Ethereum, chińskie połączenie Vitalika Buterina: jak głęboko to sięga?

Powiązania założyciela Ethereum, Vitalika Buterina z Chinami, rodzą pytania o niezależność tego wybitnego blockchaina i fundacji nadzorującej jego działalność.

Coraz większa liczba detektywów zajmujących się blockchainem publikuje informacje, które rzekomo stanowią dowód nadmiernego chińskiego wpływu na Buterin, Ethereum i Fundację Ethereum. Obejmuje to twierdzenia, że Ethereum/Buterin ma zobowiązania finansowe wobec chińskiego konglomeratu Wanxiang Group, który jest blisko powiązany z chińskim rządem.

Osobiste zainteresowanie Buterina wszystkim, co chińskie, jest dobrze udokumentowane, w tym jego wysiłki w nauce języka i zaangażowanie w wydanie chińskojęzycznej wersji białej księgi Ethereum w styczniu 2015 r., sześć miesięcy przed uruchomieniem głównej sieci blockchain 30 lipca.

Jednak Ethereum prawie nie dotarło do daty premiery. Jak szczegółowo opisuje dr Xiao Feng – wiceprezes i dyrektor wykonawczy China Wanxiang Holding Co, Ltd – z Buterinem po raz pierwszy spotkał się za pośrednictwem wiadomości WeChat w grudniu 2014 r. Porozumieli się na tyle dobrze, że zgodzili się spotkać twarzą w twarz w Szanghaj w kwietniu 2015 r., podczas trzymiesięcznego pobytu Buterina w tym mieście.

Xiao powiedział, że on i Buterin spotykali się „często”, aby omówić kwestie blockchain „i oczywiście, w jaki sposób Wanxiang może współpracować z Ethereum w celu promowania rozwoju i zastosowań technologii blockchain w Chinach”.

Buterin pojawił się na jednym z tych spotkań, wyglądając szczególnie wynędzniale, co, jak Xiao dowiedział się, było wynikiem „nocnego spotkania”, które skupiało się na gołej szafce finansowej Fundacji Ethereum. Narastały obawy, że uruchomienie sieci głównej Ethereum może nie nastąpić ze względu na niezdolność programistów do finansowania swojej działalności.

Zdając sobie sprawę z „ogromnej presji”, pod jaką znajdował się Buterin, Xiao powiedział, że wpadł na pomysł, że „gdybyśmy mogli aktywnie finansować rozwój Ethereum w tym krytycznym momencie, nie tylko stalibyśmy się głównym uczestnikiem tego rewolucyjnego projektu, ale moglibyśmy również wykorzystać tę okazję do kierowania i wdrażania planowania strategicznego blockchain w Wanxiang.”

Xiao zaproponował przekazanie 500 000 dolarów na rzecz Fundacji Ethereum w imieniu Wanxiang Blockchain Labs (WBL), firmy, która wówczas nie istniała. Darowizna zostanie faktycznie przekazana przez DataYes, spółkę zależną Wanxiang założoną w 2013 r. w celu dostarczania rozwiązań do zarządzania danymi i inwestycjami dla podmiotów świadczących usługi finansowe.

Ale hojność Xiao nie kończyła się na tym. Obiecał również, że Wanxiang „będzie nadal finansował fundację przez następny rok, aby programiści mogli skoncentrować się na swojej pracy, aby pomóc w uruchomieniu sieci głównej Ethereum zgodnie z harmonogramem”.

Chociaż „darowizna” Xiao w wysokości 500 tys. dolarów została później zamieniona na ponad 416 000 tokenów ETH – obecnie wartych prawie 700 mln dolarów – nigdy nie podano do wiadomości publicznej informacji o tym, co Xiao/Wanxiang otrzymało w zamian za dodatkowe finansowanie Fundacji.

Więzy, które oślepiają

Nie ma wątpliwości, że Buterin zrobił wrażenie na Xiao. Buterin został mianowany „głównym naukowcem” WBL, gdy firma rozpoczęła działalność w drugiej połowie 2015 r. W poście na Facebooku z 2016 r. Buterin wymienił Buterina jako jednego ze współzałożycieli WBL wraz z Xiao i Bo Shenem, współzałożycielami zdecentralizowanej giełdy Bitshares.

Shen odegrał kluczową rolę w nawiązaniu kontaktu Xiao i Buterina, przy czym Buterin przebywał w domu Shena w Szanghaju przez miesiąc podczas pobytu Buterina. Zarówno Shen, jak i Buterin zostali wymienieni wśród pierwotnych komplementariuszy Fenbushi Capital, finansowanej przez Wanxiang grupy venture capital skupionej na blockchainie, ogłoszonej w tym samym czasie, co finansowanie Fundacji Xiao.

Buterin ogłosił, że odchodzi z aktywnej roli w Fenbushi w styczniu 2018 r., chociaż na stronie internetowej funduszu nadal widnieje jako pełniący funkcję doradczą. Shen pozostaje w Fenbushi do dziś.

Inny oddział Wanxiang skupiony na blockchainie, Hashkey Capital, jest prowadzony przez byłego menedżera inwestycyjnego Wanxiang, Deng Chao. Deng twierdzi, że to on przekonał Xiao do przekazania pierwotnej darowizny w wysokości 500 000 dolarów na rzecz Fundacji Ethereum.

Hashkey zainwestował setki milionów w projekty blockchain, a Deng wyróżnił Ethereum jako obszar szczególnego zainteresowania. „Od 2015 roku często współpracujemy ze społecznością programistów, szczególnie w przypadku Ethereum.”

W 2015 roku, w tym samym roku, w którym uruchomiono WBL, w Szanghaju odbył się pierwszy Wanxiang Global Blockchain Summit. Aby pomóc w rozpoczęciu wydarzenia, Xiao powiedział: „Wanxiang ściśle współpracował ze społecznością Ethereum, aby szeroko promować najnowocześniejsze tematy blockchain w skali globalnej”.

W maju 2016 r. Xiao wraz z ośmioma kolegami dołączył do Buterina w ramach „wyprawy na temat blockchain” po Stanach Zjednoczonych, która rozpoczęła się w San Francisco. Później tego samego roku Xiao przekonał Fundację do przeniesienia Konferencji Deweloperów Ethereum do Szanghaju, oferując sponsorowanie całego wydarzenia, a dodatkowa premia w postaci przychodów ze sprzedaży biletów i innego sponsoringu trafiała bezpośrednio do Fundacji.

Dzielenie się jest dbaniem o innych

Osobowość X/Twitter znana jako TruthLabs twierdzi, że zidentyfikowała bliskie powiązania między portfelami cyfrowymi należącymi do Wanxiang a portfelami Buterina i Fundacji Ethereum. Chociaż zasadność tych twierdzeń była kwestionowana, jest to tylko jedna z nieodłącznych tajemnic Ethereum, wynikająca z kontrowersyjnego założenia, które poprzedziło uruchomienie jego sieci głównej.

Około 10% krążącej podaży ETH – około 12 milionów tokenów – zostało przydzielonych członkom Fundacji Ethereum i wczesnym współautorom projektów. Według doniesień sam Buterin otrzymał 553 000 ETH w ramach dystrybucji „dla przyjaciół i rodziny”.

Równie problematyczna okazała się pierwsza oferta monet (ICO) Ethereum. Pomimo 60 milionów tokenów do zgarnięcia – czyli mniej więcej połowy dzisiejszej całkowitej podaży ETH – Fundacja wykazała niewielkie zainteresowanie ustanowieniem jakichkolwiek prawdziwych barier ochronnych, które uniemożliwiałyby indywidualnym nabywcom wykrojenie większej ilości niż określony limit wynoszący 12,5% tortu.

Ostatecznie do wzięcia udziału w tym bydlęcym wezwaniu wystarczył adres e-mail i chęć wymiany tokenów BTC na ETH. Według danych Nansena w rezultacie 100 z 8800 portfeli, które wzięły udział w ICO, zawierało 40% dostępnego ETH. „Decentralizacja” w najlepszym wydaniu.

W kwietniu 2018 r. prawnik ds. sekurytyzacji Preston Byrne przeanalizował ICO i stwierdził, że BTC „napływał z matematyczną precyzją funkcji mocy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez dwa tygodnie z rzędu”. Ten wzorzec metronomiczny doprowadził Byrne’a do wniosku, że większość tokenów została prawdopodobnie sprzedana „jednej osobie lub, co bardziej prawdopodobne, garstce bliskich współpracowników pracujących wspólnie”.

TruthLabs twierdzi, że Wanxiang był wykorzystywany przez członków chińskiego rządu do zakupu dużych ilości ETH za pośrednictwem ICO. Jeśli to prawda, w połączeniu ze znaczącymi inwestycjami Wanxianga w projekty infrastrukturalne oparte na Ethereum, Chiny miałyby naprawdę ogromny wpływ na przyszłość blockchainu.

Jest to tym bardziej niepokojące, biorąc pod uwagę niedawne przejście Ethereum z mechanizmu konsensusu typu „proof-of-work” na mechanizm oparty na „proof-of-stake”. Aby pełnić funkcję „walidatora” w nowym systemie, należy zablokować udział w wysokości 32 ETH o wartości około 60 000 USD, czyli poza zasięgiem większości zwykłych użytkowników.

Jednakże osoby, podmioty i państwa narodowe powiązane z Wanxiang mogłyby z łatwością pokonać tę przeszkodę. A w przypadku walidatorów odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, które transakcje trafią do następnego bloku w łańcuchu, szansa na oszustwo staje się aż nazbyt oczywista.

Po ICO Ethereum szybko nastąpiła fala sprzedaży podobnych tokenów. Zwabieni łatwością tworzenia nowych projektów tokenów na Ethereum, oszuści żerowali na rosnącym zainteresowaniu opinii publicznej sztucznie nadmuchaną bańką cenową aktywów cyfrowych w 2017 roku.

Jak na ironię, Xiao z Wanxiang wypowiedział się przeciwko ICO na początku 2018 roku, wzywając do wprowadzenia zakazu handlu tokenami natychmiast po ich pierwszej publicznej sprzedaży. Warto zauważyć, że opinia ta została wyrażona dopiero po tym, jak pod koniec 2017 r. Chiny formalnie zakazały ICO jako nielegalnego mechanizmu pozyskiwania funduszy.

Czy można wydobywać miedź?

Wanxiang jest uważany za jeden z największych chińskich konglomeratów „niebędących własnością państwa”, chociaż Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zapewniła sobie wpływ na działalność wszystkich krajowych przedsiębiorstw poprzez obecność tak zwanych komitetów partyjnych w firmach prywatnych”. Zespół zarządców. Ponad dwie trzecie prywatnych firm oficjalnie potwierdza obecnie obecność komitetów partyjnych wdrażających „ład korporacyjny o chińskiej charakterystyce”.

Założyciel Wanxiang, Lu Guanqiu, był delegatem Chińskiego Narodowego Kongresu Ludowego pod koniec lat 90., po czym awansował na pełnego zastępcę NPC. Po jego śmierci w 2017 r. KPCh publicznie pochwaliła Lu za to, że „zawsze aktywnie realizował wszystko, co zalecają komitety partii i rządy na wszystkich poziomach”. KPCh wyraziła pewność, że „ludzie w Wanxiang” – obecnie kierowanym przez syna Lu Lu Weidinga – „zawsze będą słuchać Partii i podążać za nią”.

Założona w 1969 roku Grupa Wanxiang pierwotnie zasłynęła w branży części samochodowych, ale jej szybki rozwój doprowadził do dywersyfikacji w kierunku ubezpieczeń, bankowości, zarządzania aktywami i – co budzi kontrowersje – importu minerałów z Korei Północnej.

Według doniesień Wanxiang ma wyłączny kontrakt importowy z północnokoreańską kopalnią Hysean Youth Mine, głównym źródłem miedzi. Wanxiang nawiązał także współpracę z Koreą Północną w ramach Hyejung Mining Joint Venture Co, uprawniającą Wanxiang do wszystkich podziemnych zasobów mineralnych – w tym miedzi, wolframu i molibdenu – w prowincji Yanggaang.

Inne chińskie firmy, które zostały przyłapane na imporcie minerałów z Korei Północnej – w tym Hongxiang Industrial – stanęły w obliczu surowych amerykańskich sankcji gospodarczych. Ale Wanxiangowi udało się w jakiś sposób uniknąć tej kuli, mimo że źródła twierdzą, że jego stosunki z reżimem Korei Północnej są przyćmiewające kontakty Hongxianga.

Połączenia Wanxiang z Korei Północnej nie odbiegają zbytnio od powiązań z Ethereum, biorąc pod uwagę fakt, że „krypto” hakerzy Kim Dzong Una wykorzystali mikser monet Tornado Cash należący do blockchainu, aby wyczyścić skradzione tokeny.

Nie zapomnijcie o niefortunnej podróży twórcy Ethereum Virgila Griffitha do Korei Północnej wbrew ostrzeżeniom rządu USA, że wizyta w Pjongjangu w celu przeszkolenia lokalnych urzędników w zakresie unikania amerykańskich sankcji była nie-nie. Griffith ostatecznie dostał 63 miesiące więzienia za tę eskapadę.

Mimo to Buterin nie chciał uważać swojego towarzysza za winnego czegokolwiek, twierdząc, że Griffith nie udzielił Korei Północnej „żadnej realnej pomocy w zrobieniu czegokolwiek złego”. Rodzi to wszelkiego rodzaju pytania dotyczące tego, co jeszcze Buterin mógłby chcieć wypuścić w imię rozszerzenia zasięgu i adopcji Ethereum.

Kradnąc ogień i wzniecając piekło

Pozorna „karta uwolniona od sankcji” Wanxianga znalazła się ostatnio pod ostrzałem w następstwie skarg niektórych członków Kongresu dotyczących nieprzyjaznego stanowiska, jakie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyjęła wobec większości projektów blockchain – z godnym uwagi wyjątkiem Prometheum Ember Capital LLC .

Prometheum trafiło na pierwsze strony gazet w maju, kiedy Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) zatwierdził wniosek firmy o pełnienie funkcji brokera-dealera specjalnego przeznaczenia (SPBD). Chociaż Prometheum nie rozpoczęło jeszcze swojej działalności, twierdziło, że opracowało model, w ramach którego wszystkie aktywa cyfrowe, którymi handlował, byłyby zarejestrowanymi papierami wartościowymi. Stanowiło to wyraźny kontrast w stosunku do takich rozwiązań jak chłopiec do bicia SEC Coinbase (NASDAQ: COIN), który do dziś twierdzi, że żadne aktywa na jego giełdzie nie są papierami wartościowymi.

Frakcja przeciwna SEC w Kongresie – głównie po stronie republikanów – wywołała piekło, gdy dowiedziała się, że Prometheum zawarło „strategiczne partnerstwo i umowę o wspólnym rozwoju” z Wanxiangiem w 2018 r. Prometheum stwierdziło później, że wspólny rozwój oprogramowanie do handlu blockchain zostało wstrzymane w październiku 2021 r., ale Wanxiang nadal posiada 20% udziałów w Prometheum.

Zaangażowanie Wanxiang i powiązania zmarłego założyciela Lu z KPCh skłoniły grupę Republikanów – w tym przewodniczącego Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów Patricka McHenry’ego – do napisania listów wymagających przejrzystości zarówno od FINRA, jak i SEC w odniesieniu do procesu, który doprowadził do zatwierdzenia SPBD Prometheum.

Prawdopodobnie nie pomogło to, że na początku 2018 roku Wanxiang zawarł pakt o „strategicznej współpracy” z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w celu „postępu w badaniach naukowych i technologicznych oraz rozwoju”. Stało się to niemal równocześnie z tym, że Gensler został profesorem MIT zajmującym się blockchainem. O ile to ma znaczenie, Gensler już wcześniej twierdził, że ETH jest niezarejestrowanym papierem wartościowym. Czy Wanxiang miał nadzieję zmienić zdanie?

Obowiązkowe nawiązanie do Huntera Bidena

Jeszcze zanim Prometheum przeszło Republikanom, Fox News zakwestionowała spotkanie w Białym Domu w lipcu 2014 r. z ówczesnym wiceprezydentem Joe Bidenem, prezydentem Wanxiang America Pin Ni i prezesem Wanxiang Resources Co. Youhongiem Hanem.

Spotkanie to odbyło się po zakupie przez Wanxiang w lutym 2014 r. Fisker Automotive, upadającego amerykańskiego producenta luksusowych pojazdów elektrycznych. Transakcja obejmowała przebudowę opuszczonego zakładu produkcyjnego w Delaware, rodzinnym stanie Bidena.

Kontrowersyjny syn Bidena, Hunter, kupił pojazd Fisker na początku 2014 r., ale okazał się on trafiony. Wydaje się, że zostało to omówione podczas spotkania w Białym Domu z kierownictwem Wanxiang, ponieważ tydzień później Pin Ni wysłała e-mail do Huntera, w którym napisał: „Byłoby dla nas zaszczytem naprawić twojego Fiskera”. Hunter odpowiedział, że odsprzedał już samochód dealerowi, co skłoniło Pin Ni do powiedzenia, że „upewni się, że Twój następny Fisker przekroczy oczekiwania”.

Chociaż Fox wydaje się przekonany, że powiązania Bidena są powodem, dla którego Wanxiang nigdy nie spotkał się z sankcjami za północnokoreańskie transakcje handlowe, warto pamiętać, że pomimo że północnokoreański handel minerałami wyszedł na jaw zaledwie miesiąc przed wyborem Donalda Trumpa na prezydenta, Der Donald również nie podjął żadnych działań przeciwko Wanxianga podczas jego czterech lat urzędowania.

Środkowe królestwo blockchain

Chińskie połączenie Ethereum nie ogranicza się w żadnym wypadku do Wanxiang. Zarchiwizowana wersja strony internetowej Fundacji Ethereum przedstawia trzy osoby noszące oficjalne określenie „chińskiego partnera”. (Żaden inny kraj nie zapewnia tego przywileju). Spośród tych trzech partnerów – Jerry’ego Liu, Bin Lu i Houwu Chen – pojawia się dwóch pracował w chińskiej Grupie Alibaba. Lu był programistą Alibaba, a Liu był starszym ekspertem ds. produktów.

Podczas gdy Chiny mają notorycznie antagonistyczne podejście do wszystkiego, co „krypto”, tego lata Bank of China International Holdings (BOCI) z siedzibą w Hongkongu – globalna jednostka inwestycyjna Ludowego Banku Chin na kontynencie – wyemitował tokenizowane papiery wartościowe o wartości 200 milionów RMB na Ethereum.

Transakcje za pośrednictwem ETH na kontynencie pozostają technicznie niedostępne, ale posunięcie BOCI było postrzegane jako sposób na zwiększenie wykorzystania aktywów cyfrowych w Hongkongu. Może to również sygnalizować nowe faworyzowanie Ethereum ze strony Ludowego Banku Chin, który wcześniej zatrudniał Xiao z Wanxiang w swoim oddziale w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Shenzhen.

W sierpniu Hashkey, oddział Wanxiang, stał się jedną z pierwszych giełd, które otrzymały licencję z Hongkongu, umożliwiającą inwestorom detalicznym handel wybranymi aktywami cyfrowymi. Członek rady ustawodawczej Hongkongu wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości może to doprowadzić do „połączonego” handlu wirtualnymi aktywami między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi.

Paliwo koszmaru: Internet oparty na Ethereum

Xiao porównał Ethereum do góralskiego blockchaina, ponieważ może być tylko jeden. W grudniu ubiegłego roku Xiao wygłosił przemówienie na Globalnym Szczycie Blockchain 2022, w którym przewidział: „scenariusz, w którym stos protokołów blockchain zbiegnie się wokół sieci Ethereum, podobnie jak to stało się z Internetem w XX wieku”.

Xiao wyjaśnił, w jaki sposób wczesny Internet składał się z odłączonych protokołów, które ostatecznie „połączyły się w stos protokołów TCP/IP… Obecne zjawisko wielołańcuchowej technologii blockchain jest podobne do epoki, w której protokoły internetowe nie były jeszcze „ujednolicone”.

Xiao oświadczył, że „spośród wszystkich protokołów blockchain tylko Ethereum ma architekturę działającą jako stos protokołów blockchain od warstwy podstawowej do warstwy 1, warstwy 2, a nawet warstwy 3… według Fundacji Ethereum w ciągu 10 lat transakcje w sieci Ethereum będzie w stanie osiągnąć 10 milionów transakcji na sekundę.”

Xiao przewidział, że wszystkie istniejące protokoły blockchain będą „stopniowo podpowiadane i pod wpływem graczy z branży w celu połączenia się w jeden ujednolicony stos protokołów. Inne łańcuchy publiczne połączone z Ethereum mogą działać jako łańcuchy boczne lub odłamki i partycje sieci Ethereum, ponieważ staramy się osiągnąć idealny świat interoperacyjności i wzajemnych połączeń we wszechświecie blockchain.

Więc masz to. Ethereum będzie jedyną grą typu blockchain w mieście, a inne łańcuchy zostaną zdegradowane do mniejszych dodatków tej nieporęcznej maszyny Rube Goldberga. Jeśli jednak Xiao oparłby swoje prognozy dotyczące transakcji na zwyczajowo niezrealizowanych fantazjach Fundacji Ethereum, on – i wszystkie państwa narodowe, które mogą stawiać na jednego konia w tym wyścigu – z pewnością się rozczarują.

Podczas gdy Ethereum zadowala się wyobrażeniem sobie, co może być możliwe w 2032 r., blockchain BSV w dalszym ciągu ustanawia nowe rekordy transakcji tu i teraz. Blockchain BSV obsłużył w tym miesiącu rekordowe 128 milionów transakcji w ciągu jednego 24-godzinnego okresu i zrobił to na solidnej warstwie bazowej, nie wymagając żadnych chwiejnych i zastrzeżonych ramp włączania/wyłączania, bez których Ethereum nie może funkcjonować.

I pomimo zapewnień Xiao, blockchain BSV pozostaje jedynym blockchainem posiadającym zdolność skalowania, aby obsłużyć dramatyczny wzrost liczby transakcji, których będzie wymagać przejście na Web3 – i to w sposób opłacalny – i tym samym pozostawi Ethereum w pył.

Być może, co najważniejsze, blockchainowi BSV brakuje również widocznego szacunku Ethereum do jednego kraju. Każdy, kto nadal wychwala zaangażowanie Ethereum w decentralizację, powinien zastanowić się, dlaczego to zaangażowanie nie wydaje się mieć zastosowania na gruncie geopolitycznym.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Ethereum, Vitalik Buterin’s Chinese connection: How deep does it go? – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO