Bezpieczeństwo dzięki przejrzystości: znaczenie publicznych nagłówków skrótów w łańcuchu bloków

Wynalazca Bitcoina, dr Craig Wright, od dawna kwestionuje pojęcie „zdecentralizowanego” zaufania w branży blockchain, argumentując zamiast tego, że bezpieczeństwo Bitcoina jest zakorzenione w przejrzystości i zdolności każdego użytkownika do weryfikacji stanu księgi.

W niedawnym wątku X zatytułowanym „Bezpieczeństwo poprzez przejrzystość: znaczenie publicznych nagłówków skrótu w Blockchain” dr Wright rozwinął swoje przemyślenia i wyjaśnił, dlaczego przejrzystość, a nie tajemnica, sprawia, że Bitcoin jest bezpieczny.

Bezpieczeństwo dzięki przejrzystości: znaczenie publicznych nagłówków skrótu w Blockchain.

— Dr Craig S Wright (@Dr_CSWright) 9 sierpnia 2023 r

Zerwanie wątku dr Wrighta

Dr Wright zaczyna od wyjaśnienia, że bezpieczeństwo łańcucha bloków zapewnia przejrzystość i możliwość weryfikacji i obserwacji stanu łańcucha przez każdego użytkownika. Kluczem do tego, jak mówi, są publicznie dostępne nagłówki skrótów. Dzięki temu użytkownicy mogą wykryć wszelkie potencjalne anomalie lub ataki.

„Każdy blok w łańcuchu blokowym ma nagłówek” — mówi dr Wright, wyjaśniając, w jaki sposób każdy nagłówek zawiera dane, takie jak znacznik czasu, odniesienie do skrótu poprzedniego bloku i korzeń Merkle transakcji bloku.

Dane te są haszowane, co umożliwia ich publiczną dystrybucję, co ma „głębokie implikacje dla bezpieczeństwa sieci”.

Dlaczego publiczny dostęp do nagłówków skrótów jest ważny?

Dr Wright wyjaśnia, że:

Nagłówki bloków pozwalają na natychmiastową weryfikację stanu sieci przez dowolnego użytkownika bez konieczności posiadania przez niego wszystkich danych w każdym bloku.

Umożliwiają również wykrycie manipulacji; każdy blok odwołuje się do skrótu poprzedniego bloku, a każda zmiana jego zawartości spowodowałaby zmianę skrótu. Manipulowanie zakłóciłoby ciągłość łańcucha i stałoby się natychmiast widoczne.

Publiczny dostęp do nagłówków bloków demokratyzuje czujność. Dr Wright zwraca uwagę, że górnicy odgrywają kluczową rolę w weryfikacji i dołączaniu transakcji, ale radykalna przejrzystość pozwala użytkownikom zachować czujność.

„W gruncie rzeczy publiczna dystrybucja nagłówków skrótu wzmacnia pozycję każdego użytkownika w ekosystemie łańcucha bloków” — mówi nam dr Wright.

Zupełnie inna wizja Bitcoina

Wizja dr Wrighta dotycząca Bitcoina radykalnie różni się od tej promowanej przez zwolenników BTC, rozwidlenia z 2017 roku, które przedstawia się jako cyfrowe złoto. W świecie, który chcą wprowadzić maksymaliści BTC, transakcje byłyby nie do wyśledzenia, prawo w krajach demokratycznych byłoby prawie bezsilne, a przestępcy mogliby działać globalnie bezkarnie. Ten dystopijny elektroniczny system gotówkowy byłby rzekomo zabezpieczony przez dziesiątki tysięcy anonimowych „węzłów” odpowiedzialnych przed nikim i przed niczym.

W świecie, nad którym pracuje dr Wright, Bitcoin działałby jako narzędzie radykalnej przejrzystości, zniechęcające do oszustw, kradzieży i korupcji, pozostawiając niezmienny ślad dowodowy każdej transakcji. Jak wyjaśnił w powyższym wątku, sieć byłaby zabezpieczona zarówno przez górników, jak i użytkowników, dając każdemu władzę, jednocześnie pociągając wszystkich do odpowiedzialności.

Wizja Satoshiego ma moc radykalnej zmiany świata w pozytywny sposób, wzmocnienia pozycji biednych poprzez umożliwienie mikropłatności i mikrofinansowania, wyeliminowania korupcji poprzez upewnienie się, że istnieją dowody występków oraz zapoczątkowanie nowej ery bezpieczeństwa danych i własności, która zmieni Internet i szersza gospodarka oparta na danych.

Aby to wszystko było możliwe, Bitcoin musi działać tak, jak go zaprojektował. Blockchain BSV jest jedynym systemem zgodnym z oryginalnym projektem dr Wrighta Satoshiego.

Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wizji dr Craiga Wrighta dla Bitcoin, mogą przeczytać How Bitcoin Won the Race na jego osobistym blogu.

Peter Schiff na konferencji Blockchain w Londynie 2023: Jak naprawdę powinien działać system „cyfrowego złota”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Security through transparency: The significance of public hash headers in blockchain – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO