Departament Skarbu USA sprzeciwia się mieszaniu monet

Stany Zjednoczone. Departament Skarbu wyznaczy międzynarodowe podmioty zajmujące się mieszaniem monet jako centra prania pieniędzy, korzystając z jednego z najpotężniejszych uprawnień rządu w zakresie nakładania sankcji w celu zwalczania nielegalnego finansowania.

Posunięcie to zostało ogłoszone przez Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), prowadzoną przez Ministerstwo Skarbu, która opublikowała zawiadomienie o proponowanych przepisach (NPRM), w którym określono mieszanie monet jako „klasę transakcji związanych głównie z praniem pieniędzy”.

Wyznaczenie następuje na mocy amerykańskiej ustawy PATRIOT Act, która przyznaje Skarbowi Państwa szereg uprawnień w zakresie przeciwdziałania konkretnym zagrożeniom związanym z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Oznaczenie to oznacza, że ​​Skarb Państwa może wymagać od krajowych instytucji i agencji finansowych podjęcia „specjalnych środków” w obliczu zidentyfikowanego ryzyka, takich jak żądanie gromadzenia informacji o transakcjach, beneficjentach rzeczywistych i powiązanych rachunkach płatniczych, a nawet może nałożyć zakazy lub warunki dotyczące otwierania kont bankowych w USA czy za pośrednictwem tego rachunku możliwe byłoby dokonanie określonej w Ustawie kategorii transakcji.

W tym przypadku Ministerstwo Skarbu proponuje „ulepszone prowadzenie rejestrów i sprawozdawczość przez objęte instytucje finansowe, w przypadku gdy dana instytucja finansowa wie, podejrzewa lub ma powody, aby podejrzewać, że transakcja obejmuje [mieszanie monet] w ramach naszej jurysdykcji poza Stanami Zjednoczonymi”.

„FinCEN uważa, że ​​ten specjalny środek jest najlepszym dostępnym narzędziem ograniczającym ryzyko stwarzane przez mieszanie CVC. Pozwoliłoby to w odpowiedni sposób zebrać informacje, które zniechęcą nielegalne podmioty do stosowania mieszania CVC, i jest konieczne, aby lepiej zrozumieć ryzyko związane z nielegalnym finansowaniem, jakie stwarza mieszanie CVC, a także zbadać osoby, które starają się wykorzystywać mieszanie CVC do nielegalnych celów.

Podmioty, których dotyczy to posunięcie, to banki, maklerzy i dealerzy papierów wartościowych oraz firmy świadczące usługi pieniężne.

Wydaje się, że posunięcie to było przynajmniej częściowo inspirowane atakami terrorystycznymi Hamasu na Izrael. Od dawna donoszono o tym, że Hamas wykorzystuje aktywa cyfrowe do finansowania, a izraelska policja zamraża część kont z aktywami cyfrowymi, z których korzystała ta grupa terrorystyczna.

Ponadpartyjna grupa senatorów wezwała prezydenta Joe Bidena do podjęcia pilnych kroków w celu rozwiązania problemu wykorzystania zasobów cyfrowych przez organizacje terrorystyczne, w szczególności Hamas i Palestyński Islamski Dżihad (PIJ). W zaproszeniu, za pośrednictwem listu, przytoczono doniesienia, że ​​Hamas i PIJ zebrały ponad 130 mln dolarów w postaci aktywów cyfrowych w okresie od sierpnia 2021 r. do czerwca 2023 r.

Jednakże w zawiadomieniu Departamentu Skarbu nie wymieniono konfliktu izraelsko-palestyńskiego jako bezpośredniego powodu do niepokoju. Odwołuje się do dobrze znanych północnokoreańskich cyberprzestępców i programów ransomware, przy czym oba te programy opierają się na mieszaniu monet w celu finansowania reżimowego programu broni masowego rażenia.

Mimo to w środę Ministerstwo Skarbu ujawniło szereg sankcji nałożonych na wyższych urzędników Hamasu, ich finansistów i osoby powiązane z irańskim programem rakiet balistycznych.

Rola, jaką zasoby cyfrowe odegrały w zbieraniu funduszy dla Hamasu i innych grup terrorystycznych, prawdopodobnie zostanie poddane wzmożonej analizie w następstwie ataku terrorystycznego na Izrael, który miał miejsce na początku tego miesiąca. Wiele z najbardziej znanych firm zajmujących się aktywami cyfrowymi – takich jak Binance – zostało oskarżonych o ułatwianie finansowania terroryzmu dzięki luźnym lub nieistniejącym kontrolom KYC i AML.

W 2022 r. Reuters poinformował, że Binance pomógł irańskim firmom w handlu aktywami cyfrowymi o wartości 8 miliardów dolarów pomimo amerykańskiej decyzji. nadal obowiązują sankcje wobec tego kraju. Reuters wcześniej informował, że Binance – na polecenie założyciela Changpenga Zhao – celowo postanowiła uniknąć organów regulacyjnych i dążyć do nieskrępowanego wzrostu. W następstwie ataku na Izrael ujawniono, że Iran wspierał ataki.

Co więcej, w marcu Binance zostało pozwane przez Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC), co ujawniło wewnętrzną komunikację Binance, która ujawniła, że ​​menedżerowie byli świadomi transakcji powiązanych z Hamasem przechodzących przez ich platformę, ale nie zrobili nic, aby to powstrzymać.

Chociaż działania Skarbu Państwa prawdopodobnie nie powstrzymają napływu nielegalnych aktywów cyfrowych do grup terrorystycznych takich jak Hamas, kierują one uwagę na te firmy – w tym Binance – które odniosły ogromny sukces w oparciu o otwarte lekceważenie sankcji i przepisów finansowych. Ponieważ konsekwencje takiej nonszalanckiej postawy stają się coraz trudniejsze do zignorowania, być może nadszedł czas na bardziej bezpośrednie działania przeciwko podmiotom takim jak Binance – działanie, które wydaje się być tuż za rogiem.

Oglądaj: USA Kongresman Patrick McHenry w sprawie polityki Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US Treasury cracks down on coin mixing – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO