Eksperci medycyny sądowej z New Delhi wykorzystują technologię blockchain, aby zapobiec fałszowaniu dowodów

Indie są na dobrej drodze do przyjęcia blockchainu na pełną skalę, a najnowsza aplikacja pojawia się w dochodzeniach karnych.

Laboratorium kryminalistyczne (FSL) w New Delhi ogłosiło szczegółowe plany integracji blockchain ze swoimi systemami wewnętrznymi w ramach pionierskiego posunięcia, donosi The Pioneer.

Szef FSL VK Saxena stwierdził, że wykorzystanie blockchainu w kryminalistyce zapewni szerszy zakres korzyści, w tym „cyfrowy zapis dowodów zabezpieczony przed manipulacją” i większy poziom przejrzystości. W tej chwili Saxena potwierdziła, że 1500 pracowników FSL przeszło podstawowe szkolenie w zakresie blockchain, aby wykorzystać integrację w swoich dochodzeniach.

Integracja z blockchainem odbywa się w formie aplikacji mobilnej, która według Saxeny będzie kluczowa dla zapewnienia zainteresowanym stronom jasnego śladu dowodów z miejsca zbrodni. Urzędnik zaznajomiony z tą sprawą ujawnił, że cała procedura kryminalistyczna zostanie podzielona na cztery części, przy czym każdy etap będzie wymagał odpowiedniej autoryzacji, zanim pracownicy FSL będą mogli uzyskać dostęp do dowodów.

„Technologia blockchain zintegrowana z aplikacją e-kryminalistyczną Delhi FSL zagwarantuje, że dowody (próbki materiałów) przesłane z miejsca przestępstwa do FSL w celu analizy i sporządzenia raportu pozostaną wolne od bezpośredniego kontaktu lub ingerencji człowieka” – powiedział urzędnik.

„Dostępne tylko dla upoważnionych osób w czterech oddzielnych blokach, reprezentujących cztery różne etapy analizy, wygenerowane w ten sposób dane będą wolne od wszelkich manipulacji” – dodał.

Nowy system obsługi dowodów będzie wykorzystywał kody QR przypisane do każdego dowodu. Eksperci twierdzą, że dzięki zastosowaniu kodu QR śledczy będą mogli działać obiektywnie dzięki anonimizacji danych zapewniającej większą dokładność.

Pomimo nowatorskiego charakteru integracji blockchain eksperci wskazali na możliwości pułapek nowego systemu. Krytycy opierają swoje argumenty na martwych punktach miejsc zbrodni do czasu przesłania dowodów do magazynu, zanim trafią do rozproszonej księgi głównej.

Martwe punkty pozwalają złym aktorom manipulować dowodami, a eksperci sugerują wykorzystanie zdjęć i automatycznego dziennika dowodów z przesłuchań w celu ograniczenia ryzyka.

Indie stawiają na blockchain

Najnowsze posunięcie FSL jest następstwem szerokich planów Indii dotyczących włączenia blockchainu do wszystkich aspektów gospodarki w celu poprawy wydajności. Ponieważ minister finansów Nirmala Sitharaman przewidziała 46% wskaźnika przyjęcia tej technologii, blockchain zadebiutował w obszarze zdrowia, nieruchomości i edukacji.

Jednak rząd Indii pozostaje sceptyczny co do wdrażania blockchainu w sektorach finansowych ze względu na postrzegane ryzyko związane z wysokim poziomem decentralizacji. Rząd nałożył rygorystyczne przepisy podatkowe na waluty cyfrowe i jako przewodniczący G20 przewodzi krucjacie na rzecz jednolitych przepisów globalnych.

Obejrzyj: W Indiach panuje potrzeba budowania przydatnych rzeczy

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : New Delhi forensics experts tap blockchain to prevent evidence tampering – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO