Zatwierdzono plan sprzedaży aktywów FTX, Sam Bankman-Fried twierdzi, że nie może kłamać

FTX uzyskała zgodę na rozpoczęcie porzucania tokenów klientów wartych miliardy dolarów, podczas gdy zhańbiony założyciel Sam Bankman-Fried (SBF) stracił szansę na wyjście z więzienia przed rozpoczęciem procesu karnego w październiku.

W środę sędzia amerykańskiego sądu upadłościowego John Dorsey zatwierdził plan spółki FTX Debtors zakładający rozpoczęcie sprzedaży BTC, ETH, SOL i innych tokenów o wartości około 3,4 miliarda dolarów, które utknęły na giełdzie aktywów cyfrowych, gdy spółka złożyła wniosek o ochronę przed upadłością w listopadzie ubiegłego roku. (FTX Debtors to podmiot wyznaczony przez sąd, którego zadaniem jest zarządzanie pozostałością niegdyś potężnego imperium „kryptograficznego” SBF.)

Jak szczegółowo opisano w zeszłym miesiącu, plan przewiduje przeniesienie aktywów FTX do firmy Galaxy Digital Mike’a Novogratza w celu przechowania i ewentualnej sprzedaży. FTX niedawno ujawniło, że posiada BTC o wartości 560 milionów dolarów, 192 miliony dolarów w ETC, 137 milionów dolarów w APT (Aptos), 120 milionów dolarów w USDT (Tether), 119 milionów dolarów w XRP (Ripple) i oszałamiającą kwotę 1,16 miliarda dolarów w SOL.

Nowy plan pozwala Galaxy sprzedać w ciągu jednego tygodnia aktywa FTX o wartości nie większej niż 100 milionów dolarów, chociaż w pewnych okolicznościach kwota ta może wzrosnąć do 200 milionów dolarów. Jednak z tej sumy wyłączone są wykupy BTC, ETH i stablecoinów.

Plany sprzedaży BTC/ETH/stable i innych tokenów „powiązanych z informacjami poufnymi” (czytaj: wewnętrzne monety FTT FTX) będą musiały zostać przekazane wyznaczonemu przez rząd komitetowi powierniczemu i wierzycielom FTX z 10-dniowym wyprzedzeniem i będą podlegać ich aprobatę. Szerszy rynek nie zostanie wzięty pod uwagę, a do wiadomości publicznej zostaną udostępnione jedynie zredagowane wersje tych planów.

Nowy plan pozwala również FTX/Galaxy zabezpieczyć swoje pozycje – na początek BTC/ETH, ale także inne tokeny po powiadomieniu sądu – aby zrównoważyć wszelką potencjalną dewaluację tych tokenów poprzez dumping dużych ilości na rynku. FTX/Galaxy będzie mogło także stakować tokeny BTC/ETH w celu generowania dodatkowej wartości dla klientów FTX, aczkolwiek Galaxy za swoje zaangażowanie w cały proces będzie otrzymywać prowizję, co może zniweczyć wszelkie zyski.

Myśl, że Novogratz będzie poprawiał swoje zyski, niewątpliwie zirytuje niektórych byłych klientów FTX, którzy od listopada ubiegłego roku są pozbawieni majątku. Trwająca 18 miesięcy „krypto-zima” została w dużej mierze wywołana upadkiem Terraform Labs w 2022 r., a Novogratz był zagorzałym zwolennikiem tokena Luna Terraform, więc pomysł, że Novogratz zarabia na tym wysiłku w zakresie odzyskiwania danych, będzie trudny do zaakceptowania.

Zirytowani są także posiadacze znacznych ilości SOL, biorąc pod uwagę wysoce publiczne wsparcie finansowe projektu Solana ze strony SBF. Cena fiducjarna SOL spadła po bankructwie FTX i do końca 2022 r. spadła poniżej 10 dolarów. Do połowy lipca token odbił się powyżej 27 dolarów, ale od tego czasu spadł poniżej 19 dolarów i prawdopodobnie spadnie jeszcze bardziej, gdy wartość osiągnie 1,16 miliarda dolarów – czyli około 1/7 jego całkowita kapitalizacja rynkowa – zostaje wyrzucona na rynek.

Niektórzy symboliczni liderzy projektów już próbują bagatelizować wpływ tej megasprzedaży, niektórzy skuteczniej niż inni. W poniedziałek Justin Sun, zajmujący się miejscem zbrodni kryptograficznych, oświadczył, że może (nie zrobiłby tego, uwaga) kupić wszystkie tokeny TRX (Tron) w kitty FTX, a zatem „wszystko w porządku”.

Sun najwyraźniej nie dostrzegł ironii w złożeniu niemal identycznego zobowiązania przez Caroline Ellison, byłą dyrektor generalną stowarzyszonego z FTX animatora rynku Alameda Research, aby kupić wszystkie tokeny FTT znajdujące się w posiadaniu konkurencyjnej giełdy Binance po tym, jak jej szef Changpeng „CZ” Zhao ogłosił plany sprzedać działkę. Ellison blefował, a wkrótce potem dom kart kryptograficznych SBF zawalił się pod własnym ciężarem.

Czy gardzisz dupkami?

Tymczasem w tym tygodniu sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych Lewis Kaplan odrzucił propozycję SBF dotyczącą zwolnienia z celi w ośrodku zatrzymań na Manhattanie (MDC) przed rozpoczęciem jego procesu o oszustwo, pranie pieniędzy itp. w przyszłym miesiącu. Kaplan stanowczo odrzucił argumenty prawników SBF, jakoby ograniczenia techniczne MDC oznaczały, że ich klient nie mógł odpowiednio przygotować się do zbliżającego się procesu karnego.

Kaplan opóźnił także rozpoczęcie wyboru ławy przysięgłych o jeden dzień, do 3 października. Zarówno zespół SBF, jak i prokuratorzy federalni przedstawili proponowane pytania voir dire w celu ustalenia, czy potencjalni przysięgli mogą mieć uprzedzenia za lub przeciw SBF. Prokuratorzy chcą wiedzieć (między innymi), czy przysięgli są lub byli klientami FTX, czy mają jakiekolwiek osobiste doświadczenia z zasobami cyfrowymi i (co zabawne), czy kiedykolwiek byli zaangażowani w pranie pieniędzy.

Zespół SBF chce zapytać jurorów, czy oni sami lub ktoś, kogo znają, kiedykolwiek stracili tokeny w handlu pieniędzmi, a jeśli tak, „co według ciebie spowodowało tę stratę?” (Każdy, kto krzyczy „ten grubas z kędzierzawymi włosami tam”, powinien prawdopodobnie się teraz przeprosić.)

Zespół SBF zapyta także jurorów o ich poglądy na temat szeroko nagłośnionych powiązań SBF z ruchem/oszustwem „efektywnego altruizmu” – „czy masz jakieś negatywne zdanie na temat gromadzenia bogactwa w celu wspierania działań na rzecz poprawy świata” – oraz czy uważają, że niewłaściwe jest angażują się w kampanie polityczne, aby zapewnić sobie przychylne traktowanie, oraz czy znają ADHD (na wypadek, gdyby Sam zaczął grać w League of Legends podczas przesłuchania).

Ojciec założyciel stwierdził braki

Obrona prawna SBF jest częściowo finansowana z „prezentu” o wartości 10 milionów dolarów, który zrobił swojemu ojcu Joe Bankmanowi w styczniu 2022 r. Prezent ten prawie na pewno został przekazany ze środków pieniężnych klientów FTX, a mimo to Daddy Fraudbucks nie uznał za stosowne zwrócić pieniędzy. Bankmanowi nie postawiono również zarzutów za jego rzekomą rolę w upadku FTX, pomimo coraz większej liczby dowodów na jego bezpośrednie zaangażowanie w niektóre przestępstwa (chociaż w styczniu zatrudnił prawnika specjalizującego się w sprawach karnych z siedzibą w Nowym Jorku).

W środę Bloomberg przedstawił kilka szczegółów na temat roli Bankmana w biznesie jego syna, począwszy od błahych – wcielił się w rolę ojca założyciela USA u boku Larry’ego Davida w reklamie FTX na Super Bowl – po byłego pracownika FTX, który powiedział, że Bankman uczestniczył w spotkaniach firmy i pomagał w opracowywaniu materiały marketingowe promujące wprowadzenie na rynek tokena FTT – którego upadek ostatecznie doprowadził do upadku imperium SBF.

Bankman, profesor w Stanford Law School, pomagał także w sporządzaniu wczesnych dokumentów prawnych w Alameda (których wprowadzenie nastąpiło przed FTX). Bankman odegrał także kluczową rolę w powiązaniu swojego syna z Danielem Friedbergiem, który w tamtym czasie był już współwinny tuszowania wielomilionowego oszustwa związanego z pokerem online. Od tego czasu dłużnicy FTX dokumentowali kluczową rolę Friedberga w ukrywaniu i utrwalaniu oszukańczej działalności SBF.

Inny były pracownik twierdził, że po formalnym zatrudnieniu Bankmana w FTX SBF odpowiedziałby na praktycznie każde pytanie prawne, twierdząc, że musi „zadzwonić do Joe” przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ponieważ prawnicy procesowi SBF zasugerowali, że mogliby „przedstawić obrońcę” przysięgłym, każda próba wrzucenia Friedberga pod autobus może skutkować uboczną krzywdą ojca SBF.

Jest tu o wiele więcej, w tym Bankman wzywający do przysługi kolegi ze Stanford, który akurat był byłym komisarzem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Ten były urzędnik SEC osobiście zadzwonił do grupy venture capital Sequoia, aby (a) poręczyć za publicznie określony cel SBF, jakim jest osiągnięcie pełnej zgodności z przepisami, oraz (b) wskazać, że SBF jest synem przyjaciela.

Sequoia ostatecznie zainwestowała 213,5 miliona dolarów w FTX, co stanowi udział, który całkowicie spłaciła po implozji FTX. To właśnie podczas niesławnej rozmowy telefonicznej z Sequoia w 2021 r. zaobserwowano, jak SBF gra w League of Legends podczas jego oferty inwestycyjnej, co zrobiło wówczas wrażenie na zespole Sequoia. Parafrazując Homera Simpsona: Boże, pomóż im, oni po prostu nie są tacy bystrzy.

Zanikanie informacji poufnych

Podczas kwietniowej konferencji Consensus 2023 w Austin założyciel SkyBridge Capital, Anthony Scaramucci, wziął udział w panelu zatytułowanym FTX: Co się stało? Zanim wszystko się posypało, FTX przejął 30% udziałów w SkyBridge, a z akt upadłości FTX wynika, że udziały w SkyBridge są wyceniane na 45 milionów dolarów.

Jako kolejny dowód zaangażowania Bankmana Scaramucci stwierdził, że cztery dni przed ogłoszeniem upadłości przez FTX tata SBF skontaktował się z nim w sprawie „niedopasowania aktywów i pasywów” w FTX oraz że SBF „szukało jakiegoś finansowania ratunkowego”. Zapytany, o czym mówią, Bankman powiedział Scaramucciemu „około miliarda dolarów”, Scaramucci odpowiedział jednak, że „później wieczorem liczba ta wzrosła z 1 miliarda dolarów do 4,5 miliarda dolarów”.

Następnego dnia (8 listopada) Scaramucci poleciał na Bahamy i zastał SBF „rozłączonego”, a jego zespół „przygnębiony”. Scaramucci powiedział, że szybko domyślił się, że FTX nie da się uratować, ale wygląda na to, że SBF pozostało kilka asów w rękawie.

Niedawno opublikowany dokument z postępowania upadłościowego FTX zawiera trzy oddzielne dokumenty zatytułowane „Umowa pisemna – rozwiązanie i rozwiązanie niektórych relacji z dnia 9.11.2022 r.”. Dokumenty te, datowane na dwa dni przed ogłoszeniem upadłości, są powiązane ze spółkami SkyBridge Capital II, LLC, SkyBridge Coin Fund LP i SkyBridge GP Holdings, LLC. Szczegóły tych listów pozostają na razie nieznane.

Przechodzenie przez wycofanie(a)

Wydaje się, że dłużnicy FTX przyglądają się, ilu innych „przyjaciół Sama/Joe” mogło wykorzystać poufną wiedzę/połączenia, aby wyciągnąć pieniądze z FTX, zanim opadła kurtyna. Firma FTX Dłużnicy opublikowała wykres (strona 20 tego dokumentu) pokazujący, o ile więcej gotówki można dodać do stosu restytucji, jeśli środki wycofane na krótko przed bankructwem FTX zostaną odzyskane.

Na przykład w ciągu 15 dni poprzedzających ogłoszenie upadłości z FTX.com pobrano łącznie 11,2 miliarda dolarów, z czego prawie 9,1 miliarda dolarów pochodziło od zaledwie 2451 użytkowników. W tym samym okresie z licencjonowanej w USA firmy FTX.US wycofano kolejne 2,24 miliarda dolarów, z czego 1,63 miliarda dolarów wycofało zaledwie 565 klientów. (W obliczeniach nie uwzględniono podmiotów powiązanych i rachunków wewnętrznych.)

Wracając do 30 dni przed upadłością, z obu giełd wypłacono ponad 16,2 miliarda dolarów. Cofając się o 60 dni, suma ta wzrasta do 21,5 miliarda dolarów, a następnie wzrasta do 25 miliardów dolarów w ciągu 90 dni.

Ten 15-dniowy okres obejmuje publikację przez CoinDesk 2 listopada bilansu Alameda, który ujawnił nadmierne poleganie animatora rynku na tokenie FTT. Publikacja ta wywołała „run na bank” dużych i małych klientów FTX, co przyspieszyło upadek FTX, więc nie wszystkie te 15-dniowe wypłaty są koniecznie podejrzane. Jednak dłużnicy FTX prawdopodobnie posiadają dane pokazujące, jaka kwota została wypłacona ze znanych rachunków, zanim wewnętrzne problemy FTX zostały ujawnione publicznie.

Czy niebo w świecie Sama jest niebieskie?

Wreszcie w czwartek dziennik „The New York Times” opublikował artykuł szczegółowo opisujący wątek na Twitterze/X zawierający 15 000 słów, który SBF ułożył (ale nigdy nie opublikował) w styczniu, gdy przebywał w areszcie domowym w domu swoich rodziców w Kalifornii. Wątek, który zawiera linki do licznych dokumentów związanych z FTX, został wysłany do wpływowej kryptowaluty Tiffany Fong, z którą SBF nawiązało przyjaźń po upadku FTX. Następnie Fong podzielił się nimi z reporterem „Los Angeles Times” Davidem Yaffe-Bellanym.

Głównym tematem postów wydaje się być użalanie się nad sobą, z okazjonalnymi przerwami, aby wrzucić Ellisona pod autobus za rzekomą odmowę zabezpieczenia pozycji finansowej Alamedy. Zespoły handlowe Alamedy słynęły z błędnego wyczucia rynków, co ostatecznie doprowadziło do wielomiliardowego deficytu, który SBF pomógł wypełnić gotówką klientów FTX.

Według SBF Ellison „nieustannie unikał rozmów na temat zarządzania ryzykiem – unikał moich sugestii – aż było za późno… Gdyby Alameda zastosowała zabezpieczenie, zachowałaby wypłacalność i zapobiegła całej tej nieszczęsnej historii”. Fong podzielił się niektórymi przemyśleniami SBF z byłym inżynierem Alamedy Adityą Baradwaj, który wskazał, że zabezpieczenie Alamedy byłoby „nieistotne”, gdyby SBF nie zdecydowało się na połączenie depozytów klientów FTX z kapitałem korporacyjnym Alamedy.

SBF stwierdziło, że Ellison nie dogadywał się z innym współdyrektorem generalnym Alamedy, Samem Trabucco, który zrezygnował kilka miesięcy przed upadkiem. SBF twierdziło, że Trabucco był przyzwoitym traderem, ale „był w trakcie cichego odchodzenia” pod koniec 2021 r. i wolał spędzać czas „żeglując dookoła świata na łodzi” – 52-metrowym jachcie opłaconym przez klienta FTX fundusze.

Niewiarygodne, że Trabucco to kolejny aktor tej farsy, któremu nie postawiono zarzutów, mimo że przed zejściem ze sceny otrzymał ponad 25 milionów dolarów w postaci „pożyczek” i innych płatności. Biorąc pod uwagę, że Trabucco przebywał w Alameda, gdy otrzymał on ponad 36 miliardów dolarów w USDT, mógł dostarczyć prokuratorom szczegółowe informacje na temat praktyk bankowych związanych z oszustwem Tether, które mogły obalić jednego z kluczowych członków kartelu Crypto Crime.

Jednak zdolność SBF do samooszukiwania wydaje się niesłabnąć po jego wypadnięciu z łaski, włączając w to obserwacje, że „ogólnie rzecz biorąc, nie kłamię. To coś, w co dość mocno wierzę… I prawda jest taka, że zrobiłem to, co uważałem za słuszne”. OK, ale dla kogo?

Od czasu jego ekstradycji z Bahamów do Stanów Zjednoczonych w grudniu zeszłego roku spekulowano, kiedy SBF podpisze ugodę i jakich innych oszustów kryptograficznych będzie musiał przy okazji wydać. Jeśli jednak od czasu tych styczniowych bazgrołów nie przeszedł terapii szokowej, wydaje się, że SBF jest skłonny zaryzykować przed jury złożonym z jego rówieśników. Boże, pomóż mu, ponieważ niezdolność do wzięcia osobistej odpowiedzialności będzie go prześladować na etapie wydawania wyroku. Ale hej, spójrz na jasną stronę – może jego tata dostanie celę obok.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : FTX asset sale plan approved, Sam Bankman-Fried says he cannot tell a lie – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO