Dyrektorowi naczelnemu „Crypto” grozi 5 lat więzienia za program „wybierania wiśni”.

Były dyrektor generalny firmy zajmującej się handlem aktywami cyfrowymi, która przypisywała zyski ze swoich transakcji na własne konta, a straty na swoich klientów, grozi pięć lat za kratkami.

Peter Kambolin został oskarżony i przyznał się do spisku mającego na celu popełnienie oszustwa towarowego przed sądem na Florydzie.

Według USA Departament Sprawiedliwości (DOJ) Kambolin był dyrektorem generalnym Systematic Alpha Management, firmy inwestycyjnej, którą założył w 2019 r. Reklamował ją jako oferującą strategie handlu algorytmicznego obejmujące aktywa cyfrowe i kontrakty terminowe na waluty. Departament Sprawiedliwości twierdzi jednak, że za kulisami nielegalnie angażował się w program „wybierania wiśni”, aby czerpać korzyści kosztem swoich klientów.

Cherry-picking to praktyka, w której operator puli handlowej przypisuje transakcje wyłącznie do poszczególnych kont po ich wykonaniu. Operator wyznacza transakcje na swoje konta, jeśli są one zyskowne, a straty ponoszą klienci.

Ponadto Kambolin fałszywie przedstawiał swoim klientom transakcje, twierdząc, że skupiał się wyłącznie na aktywach cyfrowych i kontraktach terminowych na waluty, podczas gdy połowa środków została przeznaczona na kontrakty terminowe na indeksy akcji.

„W ten sposób Kambolin oszukał inwestorów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i za granicą, między innymi pozbawiając ich zyskownych transakcji” – utrzymuje Departament Sprawiedliwości.

Departament utrzymuje ponadto, że obywatel amerykańsko-rosyjski przeznaczył nieuczciwie uzyskane zyski na swoje wydatki, w tym na wynajem mieszkania przy plaży. Część wpływów przelał także na konta swoich wspólników na Dominice i Białorusi.

„Oskarżony nadużył zaufania klienta w celu osiągnięcia osobistego zysku. Takie zachowanie podważa zaufanie inwestorów do rynków towarowych. Zarzut ten pokazuje, że Departament Sprawiedliwości nie pozwoli doradcom finansowym przedkładać własnego interesu nad klientów, w tym poprzez wybiórcze transakcje” – skomentowała pełniąca obowiązki zastępcy prokuratora generalnego Nicole M. Argentieri z Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości.

Departament kontynuuje walkę z przestępczością, a Kambolin jako ostatni zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za swoje przestępstwo. W ostatnich tygodniach Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty twórcom oszustw takich jak IcomTech i AirBit Club, a czterech operatorów tego ostatniego skazano łącznie na ponad 19 lat więzienia.

Obejrzyj: Przyszłość giełd i handlu w tokenizowanym świecie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ‘Crypto’ CEO faces 5 years in prison over cherry-picking scheme – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO