ChatGPT nie zastąpi twórców inteligentnych kontraktów: CertiK

Sztuczna inteligencja (AI) przejmuje i rewolucjonizuje dziesiątki branż, a niektóre badania szacują, że ponad 300 milionów ludzi może stracić pracę z powodu sztucznej inteligencji. Jednak ChatGPT ma przed sobą długą drogę, zanim będzie w stanie zastąpić twórców inteligentnych kontraktów, twierdzi firma CertiK zajmująca się bezpieczeństwem blockchain.

Odkąd w zeszłym roku ChatGPT znalazł się w centrum uwagi, programiści coraz częściej korzystają z niego, aby zmniejszyć obciążenie pracą. Jednak kilka badań wykazało, że chatbot nie jest jeszcze na tyle dojrzały, aby zastąpić programistów. Badanie przeprowadzone przez CertiK w lutym wykazało, że ChatGPT nie wykrył poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem, a w innych przypadkach zgłaszał fałszywe alarmy dotyczące inteligentnych kodów kontraktów.

Chatbot opracowany przez kalifornijski start-up OpenAI musi jeszcze wypełnić te luki, mówi Kang Li, dyrektor ds. bezpieczeństwa w CertiK. W niedawnym wywiadzie stwierdził, że kod wygenerowany przez chatbota ma kilka luk, które atakujący mogą wykorzystać.

„Piszesz coś, a ChatGPT pomaga Ci to zbudować, ale z powodu wszystkich tych wad projektowych może to zakończyć się niepowodzeniem, gdy zaczną nadchodzić atakujący” – powiedział.

Li uważa, że sztuczna inteligencja powinna pojawiać się jedynie jako asystent programisty. ChatGPT to przydatne narzędzie do „analizy kodu i inżynierii wstecznej. To z pewnością dobry asystent, który ogromnie poprawi naszą efektywność”.

ChatGPT i inne narzędzia AI przeznaczone dla programistów, takie jak GitHub Copilot, umożliwiły początkującym programistom realizację bardziej złożonych projektów. Jednak według Li amatorzy ci ryzykują ukrycie w swoim kodzie luk w zabezpieczeniach, których sztuczna inteligencja prawdopodobnie nie wykryje, a które można później wykorzystać.

„ChatGPT umożliwi dołączenie do grupy ludzi, którzy nigdy nie przeszli tego całego szkolenia. Mogą zacząć już teraz, a ja zaczynam się martwić ukrytymi w tym problemami związanymi z projektowaniem morfologicznym”.

Chociaż sztuczna inteligencja może nie zastąpić programistów, eksperci uważają, że może zwiększyć ich wydajność poprzez automatyzację wielu przyziemnych zadań, umożliwiając im skupienie się na myśleniu i rozwiązywaniu problemów na wyższym poziomie.

Obejrzyj: Możliwości odblokowania Blockchain i AI

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ChatGPT won’t replace smart contract developers: CertiK – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO