Założyciel klubu AirBit dostaje 12 lat więzienia za program Ponzi zajmujący się wydobywaniem kryptowalut o wartości 100 milionów dolarów

Założyciel AirBit Club, programu Ponzi zajmującego się wydobyciem bloków z nagrodą blokową, który zebrał od inwestorów ponad 100 milionów dolarów, został skazany na 12 lat więzienia. Pablo Renato Rodriguezowi nakazano także utratę ponad 165 milionów dolarów w gotówce i BTC.

https://x.com/SDNYnews/status/1706717766026162276?s=20

Założony w 2015 roku AirBit Club zwabił inwestorów obietnicą pasywnych, gwarantowanych dziennych zysków, rzekomo generowanych z wydobycia i handlu blokami aktywów cyfrowych z nagrodami. Członkostwa kupowano za gotówkę, po czym inwestorzy otrzymali dostęp do portalu internetowego, za pośrednictwem którego mogli monitorować swoje zyski.

Jak ujawnił Departament Sprawiedliwości USA, portal został zmanipulowany przez założycieli; podczas gdy inwestorzy widzieli, jak ich „zyski” gwałtownie rosły, nie prowadzono żadnego wydobycia ani handlu. Zamiast tego założyciele przeznaczyli pieniądze na zakup luksusowych samochodów, drogiej biżuterii, wystawnych domów oraz finansowanie ekstrawaganckich wystaw i spotkań w celu rekrutacji większej liczby ofiar.

Inwestorzy, którzy próbowali wypłacić swoje zarobki, musieli stawić czoła wymówkom, opóźnieniom i opłatom, które w niektórych przypadkach sięgały 50% żądanej kwoty wypłaty. Innym osobom zamknięto konta z powodu „realizacji rezerwy na zrównoważony rozwój finansowy, zasady nr 34 Regulaminu klubu AirBit, z powodu kryzysu gospodarczego i finansowego spowodowanego przez (COVID-19)”. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że ta polityka nie istniała, gdy rejestrowali się inwestorzy.

Rodriguez został skazany na 12 lat więzienia przez Sąd Rejonowy dla Południowego Okręgu Nowego Jorku. Został następnie skazany na trzy lata nadzorowanego zwolnienia i zapłacić 65 milionów dolarów przepadku.

40-letni mieszkaniec Irvine w Kalifornii musi także oddać różne posiadane przedmioty, w tym 3800 BTC o wartości ponad 101 milionów dolarów. Inne przedmioty obejmują milion dolarów przechowywany w depozycie na zakup osobistego odrzutowca, jego miejsce zamieszkania w Kalifornii oraz 900 000 dolarów w gotówce skonfiskowanej w jego domu.

„Rodriguez jest jednym z wielu niedawnych przykładów osób wykorzystujących kryptowalutę do popełniania oszustw, a dzisiejszy wyrok powinien odstraszyć każdego, kto może ulec pokusie oszukania innych fałszywymi obietnicami inwestycji w kryptowalutę” – skomentował prokurator USA Damian Williams.

Trzej inni wspólnicy – Gutemberg Santos, Cecilia Milan i prawnik Scott Hughes – przyznali się do winy za oszustwa drogą elektroniczną i spisek dotyczący prania pieniędzy, grożąc im maksymalnie 20 lat więzienia. Ich wyrok zapadnie 3 października.

Departament Sprawiedliwości USA w dalszym ciągu rozprawia się z przestępczością „kryptograficzną”, ścigając oszustów „urzędowych”, takich jak Sam Bankman-Fried, Alex Mashinsky, i mniej znanych przestępców.

W sierpniu spółka zbliżyła się do zakończenia największego w historii napadu na aktywa cyfrowe po tym, jak nowojorska para Ilya Lichtenstein i Heather Morgan przyznała się do prania 4,5 miliarda dolarów skradzionych z Bitfinex w 2016 roku.

Obejrzyj: Gorilla Pool zapewnia kompleksowe rozwiązania dla górnictwa ASIC

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : AirBit Club founder gets 12 years in prison over $100M ‘crypto’ mining Ponzi scheme – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO