Jak dr Craig Wright wyobraża sobie CBDC działające na Bitcoinie

Cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) wydają się nieuniknione i istnieją pewne obawy dotyczące prywatności i mechanizmów kontroli. Wynalazca Bitcoin, dr Craig Wright, sugeruje, że CBDC działające na blockchainie BSV mogą przynieść korzyści zarówno bankom centralnym, jak i użytkownikom końcowym walut cyfrowych wspieranych przez banki państwowe.

Na niedawnym The Bitcoin Masterclasses #7 dr Wright ujawnił interesujące szczegóły dotyczące CBDC opartego na blockchainie BSV.

Blockchain BSV i niestandardowe rozwiązania CBDC

„Wszystko, co robimy, to tworzenie systemu, który sam rząd zdecyduje się uruchomić, który znajduje się na szczycie Bitcoin i skutecznie działa jako całkowicie oddzielny system. Z wyjątkiem (…), dlaczego nie jest całkowicie oddzielny, nie musi się martwić o podwójne wydatki, nie musi martwić się o znaczniki czasu – Bitcoin to robi” – powiedział dr Wright.

To, czego Bitcoin nie robi, to zapewnianie tożsamości. Jak wyjaśniono w białej księdze, tożsamość w Bitcoinie jest zabezpieczona zaporą ogniową — na przykład: nie ma tożsamości po prostu przy użyciu Bitcoina do transakcji. Tożsamość musi pochodzić spoza Bitcoina, poza łańcuchem, że tak powiem. Dr Wright stwierdził w swojej prezentacji, że potrzebujemy rządów, aby zapewniły kontrolę tożsamości funkcjonalnego CBDC działającego na blockchainie BSV.

W 2008 roku dr Wright opublikował białą księgę na temat zawierania umów elektronicznych — już w 2008 roku zrozumiał wymagania prawne dotyczące podpisów cyfrowych i tożsamości.

„To, na co tak naprawdę patrzymy, to uzyskanie naszej transakcji Bitcoin, umieszczenie normalnych rzeczy Bitcoin, a następnie stworzenie protokołu warstwy 2, tj. Posiadanie ustrukturyzowanego, standardowego szablonu, który będzie działał w Bitcoin. To pozwala każdemu bankowi centralnemu na ustalenie własnych warunków” – powiedział dr Wright.

Szczegóły techniczne — w jaki sposób nChain umożliwia płynne CBDC

Dr Wright podkreślił znaczenie wersjonowania w Bitcoin, ponieważ pozwala ono węzłom obsługiwać transakcje CBDC w różny sposób w oparciu o zasady ustalone przez każdy bank centralny. Ta elastyczność umożliwia wielu krajom posiadanie własnych CBDC i różnych implementacji bez powodowania konfliktów w sieci Bitcoin.

Jeśli chodzi o wdrożenie, dr Wright zasugerował, że transakcjami CBDC można zarządzać za pomocą bloków danych push zawierających dane binarne, przy czym Bitcoin odpowiednio sprawdza poprawność i przetwarza transakcje. Pozwoliłoby to na wydajne i bezpieczne transakcje CBDC w sieci Bitcoin. W nChain dr Wright już pracuje nad takimi rozwiązaniami ze swoim zespołem.

Dr Wright omówił potencjalne korzyści płynące z uczynienia procesu rozwoju CBDC open source, umożliwiając publiczną kontrolę i audyt kodu. Przekonywał, że przejrzystość i otwartość zapewnią ciągłe doskonalenie i bezpieczeństwo systemu.

Co jeśli CBDC wymkną się spod kontroli, jak w przypadku dystopijnej kontroli monetarnej?

Wynalazca Bitcoina nie jest naiwny i wie, że CBDC może zamienić się w koszmar. Jeśli jednak CBDC jest zbudowane na blockchainie BSV, dr Wright zwraca uwagę, że ludzie mają wybór.

Jeśli zasady systemu CBDC obrócą się przeciwko użytkownikom końcowym, Bitcoin będzie nadal dostępny. Satoshi są po to, aby być używanym na wypadek, gdyby coś poszło nie tak z samym CBDC. Wyobraź sobie, że masz portfel CBDC i inny portfel, który pozwala Ci zamienić CBDC na saty blokowe BSV lub odwrotnie.

I nie tylko to. Dr Wright stwierdził w swojej prezentacji, że pojedyncze satoshi zawsze będzie tańsze w użyciu niż pojedyncza jednostka CBDC działająca na blockchainie BSV. Tak więc poza wszelkimi obawami politycznymi dotyczącymi systemu CBDC istnieje konkurencja między CBDC a satoshi – ponieważ oba są gotówką elektroniczną.

„Dlaczego to nigdy nie będzie tak tanie, jak natywna transakcja Bitcoin? Na początek będzie to coś więcej niż natywna transakcja Bitcoin, ponieważ będzie to natywna transakcja Bitcoin – i tak dalej! (…) bardzo prosta transakcja Bitcoinem zawsze będzie tańsza, co oznacza, że najniższa z mikropłatności i tak skończy się w Bitcoinie” – stwierdził dr Wright.

Ponadto dr Wright zwrócił uwagę, że jeśli tłum nie zgadza się z pewnymi specyfikacjami CBDC, wówczas opinia publiczna zagłosuje inaczej. Tu nie chodzi o technologię, ale o politykę.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych i ujednolicona księga główna

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zdaje się rozumieć ten pomysł. W raporcie rocznym BIS 2023 na stronie 86 czytamy:

Plan przewiduje połączenie tych elementów w nowy typ infrastruktury rynku finansowego (FMI) – „ujednoliconą księgę”. Pełne korzyści płynące z tokenizacji można wykorzystać w ujednoliconej księdze ze względu na ostateczność rozliczenia, która pochodzi z pieniędzy banku centralnego znajdujących się w tym samym miejscu, co inne roszczenia.

Ujednolicona księga? Pamiętaj, czym jest łańcuch blokowy BSV — to taka ujednolicona księga.

Jeśli chodzi o BIS, dr Wright stwierdził w swoim artykule Fałszywa przynęta anonimowości, że Bitcoin może zminimalizować rolę BIS:

Bitcoin pozwala nawet bankom usunąć funkcje rozliczeniowe i dystrybuować tokenizowaną elektroniczną gotówkę w sposób, który nie wymaga czegoś takiego jak BIS lub Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

Nie myl tego stwierdzenia z „influencerami kryptograficznymi”, którzy krzyczą, że Bitcoin byłby przeciwko bankom lub rządom. Nie jest. Jednak BIS nie jest bankiem komercyjnym i może nawet stać się przestarzały, gdy prywatny i centralny system bankowy wykorzysta ujednoliconą księgę, taką jak blockchain BSV.

Innymi słowy: jeśli świat chce, to blockchain BSV jest nowym BIS.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik nChain dotyczący CBDC.

Obejrzyj: Blockchain zapewnia doskonałą podstawę dla CBDC

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : How Dr. Craig Wright envisions CBDCs running on Bitcoin – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO