Proces Sama Bankmana-Frieda przebiega zgodnie z oczekiwaniami

W miarę jak proces karny zhańbionego założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda (SBF) nabiera oddechu, podsumowujemy najważniejsze i najgorsze momenty poprzedniego tygodnia oraz niektóre bardzo słabe żarówki.

Proces SBF dotyczący oszustwa i prania pieniędzy rozpoczął się w ubiegły piątek i zostanie wznowiony dopiero 26 października, co daje nam szansę na podsumowanie najważniejszych epizodów dramatu z zeszłego tygodnia. Nie mniej ważnym wydarzeniem było to, że SBF w końcu zmienił receptę na Adderall, co według SBF wiecznie wiercącego się, wcale nie podkręcającego jak metamfetaminę pomaga mu w zaburzeniach koncentracji.

Po ograniczeniu przez strażników z Manhattanu normalnej dawki 12 butelek Adderallu na godzinę [ostrzeżenie satyryczne] do dwóch dawek dziennie, w ubiegły czwartek SBF otrzymał pozwolenie na przejście na wersję środka pobudzającego o przedłużonym uwalnianiu. Adwokaci SBF argumentowali, że objawy odstawienia SBF negatywnie wpływają na jego zdolność do udziału we własnym procesie, co stwarza kuszącą możliwość, że pod warunkiem odpowiedniego dopingu stanie do składania zeznań, gdy obrona przedstawi swoją sprawę.

Ale dość surfowania po przyszłości. Kiedy ostatni raz rozstawaliśmy się z naszym bohaterem, Caroline Ellison, była dziewczyna SBF/dyrektor generalny animatora rynku FTX Alameda Research, zakończyła dwudniowe składanie zeznań, podczas których wielokrotnie kopała swojego byłego w gonady, podczas gdy jego obrońcom nie udało się zadać ciosu podczas rozprawy. badanie krzyżowe.

Zaczniemy od zeznań Zaca Prince’a, byłego dyrektora generalnego upadłego pożyczkodawcy zajmującego się aktywami cyfrowymi BlockFi, którego przejęcie SBF złożyło bardzo publiczną ofertę na krótko przed upadkiem samej FTX. Chociaż SBF był wówczas przedstawiany jako biały rycerz „krypto”, teraz wiemy, że jego prawdziwym celem było zdobycie zasobów klientów BlockFi, aby częściowo załatać dziurę w FTX po tym, jak Alameda „pożyczył” (i stracił) miliardy w Fundusze klientów FTX.

Na swoim stoisku Prince udowodnił, że jest najnowszym luminarzem „krypto”, który publicznie głosił mantrę „nie ufaj: sprawdź”, robiąc dokładnie odwrotnie. Prince zeznał, że BlockFi „zawsze polegało na tym, że informacje przekazywane nam przez kontrahentów są zgodne z prawdą i dokładne”, więc uwierzył SBF na słowo, że w przypadku FTX/Alameda wszystko było bzdurą.

Zespół SBF próbował nakłonić Prince’a, aby przypisał oszustwo Ellisonowi, ale Prince powiedział, że „w tym czasie wysyłał wiadomości i e-maile do Sama”, kiedy omawiali przejęcie. Prince rozumiał, że Ellison podpisywała dokumenty „na polecenie Sama”. Nie ma więcej pytań, Wysoki Sądzie.

Nishada Singha

W poniedziałek po raz pierwszy pojawił się Nishad Singh, były szef inżynierii FTX, który podobnie jak Ellison zawarł ugodę z prokuratorami w związku ze swoją rolą w upadku FTX. Singh znał SBF na długo przed tym, zanim stał się sławny, przyjaźnił się z młodszym bratem SBF, Gabem, w szkole średniej. Singh powiedział podczas zeznań, że choć „żywił wiele podziwu i szacunku” dla SBF, „z biegiem czasu wiele z nich uległo erozji”.

Częścią tej erozji było to, co Singh postrzegał jako marnotrawstwo wydatków SBF na niepotrzebne luksusy, takie jak niesławna rezydencja grupowa na Bahamach o wartości 30 milionów dolarów, której mieszkańcami był między innymi Singh. Dziewięcio- i dziesięciocyfrowe inwestycje SBF w wątpliwe przedsięwzięcia i płacenie dziesiątek milionów dolarów za zdobywanie wpływów wśród celebrytów również zmyliły Singha. Kiedy jednak kwestionował SBF niektóre z tych decyzji, Singh powiedział, że SBF ze złością ubrał go w obecności innych, oskarżając Singha o „sianie nasion wątpliwości” i nazywając Singha „prawdziwie podstępnym problemem tutaj”.

