Koparka BTC Canaan odnotowuje stratę netto w wysokości 110 mln dolarów w drugim kwartale pomimo poprawy przychodów

Jak ujawniła spółka w swoim najnowszym raporcie o zyskach, spółka wydobywcza Block Rewards Canaan Inc. (NASDAQ: CAN) odnotowała w drugim kwartale 31% wzrost strat pomimo zwiększonych przychodów.

Canaan odnotował przychody w wysokości 73,9 mln dolarów w drugim kwartale, co stanowi wzrost o 33% w porównaniu z 55,2 mln dolarów w pierwszym kwartale. Była jednak znacznie niższa niż 246 mln dolarów odnotowane w tym samym okresie ubiegłego roku.

Firma z siedzibą w Pekinie osiągnęła większość swoich przychodów ze sprzedaży produktów, które osiągnęły kwotę 58 milionów dolarów. Odnotował wzrost całkowitej sprzedanej mocy obliczeniowej pomimo niższych cen w związku ze spadkiem popytu.

Firma zarobiła także 0,1 miliona dolarów na produktach wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI), co stanowi niewielką część jej całkowitych przychodów w czasie, gdy sztuczna inteligencja jest modna wśród firm technologicznych. Canaan wypuścił swój pierwszy chip AI pięć lat temu, ale jeszcze nie zyskał popularności w branży.

Przychody z działalności wydobywczej firmy wzrosły do 16 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 105% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku w związku z odbiciem cen BTC.

Jednak pomimo zwiększonych przychodów firma odnotowała stratę netto w wysokości 110 mln dolarów, w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 90 mln dolarów w drugim kwartale ubiegłego roku.

Według dyrektora finansowego Jamesa Jin Chenga stratę netto można przypisać głównie „odpisowi wartości zapasów, rezerwie na rezerwę na zobowiązania oraz utracie wartości majątku i sprzętu”.

Firma nadal wierzy w potencjał rynku i będzie nadal inwestować w swoją technologię i produkty, aby zapewnić sobie większy udział w rynku, dodał Cheng.

W swoich komentarzach dyrektor generalny i założyciel Nangeng Zhang powtórzył zaangażowanie firmy w wydobycie BTC, jednocześnie potwierdzając rosnące wyzwania. Należą do nich pogorszenie koniunktury na rynku, które doprowadziło do niższego popytu na platformy ASIC i upadek kluczowych partnerów, co doprowadziło do naruszeń umów i niewypłacalności. Na tym ostatnim spółka jest w sporze z partnerem, który nie zainstalował 13 tys. maszyn do wydobywania BTC i zaprzestał eksploatacji kolejnych 13 tys. zainstalowanych maszyn.

Zmiana przepisów również była ciosem dla firmy. W Kazachstanie spółka była zmuszona tymczasowo zamknąć swoje platformy wydobywcze po wejściu w życie nowego prawa, które wymagało od wszystkich górników uzyskania specjalistycznej licencji. Mówi, że współpracuje z lokalnym partnerem, aby uzyskać licencję i ma nadzieję wkrótce wrócić do działalności.

Chłodna zima dla górników BTC

Canaan dołącza do wielu innych górników, którzy w tym roku zgłosili straty. Kanadyjska Hut 8 odnotowała stratę w wysokości 12,3 miliona dolarów w drugim kwartale, obwiniając wzrost trudności w sieci BTC i zawieszenie niektórych swoich zakładów wydobywczych.

Marathon Digital (NASDAQ: MARA), największa na świecie spółka wydobywcza BTC, odnotowała w drugim kwartale stratę w wysokości 21,3 mln dolarów. Firma ścigana przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych, straciła w 2022 roku 686 mln dolarów.

Branża wydobywcza bloków jest od lat oblężona. Niedawno Laos odciął górnikom prąd, a Angola planuje zakazać wydobycia w kraju. Inne raje, takie jak USA i Kazachstan, również zwracają się przeciwko górnikom.

Bliski Wschód pozostaje jedynym regionem witającym górników. Niedawno Oman odsłonił centrum wydobywcze o wartości 350 milionów dolarów, które ma pomieścić ponad 2000 platform wydobywczych. Do końca października kraj zamierza zwiększyć tę liczbę do 15 tys.

Zjednoczone Emiraty Arabskie również intensywnie inwestują w ten sektor. W maju Abu Zabi ogłosiło uruchomienie pierwszego w regionie dużego zakładu wydobywczego. Dzięki partnerstwu państwowego funduszu majątkowego ADQ z Abu Zabi i Marathon obiekt o mocy 250 MW kosztował ponad 400 milionów dolarów.

Obejrzyj: A co, jeśli energię Bitcoin można wykorzystać również do wzrostu i napędzania innych części gospodarki?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BTC miner Canaan posts $110M net loss in Q2 despite improved revenues – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO