Visa tworzy fundusz o wartości 100 mln dolarów na handel sztuczną inteligencją i płatności

Firma zajmująca się płatnościami cyfrowymi Visa (NASDAQ: V) uruchomiła fundusz o wartości 100 milionów dolarów w celu wspierania przedsięwzięć związanych z generatywną sztuczną inteligencją (AI) związanych z handlem i płatnościami.

Inicjatywa będzie wspierać kolejną generację firm działających na styku generatywnej sztucznej inteligencji i płatności. Visa twierdzi, że nowy fundusz będzie wspierać firmy na różnych etapach wzrostu, preferując spółki na wczesnych etapach rozwoju.

Generatywna sztuczna inteligencja to podzbiór sztucznej inteligencji skupiający się na syntetycznym tworzeniu obrazów, tekstu i filmów. Technologia ta zyskała na znaczeniu po wydaniu OpenAI ChatGPT i Google (NASDAQ: GOOGL) Bard, platform, które mogą generować tekst i kod przy dużej wiedzy specjalistycznej.

Jack Forestell, dyrektor ds. produktów i strategii firmy Visa, zauważył, że pomimo wielu przypadków wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w tworzeniu treści, technologia ta ma niezliczone zastosowania w sektorze finansowym. Inicjatywa będzie prowadzona przez Visa Venture, korporacyjną jednostkę inwestycyjną firmy, opierając się na doświadczeniu we wspieraniu globalnych innowacji od momentu jej powstania w 2007 roku.

„Chociaż znaczna część generatywnej sztucznej inteligencji skupiała się dotychczas na zadaniach i tworzeniu treści, technologia ta wkrótce nie tylko zmieni sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, ale także znacząco zmieni handel w sposób, który musimy zrozumieć” – powiedział Forestell.

Visa twierdzi, że wykorzystuje sztuczną inteligencję od 1993 r., aby zapewniać wartość w sektorze finansowym dzięki swojej pionierskiej próbie zarządzania oszustwami. Od tego czasu firma opracowała wewnętrzne produkty AI w celu ograniczenia ryzyka płatniczego, oszczędzając ponad 27 miliardów dolarów przed wpadnięciem w ręce złych podmiotów dzięki rozwiązaniu do monitorowania oszustw w czasie rzeczywistym.

W 2021 roku Visa uruchomiła pakiet produktów AI o nazwie VisaNet +AI, skupiający się na rozwiązywaniu problemów związanych z rozliczaniem rachunków przez podmioty finansowe. Inne narzędzia AI w pakiecie obejmują ofertę zaprojektowaną w celu poprawy doświadczeń konsumentów podczas wysyłania przesyłek oraz inną, mającą na celu zmniejszenie opóźnień wynikających z przestojów poprzez imitowanie decyzji zatwierdzających.

„Ponieważ generatywna sztuczna inteligencja może stać się jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii naszych czasów, jesteśmy podekscytowani możliwością rozszerzenia naszej koncentracji na inwestycje w jedne z najbardziej innowacyjnych i przełomowych start-upów wspieranych przez przedsięwzięcia typu venture, rozwijających się w oparciu o generatywną sztuczną inteligencję, handel i płatności” – powiedział dyrektor z Visa Ventures, David Rolf.

Tango Visy z pojawiającą się technologią

Visa ma silną passę inwestowania w nowe technologie, biorąc pod uwagę jej wcześniejsze kontakty z blockchainem i Web3. W wyniku swojej innowacyjnej postawy firma została wskazana do wzięcia udziału w kilku pilotażowych projektach walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) w kilku krajach, w tym w Brazylii i Hongkongu.

W 2021 r. Visa ujawniła zamiar zbudowania platformy interoperacyjnej dla CBDC i monet stabilnych w celu promowania skalowalnych i uniwersalnych płatności. Konkurent Visy, Mastercard (NASDAQ: MA), również dokonał ataku na blockchain i sztuczną inteligencję, ponieważ obie firmy rozpoczynają zaciekły wyścig o dominację.

Obejrzyj: AI, ChatGPT i Blockchain | Okrągły stół CoinGeek z Joshuą Henslee

Author: BitcoinSV.pl
CEO