Worldcoin: Rząd USA nie blokuje aresztowania dyrektora generalnego Alexa Blani w Nairobi

Władze kenijskie próbowały aresztować dyrektora generalnego Worldcoin, ale władze amerykańskie interweniowały i zażądały jego uwolnienia, potwierdził urzędnik rządowy.

Kenia trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy jako pierwszy kraj wstrzymała działalność Worldcoin, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności. Dyrektor generalny Alex Blania przyleciał samolotem do tego kraju, aby stawić się przed doraźną komisją parlamentarną mającą bronić jego firmy, a gdy opuszczał kraj, władze zatrzymały go na lotnisku.

W przemówieniu przed komisją ad hoc minister spraw wewnętrznych Kithure Kindiki powiedziała, że władze zatrzymały także Thomasa Scotta, rzecznika prawnego Tool for Humanity, podmiotu stojącego za kontrowersyjnym projektem dotyczącym aktywów cyfrowych.

„Próbowali opuścić kraj, ale zostali zatrzymani i osadzeni w areszcie. Jednak rząd USA interweniował, mówiąc, że należy im pozwolić na wyjazd, ponieważ nie uznano ich za winnych popełnienia przestępstwa, i zobowiązał się, że dostarczy ich, gdy zajdzie taka potrzeba” – powiedziała Kindiki ustawodawcom.

Władze kenijskie wypuściły ich obu, ale skonfiskowały gadżety elektroniczne używane do gromadzenia danych od Kenijczyków, w tym kule skanujące tęczówkę. Minister twierdzi, że gadżety przekazano do analizy Urzędowi Łączności.

https://x.com/InteriorKE/status/1702299891630743761?s=20

„Umożliwi to śledczym ustalenie dokładnej liczby zarejestrowanych osób w Kenii i zebrania ich wrażliwych danych osobowych, a także możliwości urządzenia, możliwych konsekwencji dla zdrowia oraz tego, czy zostało ono dopuszczone do użytku w kraju” – dodał. stwierdził.

Blania powiedziała kenijskim prawodawcom, że przed zamknięciem w Kenii Worldcoin zarejestrował 350 000 osób. Każdy rekrut otrzymał 25 tokenów WLD o wartości wówczas 60 dolarów. Jednak według Blani Worldcoin zainwestował miliony dolarów w Kenii przed wprowadzeniem tokenów w programach edukacyjnych.

Worldcoin ożywia obawy Kenii dotyczące kryptowalut

Kenia jest jednym z największych na świecie odbiorców aktywów cyfrowych i liderem w Afryce. Kraj ten od dwóch lat znajduje się na szczycie globalnej listy wolumenu handlu peer-to-peer i nadal jest hotspotem blockchain.

Jednak rząd Kenii od lat jest przeciwny „krypto”, zniechęcając społeczeństwo do inwestowania w aktywa cyfrowe. Bank Centralny Kenii (CBK) wydał publiczne ostrzeżenia przed „krypto”, a wprowadzenie nowych podatków skierowanych do tego sektora spotęgowało wyzwania.

Worldcoin zaostrzył obawy Kenii dotyczące kryptowalut, a wybitni urzędnicy rządowi wyrazili obecnie swój sprzeciw wobec tego sektora.

W rozmowie z komisją ad hoc badającą Worldcoin minister spraw wewnętrznych Kindiki wyraził zaniepokojenie praniem pieniędzy z aktywów cyfrowych i finansowaniem terroryzmu.

„Zachęca do anonimowości w transakcjach finansowych. Nie można prześledzić, nie można zlokalizować właścicieli i dealerów pieniędzy ani finansów związanych z tą przestrzenią… Pieniądze mogą przemieszczać się z jednego konta na drugie za granicą bez nadzoru regulacyjnego Banku Centralnego, a mimo to kończą się finansowaniem przestępczym działań takich jak terroryzm” – powiedział minister.

Kindiki uważa, że branża potrzebuje lepszych mechanizmów śledzenia aktywów cyfrowych, szczególnie tam, gdzie są one powiązane z głównym systemem finansowym.

„…ryzykując, że zostanę oskarżony o prowadzenie wojny z handlem i technologią, niechętnie zezwoliłbym na [krypto] w kraju” – stwierdził.

Prezes Banku Centralnego Kamau Thugge powiedział niedawno parlamentowi, że bank centralny nie reguluje tego sektora. Zauważając, że aktywa cyfrowe mogą przynosić korzyści, powiedział prawodawcom, że CBK przez ostatnie osiem lat ostrzegało opinię publiczną przed inwestowaniem w aktywa cyfrowe.

„Kiedy w 2015 r. kwestia kryptowalut stała się w kraju bardziej widoczna, CBK wydało publiczne zawiadomienie ostrzegające Kenijczyków, aby uważali na nowy legalny majątek, którego właściciele są nieznani, i stojącą za nim instytucję publiczną” – powiedział.

Gubernator wyjaśnił, że czołowy bank nie zakazał aktywów cyfrowych.

Obejrzyj: Michael Kimani z Chamapesa pomaga Kenijczykom zmienić poglądy na temat blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Worldcoin: US gov’t blocks CEO Alex Blania’s arrest in Nairobi – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO