Indie postrzegają sukces UPI napędzający przyjęcie CBDC i transakcji transgranicznych jako szansę na osiągnięcie doskonałości

W miarę postępów Indii w realizacji programu pilotażowego w zakresie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) istnieją obawy, że powszechne korzystanie z ujednoliconego interfejsu płatniczego (UPI) w tym kraju może niekorzystnie wpłynąć na tempo przyjęcia cyfrowej rupii.

Sameer Shukla, dyrektor indyjskiego Ministerstwa Finansów, ujawnił podczas wydarzenia SIBOS w Kanadzie, że indyjskie organy regulacyjne są świadome wpływu, jaki wywiera sukces UPI. Shukla stwierdził, że dla Banku Rezerw Indii (RBI) będzie herkulesowym zadaniem doprowadzenie do tego, aby cyfrowa rupia dorównała UPI pod względem wykorzystania.

„Jeśli mnie zapytasz, postęp CBDC ze względu na wszechobecne istnienie UPI, będzie nieco powolny” – powiedział Shukla.

UPI to system płatności natychmiastowych opracowany przez indyjską National Payments Corporation (NPCI), ułatwiający transakcje peer-to-peer i person-to-merchant. W 2022 r. z UPI korzystało w Indiach ponad 300 milionów użytkowników miesięcznie, a do 2026 r. liczba transakcji dziennie przekroczy 1 miliard.

Biorąc pod uwagę dominację UPI na rynku krajowym, łatwo jest być sceptycznym co do możliwości zastosowania cyfrowej rupii. Shukla zauważył jednak, że rupia cyfrowa zostanie wykorzystana w świadczeniach rządowych ze względu na jej funkcjonalność polegającą na programowaniu, dzięki czemu obywatele będą wydawać dotacje na określone cele.

W przeciwieństwie do RBI, inne organy nadzoru bankowego w Unii Europejskiej (UE) i Anglii wyjaśniły, że nie będą kontynuować prac nad programowalnymi CBDC ze względu na obawy związane ze zwiększoną kontrolą rządu.

Shukla zwrócił uwagę, że cyfrowa rupia ma szansę „zabłysnąć” w płatnościach transgranicznych, biorąc pod uwagę duże przekazy przychodzące do Indii. RBI był zaangażowany w dwustronne negocjacje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) w sprawie stosowania CBDC w transakcjach transgranicznych, ale nie jest jasne, czy będzie realizować wersję detaliczną czy hurtową.

„Jestem pewien, że w przypadku płatności transgranicznych detaliczna CBDC zostanie przyjęta znacznie szybciej niż hurtowa CBDC” – powiedział Shukla.

Eksperci twierdzą, że w związku z planami wprowadzenia rozwiązań CBDC dla telefonów z internetem w Indiach cyfrowa rupia może poprawić stan włączenia finansowego, przy czym dorośli Hindusi nieposiadający konta bankowego stanowią 22% populacji.

Trzymanie się fali UPI

Świadomy rosnącej popularności UPI, RBI opracowało plan integracji systemu płatności z ofertą CBDC za pomocą kodów QR. Bank centralny zauważył, że stworzenie interoperacyjności między UPI a rupią cyfrową poprawi wskaźniki przyjęcia CBDC i zaoferuje użytkownikom więcej opcji płatności.

YES Bank ujawnił już swoją integrację z aplikacją do cyfrowych rupii, zauważając, że to posunięcie „na nowo zdefiniuje podróż klienta w zakresie transakcji cyfrowych”.

Oprócz integracji z UPI bank centralny eksperymentuje z funkcjonalnością płatności offline za cyfrową rupię. Bank centralny twierdzi, że po odnotowaniu wczesnych sukcesów w ramach pilotażu, docelowo planuje średnio 1 milion transakcji CBDC dziennie przed końcem 2023 r.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik CBDC nChain.

Obejrzyj: Indie budują szyny płatnicze obsługujące technologię Web3

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : India sees UPI success driving CBDC adoption, cross-border transactions as an opportunity to excel – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO