Alibaba mierzy się z ChatGPT, Bardem i uruchomieniem Tongyi Qianwen AI

Chiński gigant technologiczny Alibaba (NASDAQ: BABA) potwierdził wprowadzenie na rynek swojego modelu sztucznej inteligencji (AI) o nazwie Tongyi Qianwen do użytku publicznego, a wersja open source jest w przygotowaniu.

Alibaba stwierdziła, że umożliwi przedsiębiorstwom opracowywanie własnych produktów AI w oparciu o model dużego języka (LLM). Kilka firm, w tym OPPO, DingTalk i Taobao, potwierdziło już zamiar polegania na Tongyi Qianwen przy tworzeniu swoich rozwiązań AI.

W kwietniu Alibaba ogłosiła plany dotyczące Tongyi Qianwen, zbudowanego z 7 miliardów parametrów, zaprojektowanego tak, aby konkurować z ChatGPT OpenAI i Bard Google (NASDAQ: GOOGL). Alibaba twierdzi, że dzięki obszernym danym szkoleniowym w języku mandaryńskim i dogłębnym funkcjom jego model sztucznej inteligencji może zdobyć znaczny udział w rynku.

Alibaba oświadczyła wówczas, że po przetestowaniu rozwiązań dla przedsiębiorstw Meta (NASDAQ: META) Llama2 zintegruje model sztucznej inteligencji we wszystkich pionach swojej działalności.

Alibaba twierdzi, że w nadchodzących tygodniach udostępni bezpłatną wersję swojego modelu AI o otwartym kodzie źródłowym. Eksperci są zdania, że bezpłatna wersja o otwartym kodzie źródłowym może przyciągnąć kilka klas użytkowników, od badaczy sztucznej inteligencji po zwykłych użytkowników, pomimo pozornie późnego wejścia w przestrzeń kosmiczną.

Odkąd chińskie władze wprowadziły tymczasowe środki regulujące sztuczną inteligencję, lokalne firmy technologiczne zalały przestrzeń swoimi ofertami sztucznej inteligencji. Zaledwie miesiąc po wejściu w życie tych przepisów wprowadzono na rynek ponad 70 produktów AI, a chatbot Ernie firmy Baidu (NASDAQ: BAIDF) odniósł natychmiastowy sukces.

Kierownictwo Alibaby wyraziło optymizm, że Tongyi Qianwen dogoni liderów branży pod względem zakresu funkcjonalności. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że firma może wypuścić uproszczoną wersję swojej sztucznej inteligencji, aby zaspokoić potrzeby szerszego spektrum użytkowników.

Wewnętrznie Alibaba przeszła wstrząsające zmiany, a Eddie Wu został nowym dyrektorem generalnym. W liście do akcjonariuszy Wu potwierdził, że firma będzie „najpierw użytkownik” i „opierała się na sztucznej inteligencji”, sugerując jeszcze bardziej znaczące inwestycje w rozwiązania do uczenia maszynowego.

„W ciągu następnej dekady najważniejszym czynnikiem zmian będą zakłócenia spowodowane przez sztuczną inteligencję we wszystkich sektorach” – powiedział Eddie Wu. „Jeśli nie nadążymy za zmianami ery sztucznej inteligencji, zostaniemy wysiedleni”.

Ciasna smycz dla przemysłu

W obliczu lawiny rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją władze chińskie ponownie podkreśliły swoje zaangażowanie w zapobieganie niewłaściwemu wykorzystaniu tej technologii. W sierpniu krajowe Biuro ds. Bezpieczeństwa Sieci ujawniło, że zwiększy monitorowanie technologii AI, Web3 i przetwarzania w chmurze, aby stawić czoła atakom podszywania się pod inne osoby i złośliwego oprogramowania.

„Monitorujemy wykorzystanie ChatGPT, przetwarzania w chmurze, blockchain, głębokiej fałszywej sztucznej inteligencji i innych nowych, pojawiających się technologii, nowych aplikacji i nowych organizacji w tych incydentach” – powiedział dyrektor Biura Bezpieczeństwa Sieci, Jingeng Sun. „Będziemy mocno uderzać w takie metody, badając ich zastosowanie”.

Od tego czasu Chiny nałożyły całkowity zakaz walut cyfrowych i surowe ograniczenia geograficzne na ChatGPT z powodu niespełnienia minimalnych standardów regulacyjnych.

Obejrzyj: B2029 Meetup podkreśla połączenie sztucznej inteligencji i Web3

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Alibaba takes on ChatGPT, Bard with Tongyi Qianwen AI launch – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO