchainie mogą zachęcać użytkowników do udostępniania swoich danych, aby modele sztucznej inteligencji mogły na nich trenować. Zamiast nieetycznie zbierać dane od użytkowników aplikacji, firmy takie jak Microsoft mogłyby płacić użytkownikom mikropłatności i tokeny nagradzające za dostęp do danych potrzebnych ich modelom sztucznej inteligencji. Podobnie użytkownicy mogliby płacić firmom takim jak Microsoft niewielkimi opłatami za usługi AI, otwierając dla firmy nowe źródło przychodów.

Branża technologiczna, która w ostatnich latach ucierpiała na reputacji, mogłaby przywrócić zaufanie, przechowując wersje modeli sztucznej inteligencji i ich wyniki w publicznych blockchainach. Umożliwiłoby to organom regulacyjnym, a potencjalnie nawet społeczeństwu, śledzenie, śledzenie i sprawdzanie zachowania modelu w czasie. W ten sposób można wykryć i skorygować wszelkie uprzedzenia, błędy lub nieetyczne zachowanie.

Oczywiście, aby było to możliwe, publiczne łańcuchy bloków muszą być skalowalne i mieć wyjątkowo niskie opłaty. Na chwilę obecną możliwości techniczne posiada jedynie oryginalny protokół Bitcoin (BSV). Dzięki 100 000 transakcji na sekundę i opłatom w wysokości 1/1000 centa, a wkrótce skalowaniu do miliona transakcji na sekundę, BSV może pomóc sztucznej inteligencji w osiągnięciu pełnego potencjału, jednocześnie kontrolując potencjalne wady. Jak zauważa założyciel CoinGeek i Ayre Group, Calvin Ayre, w swoim artykule na temat sztucznej inteligencji i blockchainu dla przedsiębiorstw: „Przy niewielkiej pomocy blockchain sztuczna inteligencja nie stwarza żadnych wyzwań, którym nie moglibyśmy sprostać, oferując jednocześnie możliwości zbyt piękne, aby je przegapić”.

Ponieważ sztuczna inteligencja staje się wszechobecna w naszych produktach i życiu, zajęcie się tymi problemami i wykorzystanie technologii do ich rozwiązania jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Na szczęście BSV może pomóc.

Obejrzyj: Blockchain, AI i Web3 na spotkaniu B2029 w Berlinie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Scalable public blockchains can help make Microsoft’s AI copilot better – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO