Oto 4 przypadki użycia blokowania monet

Blokowanie monet było ostatnio kontrowersyjną dyskusją w społeczności blockchain BSV. W tym artykule przedstawiono cztery konkretne przypadki użycia tej niejasnej, niedostatecznie wykorzystywanej funkcji protokołu Bitcoin.

Korzystając z oryginalnych możliwości skryptowych Bitcoin, programiści mogą implementować skrypty, które odblokowują się dopiero po upływie określonego czasu. Skrypty te są publicznie dostępne w łańcuchu, więc inni programiści mogą tworzyć aplikacje na podstawie tego, kto i ile monet zablokował na jak długo.

  1. Publiczna tabela liderów zablokowanych monet

Pierwszym przypadkiem użycia omawianym w mediach społecznościowych jest tabela wyników, która agreguje skrypty zablokowanych monet autorstwa wspólnego właściciela, wyświetlając zamówienie na podstawie obliczeń czasu blokady pomnożonego przez liczbę monet. Wygląda na to, że RelayX nad tym pracuje, ale inny programista wydał już wersję podstawową.

Grywalizacja blokady może zachęcić FOMO i inne osoby do przyłączenia się. Użytkownicy mogą po prostu zamknąć się, ponieważ widzą, jak robią to ich znajomi, co doprowadziłoby do zamierzonego wyniku tego eksperymentu, czyli wysłania sygnału. Jeśli się powiedzie, podczas gdy cena BSV będzie bliska najniższego poziomu w historii, zapełnienie tabeli liderów wskazywałoby, że zagorzali gracze nadal są skłonni oszczędzać swoje monety na przyszłość.

  1. Wielopoziomowe interakcje w mediach społecznościowych

W oparciu o publiczną tabelę wyników progi można wykorzystać na przykład w przypadku prywatnych grup czatu, do których mogą dołączyć tylko ci HODL-owcy, którzy zablokowali 21 BSV przez ponad rok.

Ten ekskluzywny klub mógł pomieścić w danym momencie maksymalnie 1 milion osób, ale praktycznie znacznie mniej ze względu na utracone monety i istniejącą dystrybucję. Krytycy mogą zwracać uwagę, że jest to elitarne podejście, ale spółki organizują prywatne spotkania dla akcjonariuszy powyżej pewnego progu, aby omówić drażliwe kwestie. Podobnie jest z tą różnicą, że dotyczy to całej społeczności. Co więcej, poszczególne osoby mogłyby to zrobić za pomocą swoich wykresów społecznościowych, na których akceptują wyłącznie bezpośrednie wiadomości lub interakcje publiczne od osób, które zablokowały dostęp powyżej pewnego progu.

Tę samą koncepcję można zastosować również do NFT i PFP. Grupy mogą tworzyć się wokół osób, które zablokowały swoje NFT na jakiś czas i można je wykorzystać jako znacznie bezpieczniejszą weryfikację PFP. Niektórzy kolekcjonerzy mogą zablokować swoje ulubione NFT na zawsze (maksymalna wysokość bloku).

  1. Zarabianie bezpośrednio na skrypcie ograniczonym czasowo

Zablokowany skrypt można wykorzystać do wdrożenia harmonogramu nabywania uprawnień dla przedsiębiorców i twórców. Kiedy artyści sprzedają NFT, niektórzy mogą chcieć szybko zarobić i sprzedać cyfrową walutę za fiat. Jeśli jednak twórca zarobił, gdy 50% przychodów jest przesyłane na roczny scenariusz z blokadą czasową, konsumenci mogą czuć się pewniej, uczestnicząc w początkowej sprzedaży.

Powtórzę jeszcze raz: koncepcja ta nie jest nowa. Taki model istnieje w przypadku akcji spółek, w których akcje założycieli lub doradców są zablokowane lub nabywane dopiero po upływie kilku lat. To jest podobne, z wyjątkiem poziomu bardziej mikro i publicznego.

  1. Wyzwalacz bezpieczeństwa (to zasługa doktora Craiga Wrighta)

A co jeśli złodziej włamie się do Twojego domu i będzie chciał poznać Twoją frazę zalążkową? Co się stanie, jeśli po uruchomieniu alarmu w momencie włamania oprogramowanie wyśle ​​wszystkie monety chłodnicze do skryptu z blokadą czasową za kilka dni w przyszłości? Można to wdrożyć w przypadku, gdy nikt, nawet ofiara, nie może uzyskać dostępu do monet przed upływem określonego czasu. Złodziej może ukraść inne rzeczy, ale nie cenny Bitcoin!

nLockTime od początku był dziwnym dziwactwem w protokole Bitcoina do tego stopnia, że programiści BTC Core wdrożyli niestandardową operację skryptową (CLTV), aby blokować monety w łańcuchu zamiast do użytku offline, co było początkowym zamierzeniem Satoshiego Nakamoto w zakresie tej funkcji. Po odblokowaniu skryptu i możliwości budowania wokół tych publicznych skryptów, możliwości ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Obejrzyj warsztaty Bitcoin Masterclasses nr 2 na nLockTime: Używanie blokowanych czasowo DFA dla procesów

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Here are 4 use cases for locking coins – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO