Unijny regulator ostrzega przed zagrożeniami związanymi z DeFi, wprowadza kategorie inteligentnych kontraktów

W dwóch raportach opublikowanych 11 października Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przestrzegł przed „poważnymi zagrożeniami”, jakie dla inwestorów stanowią zdecentralizowane finanse (DeFi), w tym związane ze zdecentralizowanymi giełdami i wash tradingiem, oraz nakreślił metodologię kategoryzacji inteligentnych kontraktów. .

ESMA jest niezależnym organem regulacyjnym Unii Europejskiej i organem odpowiedzialnym za ustalanie zasad dotyczących przestrzeni aktywów cyfrowych zgodnie z przepisami bloku dotyczącymi rynków aktywów kryptograficznych (MiCA). W pierwszym z dwóch raportów „Zdecentralizowane finanse w UE: rozwój i ryzyko” opisano DeFi jako „najnowsze i prawdopodobnie najbardziej innowacyjne osiągnięcie w obszarze kryptowalut”.

„Chociaż ekspozycja inwestorów na DeFi pozostaje ogólnie niewielka, istnieje poważne ryzyko dla ochrony inwestorów ze względu na wysoce spekulacyjny charakter wielu porozumień DeFi, istotne luki operacyjne i bezpieczeństwa oraz brak jasno określonej strony odpowiedzialnej” – stwierdził ESMA.

Pomimo wyżej wymienionych zagrożeń dla inwestorów ESMA stwierdził, że „DeFi nie stanowi w tym momencie znaczącego ryzyka dla stabilności finansowej, biorąc pod uwagę jego niewielki rozmiar”.

Organ regulacyjny zasugerował jednak, że wymaga to monitorowania, ponieważ „zjawisko” nadal szybko ewoluuje.

ESMA przedstawiła jedną ze konkretnych obaw związanych ze zdecentralizowanymi giełdami (DEX), które „mają na celu wyeliminowanie ważnych problemów w handlu kryptowalutami, ale niosą ze sobą własne wady i wyzwania”.

Obawy DEX i wash trading

ESMA zauważyła, że ​​anonimowość i pseudonimowość, na jaką pozwala DeFi, mogą prowadzić do złych praktyk rynkowych na indeksach DEX, takich jak rozprzestrzenianie się wash tradingu, plagi w przestrzeni aktywów cyfrowych.

Wash trading to praktyka manipulacji rynkiem, poprzez którą podmiot jednocześnie sprzedaje i kupuje te same aktywa lub instrumenty finansowe, tworząc fałszywe wrażenie aktywności rynkowej, bez ponoszenia realnego ryzyka i zmiany pozycji rynkowej.

„Wash trading może istnieć na tradycyjnych rynkach (i jest uważany za nielegalny), ale w przypadku kryptowalut jest ułatwiony dzięki pseudonimowości związanej z blockchainami” – czytamy w raporcie. „Wiele giełd kryptowalut celowo zawyża wolumen obrotu, aby przyciągnąć nowych użytkowników i emitentów kryptowalut”.

ESMA zauważyła, że ​​w przypadku indeksów DEX wszystkie transakcje są ogłaszane w sieci, co zapewnia pewną przejrzystość. Jednak tożsamość posiadaczy rachunków, od i na rzecz których dokonywane są transakcje, pozostaje nieznana. Zapewnia to anonimowość, dzięki której kwitnie handel praniem, i tworzy środowisko, w którym szerzą się nielegalne praktyki, takie jak programy „wypompuj i wyrzuć”.

„Jeden użytkownik może również obsługiwać wiele kont, co jest szczególnie łatwe dzięki temu, że utworzenie konta jest praktycznie bezpłatne i nie wymaga na przykład podawania danych identyfikacyjnych w Ethereum” – zasugerowała ESMA.

Ale nie tylko DEX-y znalazły się pod lupą ESMA. W swoim drugim raporcie DeFi unijny organ regulacyjny skupił się na kwestiach związanych z inteligentnymi kontraktami.

Kategoryzacja inteligentnych kontraktów i obawy, że „kod jest prawem”.

W raporcie zatytułowanym „Zdecentralizowane finanse: kategoryzacja inteligentnych kontraktów” podkreślono zasadę „kod jest prawem”, którą uznał za problem w tym sektorze.

„Inteligentne kontrakty pozostają zjawiskiem nieuregulowanym, gdzie przykładem przyjętej zasady jest stwierdzenie, że „kod jest prawem”, co oznacza, że ​​wszystko, co zostanie osiągnięte za pomocą kodu (a w konsekwencji inteligentnej umowy) zasługuje na akceptację społeczności, niezależnie od jakichkolwiek ze względów moralnych lub prawnych” – czytamy w raporcie.

ESMA sugeruje, że zasada ta, w połączeniu z pseudonimowością twórców wdrażających inteligentne kontrakty, „sprzyja rozwojowi„ nielegalnych ”inteligentnych kontraktów, takich jak schematy ponzi”.

Aby zacząć uporać się z takimi kwestiami i lepiej nadzorować ten obszar, regulator podzielił inteligentne kontrakty na pięć głównych, niedefiniowalnych kategorii: finansowe, operacyjne, tokeny, portfel i infrastruktura.

ESMA oświadczyła, że ​​z biegiem czasu będzie monitorować względną częstość występowania tych kategorii inteligentnych kontraktów, aby w przyszłości zaproponować nowe zasady.

Regulowanie DeFi i miejsce, w którym mieści się MiCA

Idąc dalej, ESMA przyznał, że skuteczne regulowanie i nadzorowanie DeFi nie jest łatwe „ze względu na aspekty techniczne, a także potrzebę ustalenia, w jaki sposób obecne zasady mogą mieć zastosowanie do systemu, który ma na celu wyeliminowanie tych podmiotów, do których dokładnie mają zastosowanie istniejące zasady”.

Organ regulacyjny zauważył również, że „MiCA ustanawia nowe kompleksowe ramy regulacji wcześniej nieuregulowanych kryptowalut, ale nie odnosi się bezpośrednio do DeFi”.

Mając to na uwadze, ESMA nakreśliła plany coraz szerszego monitorowania tej przestrzeni, a w przygotowaniu będzie więcej raportów.

„Pierwszy raport – zbiegający się z pełnym wejściem w życie [MiCA] – oceni w szczególności rozwój DeFi i to, czy zasługuje on na dodatkowe działania regulacyjne”, stwierdził ESMA. „Drugi szerszy przegląd zostanie przeprowadzony po dwóch latach, a pełny przegląd nastąpi po czterech latach”.

Organ regulacyjny stwierdził, że do sprawozdań tych mogą być dołączone wnioski legislacyjne. W międzyczasie ESMA potwierdził swoje zaangażowanie w aktywne monitorowanie rozwoju sytuacji w zakresie DeFi i wnoszenie wkładu w międzynarodowe inicjatywy w tej kwestii.

Rozmowy CoinGeek z dr. Craig Wright: Regulacje dotyczące kryptowalut ułatwią życie BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : EU regulator warns of DeFi risks, introduces smart contract categories – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO