Maltański Urząd ds. Usług Finansowych (MFSA) rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie proponowanych zmian w przepisach dotyczących aktywów cyfrowych w celu dostosowania ich do przepisów Unii Europejskiej dotyczących rynków aktywów kryptograficznych (MiCA), które weszły w życie w maju i wejdą w życie w 2024 r.
„Aby zapewnić płynne przejście dostawców usług w zakresie wirtualnych aktywów finansowych („VFA”), Urząd podejmuje kroki w celu dostosowania ram VFA do MiCAR przed datą ich stosowania” – stwierdziło MFSA.
Malta była jednym z pierwszych krajów, które uregulowały branżę aktywów cyfrowych, ustanawiając kompleksowe ramy regulacyjne dla aktywów cyfrowych zwane ustawą o wirtualnych aktywach finansowych (VFAA), która weszła w życie 1 listopada 2018 r.
Ustawa o VFA zawierała definicje wirtualnych aktywów finansowych; system licencyjny obejmujący aktywa cyfrowe organowi regulacyjnemu MFSA; wymóg, aby wystawcy tokenów przygotowali i złożyli białą księgę; przepisy zapobiegające nadużyciom na rynku; zasady przeprowadzania ICO; standardy regulacyjne dla giełd i platform transakcyjnych; oraz obowiązki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Zmieniony zbiór przepisów VFA nie odrzuca wszystkiego, ale proponuje zmiany w celu dostosowania przepisów dotyczących zasobów cyfrowych do MiCA. Niektóre z kluczowych zmian to:
MFSA usunęła wymóg audytu systemów dla posiadaczy licencji VFA.
Wymogi kapitałowe dla posiadaczy praw jazdy kategorii 3 i 4 zostały obniżone odpowiednio do 133 000 dolarów (125 000 euro) i 159 000 dolarów (150 000 euro). W maltańskim systemie VFA licencje klasy 3 przeznaczone są dla podmiotów zapewniających opiekę i administrację VFA; Licencje klasy 4 dotyczą powierników zarządzających programami zbiorowego inwestowania inwestującymi w VFA.
Usunięto wymóg ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej.
Wymagania dotyczące outsourcingu zostały zaktualizowane zgodnie z MiCA.
Wprowadzono wymóg sporządzenia uporządkowanego planu likwidacji.
Usunięto wymóg sporządzania raportu z zarządzania ryzykiem i oceny adekwatności kapitału wewnętrznego.
Po przyjęciu MiCA przez parlament UE Malta, podobnie jak wszystkie 27 krajów UE, mogła albo poczekać 18 miesięcy na wejście w życie nowych przepisów, albo zmienić istniejące przepisy, aby zapewnić płynne przejście. Jako jeden z bardziej proaktywnych krajów UE, jeśli chodzi o regulację aktywów cyfrowych, nie jest zaskoczeniem, że Malta wybrała tę drugą opcję.
Zainteresowane strony poproszono o konsultację projektu wersji zbioru przepisów i przekazanie informacji zwrotnych, aby odpowiedzieć, czy zgadzają się z proponowanymi zmianami i środkami przejściowymi oraz czy widzą inne obszary dostosowania.
MFSA stwierdziła, że każdy respondent musi przesłać swoje pytania lub uwagi do 29 września.
Obejrzyj: Malta Gaming Authority omawia regulacje dotyczące blockchain w przestrzeni hazardowej
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : Malta consults on revised digital asset rules to align with MiCA – CoinGeek