Jeśli chodzi o jego rolę w oszustwie, Singh powiedział, że osobiście zaprojektował system, który w 2019 r. zaczął kierować wpłaty klientów FTX na rachunki bankowe Alameda. (FTX miała problemy z przekonaniem amerykańskich banków do przejęcia jego działalności, więc utworzyła powłokę North Dimension do obsługi jako przekaz finansowy na rzecz Alamedy.) Singh powiedział, że ktoś w FTX „ręcznie przeleje” te depozyty na konta użytkowników FTX, aby utrzymać iluzję.

Warto zauważyć, że osoba(y) odpowiedzialna(e) za ten system zapomniała ręcznie skorygować fałszywe liczby, gdy klienci FTX wypłacali środki z giełdy. Ta rozbieżność między kwotami należnymi klientom a tym, co faktycznie było pod ręką, wzrosła do oszałamiającej kwoty 8 miliardów dolarów, zanim Singh i inni zwrócili na to uwagę.

Korzystając z „doradztwa i wskazówek” współzałożyciela/dyrektora technologicznego SBF i FTX, Zixiao „Gary’ego” Wanga, Singh zakodował „specjalne przywileje”, z których korzystała Alameda w stosunku do FTX, w tym zwolnienie z likwidacji w przypadku ujemnego wyniku na koncie Alamedy. Jednak Singh twierdził, że nie wiedział, że Alameda otrzyma swobodę w zakresie hurtowego łupu wpłacanego przez klientów FTX.

Singh zajął się fałszowaniem ksiąg przychodów w arkuszach kalkulacyjnych wysyłanych do inwestorów, co pozwalało na zdrowsze spojrzenie na rzeczywistość fiskalną FTX. Jednak Singh twierdził, że nie rozumiał, w jakim stopniu FTX została wydrążona, dopiero na dwa miesiące przed bankructwem, kiedy SBF ogłosiło plany zawieszenia Alamedy w celu poprawy wizerunku FTX. Ellison powiedział Singhowi, że jest to „niemożliwe”, biorąc pod uwagę skalę długów Alamedy, i wtedy Singh powiedział, że rozumie, że „klienci zostali zdradzeni”.

Singh powiedział, że następnie stanął twarzą w twarz z SBF jeden na jednego, ale SBF powiedział: „Nie jestem pewien, o co się martwić”. SBF odrzuciło brakujące miliardy, uznając, że FTX ma „trochę za mało możliwości dostarczenia”, czyli nie jest to nic, czego nie można by załagodzić poprzez pozyskanie nowego kapitału od inwestorów.

Singh twierdził również, że SBF poprosiło go o przeniesienie osobistych dostaw (założonej przez SBF zdecentralizowanej giełdy) tokenów Serum od SBF, Singh, Wang i Ellison do Alamedy w celu poprawy jej bilansu. Następnie SBF powiedział Singhowi, aby datował te transfery. Singh powiedział, że nigdy tego nie zrobił, ponieważ wiedział, że będzie musiał później uzasadnić to sceptycznemu organowi regulacyjnemu.

Singh szczegółowo opisał także swoją rozległą rolę w umożliwieniu SBF przekazania dziesiątek milionów dolarów na datki na kampanie polityczne (ponownie za pieniądze klientów FTX), ale ponieważ opłaty za finansowanie kampanii zostały odroczone do osobnego procesu, odłożymy ich ponowne omówienie w tym miejscu.

Kiedy we wtorek obrona miała okazję zastraszyć Singha, nie udało jej się poważnie podważyć jego wcześniejszych zeznań, ale zadała kilka drobnych ciosów. Na przykład obrona skłoniła Singha do przyznania się, że jego altruistyczne plany dotyczące „pożyczki” w wysokości 477 mln dolarów, którą otrzymał od FTX pod koniec 2021 r., nigdy się nie zmaterializowały.

Inne korzyści, jakie Singh czerpał z nadużyć FTX, obejmowały zakup domu w stanie Waszyngton za 3,7 mln dolarów w październiku 2022 r. Biorąc pod uwagę jego twierdzenie, że we wrześniu 2022 r. dowiedział się, że FTX traci miliardy, dobrze zrozumiałby, że jego umowa dotycząca nieruchomości została spłacona środków, które mogły pochodzić wyłącznie od klientów FTX. (Singh później utracił majątek.)

Środa

W środę prokuratorzy przedstawili podsumowanie szalonej podróży SBF po ogłoszeniu upadłości przez media, w tym jego rozmowę z reporterem Vox, która, jak twierdził z mocą wsteczną, była nierejestrowana. Obrona próbowała (bezskutecznie) przekonać sędziego Lewisa Kaplana, aby zapobiegł pokazaniu tych rozmów ławie przysięgłych, utrzymując, że te potępiające przyznania się do zaangażowania w „nieetyczne gówno” były „pozbawione kontekstu”.

Prokuratorzy odnieśli więcej trafień, gdy Peter Easton, ekspert ds. księgowości i profesor Notre Dame, który pomagał prokuratorom rządowym w procesach dotyczących oszustw w Enron i WorldCom, zeznawał za pomocą serii prostych diagramów ilustrujących, w jaki sposób można ustalić, jaka część inwestycji SBF została dokonana ze środków pieniężnych klientów FTX .

Wśród inwestycji cytowanych przez Easton finansowanych ze środków klientów znalazły się wspomniane datki na kampanię, udziały w wysokości 500 milionów dolarów w firmie Anthropic zajmującej się sztuczną inteligencją, około połowa z wykupu udziałów Binance w FTX za 2,1 miliarda dolarów w 2021 r., udziały w Skybridge Capital Anthony’ego Scaramucciego, fundusz o wartości 400 dolarów milionów udziałów w funduszu hedgingowym Modulo Capital i – co być może było najbardziej niezręczne dla SBF – 16,4 miliona dolarów wydanych w domu na Bahamach dla jego rodziców Josepha Bankmana i Barbary Fried.

Próbując obalić łatwe do naśladowania wykresy Eastona, obrona mogła jedynie argumentować, że gotówka fiducjarna jest zmienna i dlatego niemożliwe było odróżnienie gotówki klientów FTX od kapitału operacyjnego. Obrona podkreśliła również, że według niej wpisy na diagramach Eastona były błędnie oznaczone, ale ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że była to dość słaba odpowiedź.

Prokuratura zakończyła w środę rozprawę z byłym lobbystą FTX, który potwierdził oświadczenia złożone przez SBF podczas jego różnych wystąpień przed Kongresem oraz pisemne zeznania złożone przed Kongresem. Prokuratorzy zwrócili uwagę na twierdzenia SBF dotyczące przejrzystości, odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem oraz faktu, że FTX „nigdy nie doświadczyła strat klientów, zwrotów akcji ani niczego podobnego”.

Czwartek

Podczas ostatniego dnia rozprawy w tym tygodniu prokuratorzy zmienili taktykę i postawili na zeznaniach byłego prawnika FTX Can Suna. Pomimo dołączenia do FTX w sierpniu 2021 r. Sun – któremu nie postawiono żadnych zarzutów o żadne przestępstwa związane z upadkiem FTX – utrzymywał, że nie miał pojęcia o „pożyczaniu” przez Alamedę środków klientów FTX do sierpnia 2022 r.

Wśród bardziej wstrząsających rewelacji firmy Sun znalazła się informacja, że ​​gdy SBF rozmawiał z inwestorami na temat potencjalnej pomocy ratunkowej na późniejszym etapie, SBF poprosił firmę Sun o możliwe wyjaśnienia, jakie mógłby udzielić inwestorom w związku z brakującymi miliardami w bilansie FTX. Sun powiedział, że przedstawił SBF kilka „argumentów teoretycznych”, z zastrzeżeniem, że „żaden z nich nie został poparty faktami”.

Pomimo tego ostrzeżenia firma Sun stwierdziła, że ​​SBF wykorzystała później jeden z tych uników – wykorzystanie przez klientów aspektu „kredytowania” w działalności FTX związanej z obrotem marżą – w wywiadzie udzielonym SBF po ogłoszeniu upadłości w programie „Good Morning America” stacji ABC. (Gość George Stephanopolous też tego nie kupował.)

Prokuratura może zakończyć sprawę po wznowieniu procesu 26 października, po czym zespół SBF będzie miał od tygodnia do 10 dni na przedstawienie swojej sprawy. Bóg jeden wie, jakie Zdrowaś Mario będą próbowali zasugerować ławie przysięgłych, łącznie z możliwością przesłuchania samego SBF, choć da to prokuratorom do myślenia, co najprawdopodobniej będzie katastrofalne dla jego sprawy, z wystarczającym zapasem lub bez niego. Adderall.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Sam Bankman-Fried’s trial is going about as well as expected – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO