Jak możesz „stracić” swój BSV, pomimo posiadania kluczy prywatnych

Niech zgadnę, w przeszłości zapisałeś wiele kluczy prywatnych lub fraz początkowych i myślisz, że dzięki temu Twoje Bitcoiny będą dostępne. Rzeczywiście, to działa – jak na razie. Mówimy jednak o blockchainie BSV, który ma na celu przetwarzanie biliona transakcji na sekundę.

Przy coraz większej liczbie transakcji dostawcy portfeli mogą mieć problemy z zapisaniem historii transakcji. W chwili pisania tego artykułu Twoje ulubione portfele BSV „skanują za Ciebie łańcuch bloków BSV” — codziennie, o każdej porze i za darmo, nawet jeśli jest to dla nich kłopotliwe!

WhatsOnChain udostępnia te informacje na przykład dostawcom portfeli. Czy jednak nadal będą to robić w przyszłości? Próbuję powiedzieć tak: Twoje monety są „gdzieś na blockchainie”, ale Twoje klucze prywatne nie zawierają dokładnej lokalizacji.

Zapisać frazę początkową lub surowy klucz prywatny? Może nie wystarczy!

Mówiąc bardziej bitcoinowo, Twoje UTXO (niewydane wyniki transakcji) nie są bezpośrednio połączone z Twoim kluczem prywatnym. Tak, połknij to. Myślałeś, że Twoje klucze prywatne zapewniają wszystko, ale tak nie jest.

Jeśli wkroczymy w przyszłość spółki SPV, możesz potrzebować czegoś więcej niż tylko klucza prywatnego. Możesz potrzebować dodatkowych informacji na temat niewydanych satoshi. Czy posiadasz już te dodatkowe dane, czy też Twoje monety będą gdzieś „trudne do znalezienia”?

Na szczęście nie piszę tego, żeby Cię straszyć. Mamy programistów w łańcuchu bloków BSV, którzy wiedzą, gdzie wszystko może się potoczyć. Na przykład Project Babbage oferuje wygodny sposób na uzyskanie tak zwanej „koperty SPV”. To coś zawiera informacje, których możesz potrzebować w ultraskalowanej przyszłości blockchainu BSV.

Jak to działa? Możesz odwiedzić tę usługę z Project Babbage. Następnie wpisz swój identyfikator transakcji w polu i voilà, Project Babbage obliczy dla Ciebie dowód Merkle dla Twojego UTXO. Zapisz te dane dla każdego ze swoich UTXO („niewydane Bitcoiny”).

Projekt Babbage to tylko jeden z przykładów — dostępna jest usługa WhatsOnChain (TAAL).

Inny sposób oferuje WhatsOnChain z tym API: https://api.whatsonchain.com/v1/bsv/main/tx//proof

Widzisz w tym łączu? Umieść tam swój identyfikator transakcji, a następnie otwórz link. Jeśli nie masz pojęcia, jak znaleźć identyfikator transakcji:

1) Wejdź na whatsonchain.com,
2) Wpisz swój adres publiczny BSV w polu wyszukiwania,
3) Przewiń nieco w dół,
4) Kliknij pojedynczą transakcję, na którą chcesz kierować,
5) I kliknij na to — powinno to wyglądać mniej więcej tak:

To może być Twój TXID. W powyższym łączu WhatsOnChain zastąp całkowicie swoim identyfikatorem transakcji. W naszym przykładzie wyglądałoby to tak:

https://api.whatsonchain.com/v1/bsv/main/tx/8bb691ee037ee6bd5c91ba82ccbd53d422b1a9b8cd1f0a3fdba00e259a0936d5/proof

Ważna uwaga: w powyższym procesie nigdy nie używasz klucza prywatnego ani frazy początkowej. Adresu publicznego używasz wyłącznie do znalezienia identyfikatora transakcji. Nie ma to nic wspólnego z Twoim kluczem prywatnym ani frazą inicjującą!

Lepiej zadbaj o dane dotyczące historii transakcji BSV; dlaczego oczekujesz, że inni zrobią to za ciebie?

Nie mam pojęcia, jak długo będziemy mieć tego rodzaju usługi za darmo. Im więcej danych jest przetwarzanych w łańcuchu bloków BSV, tym większe prawdopodobieństwo, że przechowywanie danych, a nawet wyszukiwanie danych, jak pokazano powyżej, będzie w przyszłości płatne.

Wszystko to prawdopodobnie nie stanie się jutro, ale może, więc lepiej przygotuj się na tę przyszłość już teraz! Zapisz dowód Merkle dla swojego UTXO. Upewnij się, że masz swój klucz prywatny i dowód Merkle.

Jeśli odmówisz, w zasadzie polegasz na obietnicach portfeli lub dostawców blockchain, którzy będą przechowywać Twoje dane transakcyjne. Nie panikuj, ale chciałem zwrócić ci na to uwagę.

Twórcy Bitcoina nazywają to zarządzaniem UTXO i Ty Everett – mózg stojący za Projektem Babbage – uświadomił mi to. Ponadto Everett i jego zespół pracują nad rozwiązaniami przyjaznymi dla użytkownika. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby śledzenie Projektu Babbage na X (dawniej Twitterze).

Oto dodatkowe zasoby, dzięki którym możesz głębiej przyjrzeć się SPV, dowódowi Merkle i przyszłości transakcji BSV:

Dr Craig Wright w sprawie Merkle Trees i SPV
Ty Everett: A co, jeśli WhatsOnChain ulegnie awarii?
Joshua Henslee w prosty sposób wyjaśnia SPV i BSV
Zanim pozwolę Ci spieszyć się ze znalezieniem swoich UTXO w wielowymiarowej galaktyce blockchain BSV, zobacz ten cytat Alexa Mackay’a z nChain sprzed ponad trzech lat:

„W obecnym wdrożeniu portfel klienta wygeneruje transakcję, podpisze ją i wyśle do sieci.

OK, więc tutaj pojawia się niewielka nieefektywność. Sprzedawca będzie musiał wysłać zapytanie do kilku węzłów, sprawdzając, czy adres został zaktualizowany przy użyciu nowych UTXO – a jest to w rzeczywistości dość kosztowna operacja.

(…) poproszą o dowód Merkle, który pozwoli im sprawdzić, czy transakcja została ujęta w ostatniej blokadzie (…).”

Obejrzyj: Skalowalna infrastruktura portfela na BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : How you could ‘lose’ your BSV, despite having your private keys – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO