Prime Trust składa wniosek o upadłość, FDIC pilnuje „krypto”

Powiernik aktywów cyfrowych Prime Trust oficjalnie złożył wniosek o upadłość w chwili, gdy federalni ubezpieczyciele depozytów w USA ostrzegają przed zagrożeniem, jakie „krypto” stanowi dla sektora bankowego.

W poniedziałek firma Prime Trust LLC z siedzibą w Nevadzie złożyła dobrowolny wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware w celu uzyskania ochrony na podstawie rozdziału 11. Zgłoszenie obejmuje nie tylko Prime Trust LLC, ale także firmę macierzystą Prime Core Technologies Inc z siedzibą w Delaware oraz odgałęzienia Prime IRA LLC i Prime Digital LLC.

Prime Trust wymienia od 25 000 do 50 000 niezidentyfikowanych wierzycieli, przy czym 50 największych wierzycieli jest winnych łącznie 145 milionów dolarów. Największy pojedynczy wierzyciel jest winien 55 milionów dolarów, a następnie inny były klient jest winien 31,7 miliona dolarów.

Podmiot znany jako Senior Comfort Corp jest wymieniony jako „niebędący dłużnikiem”, ale „posiada 18,52% zaległych udziałów kapitałowych Debtor Prime Core Technologies Inc.”. Firma o tej nazwie z siedzibą w Nevadzie jest wymieniona jako w 100% należąca do współzałożyciela Prime Trust, Jona Jilesa, który również przewodniczył zarządowi spółki zależnej Prime Trust, Banq (więcej na ten temat poniżej).

Prime Trust został zmuszony do objęcia zarządu komisarycznego w czerwcu po tym, jak Nevada Financial Institutions Division (NFID) stwierdził, że firma ma mniej niż 3% gotówki swoich klientów w kasie. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak NFID nakazał Prime Trust wstrzymanie działalności w Nevadzie po ustaleniu, że firma nie zabezpieczyła aktywów znajdujących się pod jej opieką, pozostawiając jej stan finansowy na „krytycznie niedostatecznym poziomie”.

Wstępny pakiet ratunkowy przeprowadzony przez konkurencyjnego powiernika BitGo Holdings szybko się rozpadł po tym, jak dyrektor generalny BitGo, Mike Belshe, powiedział, że Prime Trust „nie realistycznie ocenia stanu ich działalności”, kiedy dwa tygodnie wcześniej uzgodniono ramy pomocy.

We wniosku o upadłość zauważono również, że jego sygnatariusze są „upoważnieni i skierowani do zatrudnienia firmy Galaxy Digital Partners LLC jako bankiera inwestycyjnego, do reprezentowania i pomocy każdemu podmiotowi składającemu wniosek w wykonywaniu jego obowiązków wynikających z Kodeksu upadłościowego w związku ze sprawami z rozdziału 11, oraz do podejmowania wszelkich działań w celu realizacji praw i obowiązków każdego Podmiotu Zgłaszającego”.

Wybitna rola Galaxy Digital (NASDAQ: BRPHF) sugeruje, że firma kierowana przez Mike’a Novogratza może mieć pewne powiązania z wierzycielem Prime Trust, który był mu winien 55 milionów dolarów. Jako kolejny dowód na to, że w „kryptografii” nie ma stopni separacji, Galaxy Digital zostało pozwane w zeszłym roku przez Bitgo po tym, jak ten pierwszy wycofał się z transakcji przejęcia tego drugiego za 1,2 miliarda dolarów.

Inna znajoma krypto twarz – M3 Advisory Partners – jest wymieniana jako preferowany doradca finansowy Prime Trust. Nazwa M3 pojawiła się w wielu innych bankructwach kryptowalut, w tym BlockFi, Celsjusza, Genesis Global i Voyager Digital. We wtorek złożono również zawiadomienie prawników reprezentujących giełdę Bittrex z prośbą o informowanie na bieżąco o sytuacji.

Aktywa (rodzaj)

Wniosek o upadłość wymienia byłego prezesa Bank of Nevada, Johna Guedry’ego, zarówno jako syndyka Prime Trust, jak i szefa nowego komitetu restrukturyzacyjnego, w skład którego wejdą również John Wilcox i Michael Wyse.

W oświadczeniu wydanym we wtorek stwierdzono, że Prime Trust nadal zarządza swoimi przedsiębiorstwami jako „dłużnicy w posiadaniu” i pracuje nad „uporządkowaną oceną wszystkich strategicznych alternatyw, w tym potencjalnej sprzedaży aktywów i operacji Spółki jako kontynuacji działalności”.

Prime Trust wymienia aktywa o wartości 50-100 mln USD i pasywa o wartości 100-500 mln USD. Ale definicja „aktywów” Prime Trust pozostawia wiele do życzenia. Z łącznej wartości 69,7 mln USD w aktywach cyfrowych, które firma posiadała pod koniec czerwca, tylko 7,5 mln USD znajdowało się w tokenie BTC, podczas gdy reszta składa się głównie z małych garści różnych stablecoinów.

Ale 88% (61,5 miliona dolarów) toreb kryptograficznych Prime Trust składa się z AUDIO, tokenu używanego w mało używanym zdecentralizowanym protokole strumieniowego przesyłania muzyki (Audius). W rzeczywistości 323,7 miliona tokenów Prime Trust stanowi prawie jedną trzecią całkowitej podaży AUDIO w obiegu.

Jeśli klientom Prime Trust należy się AUDIO, to wszystko jest w porządku (relatywnie rzecz biorąc). Ale jeśli Prime Trust używał AUDIO w ten sam sposób, giełda FTX używała swojego niepłynnego wewnętrznego tokena FTT do wypełnienia swojego bilansu, o rany.

Pierwsza porażka

Spadek finansowy Prime Trust zaskoczył wielu, biorąc pod uwagę, że nastąpił zaledwie rok po zebraniu 107 milionów dolarów w rundzie finansowania serii B. Ale teraz wiemy, że w 2021 roku firma straciła klucze prywatne do wielu cyfrowych portfeli zawierających aktywa klientów, co skłoniło Prime Trust do wykorzystania innych aktywów klientów do realizacji żądań wypłaty.

Sprawy rozwinęły się jeszcze bardziej wraz z nadejściem „kryptograficznej zimy” na początku 2022 r. Kazirodcze relacje, które definiują ten sektor, skłoniły wszystkich do wezwania swoich znaczników, czego kulminacją był upadek FTX w listopadzie ubiegłego roku.

Po tym szybko nastąpiło niewyjaśnione odejście ówczesnego dyrektora generalnego Prime Trust, Toma Pagelera, aw lutym ogłoszono znaczną redukcję płac. Później ujawniono, że Prime Trust służył jako kanał / broda dla znaczących darowizn politycznych założyciela FTX, Sama Bankmana-Frieda, ze skradzionymi funduszami klientów FTX.

Potem przyszedł czerwcowy pozew cywilny amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko giełdzie Binance.US, która korzystała z usług Prime Trust. SEC starała się zamrozić fundusze klientów Binance.US, aby zapobiec ich transferowi za granicę do podmiotów kontrolowanych przez założyciela Binance, Changpenga „CZ” Zhao. To tylko przyspieszyło wysiłki klientów Prime Trust, aby wypłacić swoje środki, i oto jesteśmy.

Krążymy w kółko

Poniedziałkowy wniosek o upadłość został podpisany przez tymczasowego dyrektora generalnego Prime Trust, Jora Law, który objął to stanowisko po odejściu Pagelera. Pierwotny dyrektor generalny/założyciel Prime Trust, Scott Purcell, opuścił firmę w 2021 roku, aby założyć Fortress NFT i Planet NFT.

Purcell wcześniej założył inną spółkę zależną Prime Trust o nazwie Banq, która wydała własne ogłoszenie upadłości na krótko przed upublicznieniem problemów Prime Trust. Bank złożył w zeszłym roku pozew cywilny, oskarżając Purcella o splądrowanie jego aktywów i technologii w celu uruchomienia dwóch nowych firm.

Zanim Purcell opuścił Bank, zaciągnął pożyczkę w wysokości 3 milionów dolarów (przy rocznym oprocentowaniu 10%) w imieniu firmy od N9 Advisors. W zeszłym roku firma ta złożyła pozew cywilny przeciwko Bankowi, Prime Trust i Jiles, twierdząc, że Jiles „mając na sobie dwa sprzeczne kapelusze, wywrócił biznes Banka, pozostawiając tej firmie skorupę dawnego siebie”. W pozwie oskarżono również Prime Trust o „pomoc i podżeganie do naruszeń Jiles”.

Szczerze mówiąc, trudno powiedzieć, komu kibicować w tej komedii pomyłek, chociaż nie można nie wspomnieć o sardonicznym handlarzu bronią Iana Holma w filmie Lord of War: „Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że chciałem, aby obie strony przegrały?”

FDIC ostrzega przed zagrożeniami kryptograficznymi

Prime IRA był produktem funduszu emerytalnego Prime Trust, a pomysł polegał na tym, że jeśli dasz im swoje dolary amerykańskie lub przewrócisz dolary z innego inwestycyjnego konta emerytalnego, możesz wymienić te pieniądze na aktywa cyfrowe i spędzić resztę czasu na ćwiczeniu Scrooge McDuck ” ruchy płynące z pieniędzy. Każdy, kto połknął tę przynętę, prawdopodobnie czeka jeszcze dłużej na nadejście swoich Złotych Lat.

Jak na zawołanie, w poniedziałek Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) opublikowała swój przegląd ryzyka 2023, coroczne podsumowanie kluczowych zmian i zagrożeń w amerykańskim systemie bankowym. Przegląd obejmujący okres od 2022 r. do pierwszego kwartału 2023 r. zawiera nową sekcję poświęconą „ryzyku związanemu z kryptoaktywami”.

FDIC zauważa nieco sucho, że sektor aktywów cyfrowych „doświadczył znacznej zmienności rynkowej w 2022 r.” oraz że „nowe i złożone ryzyko”, jakie kryptowaluty stwarzają dla amerykańskiego systemu bankowego, „są trudne do pełnej oceny”.

Trudność tę potęguje „rosnące zainteresowanie niektórych banków angażowaniem się w działalność związaną z aktywami kryptograficznymi”. W tym roku doszło już do upadku kalifornijskich banków Silvergate i nowojorskich banków Signature, które oferowały całodobowe cyfrowe koleje rozliczeń aktywów.

Tej wiosny implozja Silicon Valley Bank (SVB) prawie zniszczyła stablecoina USDC, gdy emitent Circle nierozsądnie pozostawił rezerwy walutowe USDC o wartości 3 miliardów dolarów na jednym koncie SVB. Katastrofa została zażegnana dopiero wtedy, gdy federalni zobowiązali się zagwarantować wszystkie salda rachunków SVB, pozostawiając niedoszłych rewolucjonistów finansowych całkowicie zdanych na banki centralne, których rzekomo uzurpowali sobie.

Podkreślając, że bankom „ani nie zabrania się ani nie zniechęca” do przyjmowania firm zajmujących się aktywami cyfrowymi jako klientów, FDIC zauważa „podwyższone ryzyko płynności dla organizacji bankowych ze względu na nieprzewidywalność skali i czasu napływów i odpływów depozytów” aktywów cyfrowych.

FDIC „opracował procesy angażowania się w solidne dyskusje nadzorcze z organizacjami bankowymi na temat proponowanych i istniejących działań związanych z aktywami kryptograficznymi”. I na wypadek, gdyby trzeba było powtórzyć, żadnych oszustw bankowych związanych z kryptowalutami ani finansowania terroryzmu, dobrze?

Obejrzyj: Blockchain i bankowość

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Prime Trust files for bankruptcy, FDIC keeping eye on ‘crypto’ – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO