Inwestorzy Atomic Wallet w Rosji składają pozew włamania na kwotę ponad 100 milionów dolarów: raport

Grupa inwestorów z Rosji pozywa Atomic Wallet za luki w zabezpieczeniach, które doprowadziły do włamania na kwotę 100 milionów dolarów w połowie czerwca.

Z raportu BNE Intellinews wynika, że grupa 50 inwestorów z Rosji i innych krajów euroazjatyckich planuje wszcząć pozew zbiorowy przeciwko portfelowi niepowierniczemu. Łącznie inwestorzy stracili na rzecz hakerów około 12 milionów dolarów.

Pozew prowadzi Max Gutbrod, założyciel moskiewskiej kancelarii prawnej Destra Legal. W rozmowie z placówką ujawnił, że sprawa koncentruje się wokół uchybień w zabezpieczeniach oraz niezgłoszenia przez firmę na czas przestępstwa władzom i użytkownikom.

„Pracujemy nad odzyskaniem majątku naszych klientów i złożymy pozew zbiorowy przeciwko Atomic Wallet. Nie przekazali naszym klientom żadnych informacji o włamaniu ani nie zgłosili tego na policję” – stwierdził prawnik.

Włamanie do Atomic Wallet jest wciąż owiane tajemnicą. Firma próbowała utrzymać naruszenie w tajemnicy, ale później twierdziła, że włamanie dotknęło zaledwie 0,1% jej klientów, a łączna strata wyniosła poniżej 35 milionów dolarów.

Londyńska firma analityczna Elliptic ujawniła później oszustwo, ujawniając, że hakerzy ukradli prawie 100 milionów dolarów. Firma Elliptic twierdziła ponadto, że za atakiem stoi północnokoreańska grupa hakerska Lazarus, która do prania skrytek korzystała z objętej sankcjami OFAC giełdy aktywów cyfrowych Garantex.

Jednak według prawnika składającego pozew zbiorowy atak został zorganizowany przez hakerów powiązanych z Ukrainą, a nie Koreą Północną. Gutbrod twierdzi, że współpracuje z singapurską firmą analityczną Match Systems, zajmującą się analizą blockchain, aby zbadać atak, a wstępne wyniki wskazują na powiązania z ukraińskimi hakerami.

Atomic nie ujawnił jeszcze źródła włamania. Zaoferował cztery możliwe exploity, w tym naruszenie infrastruktury i kod złośliwego oprogramowania.

Hack stanowi kolejny dowód na to, dlaczego odzyskiwanie zasobów cyfrowych ma kluczowe znaczenie w świecie blockchain. Po raz pierwszy udostępniony w łańcuchu bloków BSV, zapewnia legalną drogę, dzięki której ofiary włamań, a nawet osoby, które utraciły klucze prywatne, mogą odzyskać swoje aktywa.

Obejrzyj: Odzyskiwanie zasobów cyfrowych – zamrażanie i przejmowanie utraconych i skradzionych aktywów

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Atomic Wallet investors in Russia files for lawsuit over $100M hack: report – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO