Meta opracowuje nowy model sztucznej inteligencji, który ma konkurować z ChatGPT OpenAI

Według doniesień Meta (NASDAQ: META) pracuje nad zupełnie nowym modelem sztucznej inteligencji (AI), który ma konkurować z ChatGPT OpenAI zaledwie kilka tygodni po komercyjnej premierze jej wielkojęzykowego modelu Llama 2.

Według raportu Wall Street Journal (WSJ) oczekuje się, że nowy model Meta będzie skutecznie konkurować z najnowszą wersją ChatGPT i rozpocznie szkolenia na początku 2024 r. WSJ twierdzi, że nadchodzący model najprawdopodobniej będzie oferował te same funkcjonalności co generatywną sztuczną inteligencję, ale z dodatkiem dodatkowych parametrów i solidnych danych szkoleniowych.

W przeciwieństwie do ChatGPT, oczekuje się, że Meta udostępni proponowany model sztucznej inteligencji jako open source i bezpłatnie dla firm, aby mogły wykorzystać tę ofertę do tworzenia narzędzi sztucznej inteligencji.

Według doniesień Meta od początku roku uruchomiła prace, tworząc zespół ekspertów ds. sztucznej inteligencji. Chociaż pierwsza przygoda Meta ze sztuczną inteligencją opierała się na platformie Microsoft Azure (NASDAQ: MSFT), firmie zależy na budowaniu natywnej infrastruktury w celu szkolenia przyszłych modeli sztucznej inteligencji.

Firma zwiększa swoje rezerwy dzięki chipom Nvidia H100, specjalnie dostosowanym do szkolenia LLM. Chociaż raport WSJ nie ujawnił zakresu zakupów Meta, znawcy twierdzą, że firma mogła wydać miliony dolarów na najnowsze chipy.

Pomimo inwestycji w personel i infrastrukturę firma musi stawić czoła ostrej konkurencji ze strony liderów branży, którzy w dalszym ciągu przesuwają granice innowacji w zakresie sztucznej inteligencji.

Meta musi nadrobić zaległości w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji po późnym wejściu w przestrzeń kosmiczną. Firma obecnie dogania OpenAI i Google (NASDAQ: GOOGL), biorąc pod uwagę sukcesy ich platform generatywnej sztucznej inteligencji dzięki przewadze pierwszego gracza.

Meta wypuściła komercyjną wersję swojego oprogramowania LLM o otwartym kodzie źródłowym, nazwaną Llama 2, aby wypełnić lukę, decydując się na zwabienie użytkowników instytucjonalnych i detalicznych za pomocą bezpłatnej oferty. W kolejnych tygodniach gigant technologiczny zasugerował szereg ofert sztucznej inteligencji, w tym narzędzie pomagające programistom „wykorzystywać podpowiedzi tekstowe do generowania i omawiania kodu”.

„Meta zdała sobie sprawę, że ma zaległości w cyklu szumu wokół walutowej sztucznej inteligencji, a to daje im sposób na otwarcie ekosystemu i sprawia wrażenie, że postępują słusznie, działając charytatywnie i odwdzięczając się społeczności” – powiedział anonimowe źródło.

Meta przyszłość w przestrzeni AI

Chociaż wsparcie Meta dla systemów sztucznej inteligencji typu open source spotkało się z uznaniem w niektórych kręgach, krytycy twierdzą, że istnieją liczne wady, które zagrażają bezpieczeństwu takich modeli. Twierdzą, że modele sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym mogą zwiększać ryzyko dezinformacji lub innych form nadużyć, ponieważ są otwarte dla szerokiego grona użytkowników.

Meta została uwikłana w pozew zbiorowy graniczący z nielegalnym wykorzystaniem danych osobowych do szkolenia modeli sztucznej inteligencji, podczas gdy władze napinają mięśnie regulacyjne w zakresie pojawiających się technologii, aby chronić konsumentów.

Obejrzyj: AI, ChatGPT i Blockchain | Okrągły stół CoinGeek z Joshuą Henslee

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Meta develops new AI model to rival OpenAI’s ChatGPT – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO