ARC na Bitcoina!

Trudno mówić o ARC bez kontekstu historycznego dotyczącego transakcji bitcoinowych i mAPI.

Na początku każdy portfel Bitcoin był klientem wydobywczym z pełnym węzłem i udostępniał dane (w tym transakcje) za pośrednictwem sieci peer-to-peer. Z biegiem czasu procesy wydobywcze wyspecjalizowały się, a ludzie obsługujący pełnego klienta istnieli jako (często nieefektywne) punkty przekaźnikowe w sieci. Chcąc być tak szeroko rozpowszechniony, jak to tylko możliwe, Bitcoin wykorzystywał wolne połączenia równorzędne do propagowania wszystkiego – co doprowadziło do częściowego technicznego rozumowania, dlaczego różni inżynierowie w branży uznali, że limit rozmiaru bloku 1 MB jest ważny.

W 2018 r., kiedy blockchain BSV wyłonił się z innych wariantów Bitcoina, po raz pierwszy od około dekady można było ponownie przemyśleć ten projekt sieci.

Produktem tego przemyślenia był „Miner API”, „Merchant API” lub „mAPI”, jak zaczęto go nazywać.

Zamiast transmisji od klienta z pełnym węzłem do sieci P2P, mAPI umożliwiło użytkownikom komercyjnym sieci wysyłanie transakcji z większą szybkością bezpośrednio do wybranego przez nich węzła. Zapoczątkowało to nową erę komercjalizacji głównych operatorów mAPI w sieci BSV: przede wszystkim TAAL i GorillaPool.

Jednak sukces aplikacji takich jak CryptoFights doprowadził do szybkiego odkrycia ograniczeń mAPI. Krótko mówiąc, bezpośrednie połączenie mAPI z indywidualnym klientem węzła zapewniało przez większość czasu niezawodne działanie, ale w dni, gdy sieć miałaby kolejne bloki w okolicach miękkiego maksimum 4 GB, monety spoza kolejności w długich łańcuchach niepotwierdzonych transakcji spowodować awarię mAPI.

Problem polegał na sztywnym, liniowym sposobie patrzenia przez mAPI na monety w porównaniu z asynchronicznym projektem Bitcoina, w którym kolejność nie ma znaczenia, o ile ostatecznie uzna się, że moneta jest ważna.

Wnioski wyciągnięte z ery mAPI zainspirowały do ponownego przemyślenia całego systemu w kierunku architektury mikrousług bardziej zgodnej z resztą stosu BSV nowej generacji. Według Thomasa Giacomo z BSV Blockchain Association „…[ARC] będzie również bardziej skalowalny, ponieważ zostanie dostosowany do innych zmian w infrastrukturze, takich jak węzeł Overlay Node, LiteClient i Teranode”.

Czym więc jest ARC?

ARC działa jako pomost do sieci Bitcoin, umożliwiając dostęp API obsługiwany przez węzły komercyjne (koparki) BSV, ale zamiast być podłączony do jednego węzła (a zatem pojedynczego punktu awarii), łączy się z kilkoma węzłami jednocześnie, a także propaguje monety w sieci P2P, aby zapewnić, że wszystkie niepotwierdzone transakcje będą częściej widoczne dla górników i zapewnić, że proponowane bloki nie będą wymagały ton doraźnej weryfikacji podpisu w miarę ciągłego wzrostu liczby bloków.

https://x.com/MineLikeAnApe/status/1638961802666024960?s=20

GorillaPool i TAAL testują ARC ze swoimi klientami od pierwszego kwartału 2023 r. i wprowadzają kolejne zmiany w oprogramowaniu, podczas gdy blockchain BSV w dalszym ciągu bije rekordy dziennej liczby transakcji.

Michael „Root” Boyd, współzałożyciel GorillaPool, tak powiedział o swoich dotychczasowych doświadczeniach: „Odkryliśmy, że ARC jest dobrze zaprojektowany w sposób modułowy i skalowalny. Kod jest aktywnie rozwijany i był łatwy do wdrożenia. Pozwoliło nam to przetworzyć dziesiątki milionów transakcji szybko i bardziej niezawodnie niż nasze doświadczenie w korzystaniu z mAPI, dlatego byliśmy podekscytowani możliwością wykorzystania go do bicia nowych rekordów w naszym stosie przetwarzania transakcji i publicznym łańcuchu bloków.

Co jest w imieniu?

„ARC” przywołuje wizualizację łuku lub mostu pomiędzy aplikacjami a Bitcoinem. W GorillaPool wyobrażano sobie to jako magiczną tęczę bananową.

https://x.com/MineLikeAnApe/status/1678384618943266818?s=20

Cóż, nowy most do Bitcoina jest dostępny w TAAL i GorillaPool w publicznej wersji beta, a użytkowników zachęca się do testowania nowych punktów końcowych, ponieważ mAPI z czasem będzie przestarzałe.

W imieniu BSV Blockchain Association Giacomo złożył gratulacje zespołowi ARC w BSVA. Specjalne gratulacje należą się między innymi Simonowi Ordishowi, Siggi Oskarssonowi, Frankowi Dickobowi, Michaelowi Boeckli, Farzanowi Fatemifarowi i Darrenowi Kellenschwillerowi. „ARC to naprawdę fajny produkt, który pozwoli BSV Blockchain dostarczyć to, co zobowiązał się dostarczyć – 1 milion tx/s.”

Rozmowy CoinGeek z Kevinem Alkemą: Gorilla Pool zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla górnictwa ASIC

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ARC to Bitcoin! – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO