Alibaba wprowadza modele AI, aby rywalizować z Lamą 2 firmy Meta

Alibaba, gigant handlu elektronicznego, chce dogonić liderów branży sztucznej inteligencji (AI), uruchamiając modele open source w celu zwiększenia wskaźników adopcji.

Firma po raz pierwszy postawiła na sztuczną inteligencję po kwietniowym wydaniu swojego generatywnego chatbota AI Tongyi Qianwen. W świetle ostatnich sukcesów Alibaba ujawniła plany udostępnienia szerokiej publiczności wersji chatbota typu open source.

Alibaba wypuści dwa lite modele Tongyi Qianwen — Qwen-7B i Qwen-7B-Chat. Oba duże modele językowe (LLM) zawierają 7 miliardów parametrów. Umożliwią badaczom i firmom zajmującym się sztuczną inteligencją tworzenie ofert sztucznej inteligencji bez kłopotliwego szkolenia ich modeli.

Alibaba zauważył, że przedsiębiorstwa mogą wykorzystać możliwości LLM typu open source do „kodowania, modelowania wag”, jednocześnie udostępniając obszerną dokumentację „akademikom, badaczom i instytucjom komercyjnym na całym świecie”.

W tej chwili nie wiadomo, czy oferta open source Alibaba będzie bezpłatna dla wszystkich klas użytkowników, ale firmy z ponad 100 milionami klientów miesięcznie muszą uzyskać „licencję bez tantiem” od chińskiej firmy. Niezależnie od tego, czy Alibaba zbiera fundusze ze swojej platformy AI typu open source, analitycy zwracają uwagę na korzyści netto płynące z przyciągania nowych użytkowników do platformy.

Ogłoszenie Alibaba nie ujawniło żadnych informacji na temat partnerstwa z dostawcami chmury, ale pozytywny trend adopcji może przyciągnąć globalnych partnerów.

Przejście do otwartej sztucznej inteligencji stawia Alibaba w bezpośredniej konkurencji z Meta Marka Zuckerberga (NASDAQ: META). W kwietniu Meta wydała komercyjną wersję Llama 2, generatywnej platformy sztucznej inteligencji typu open source, która ma wypełnić lukę w stosunku do OpenAI ChatGPT i Google’s Bard (NASDAQ: GOOGL), ale najnowszy ruch Alibaby rozgrzewa wyścig AI.

„Meta zdała sobie sprawę, że spóźniła się z obecnym cyklem szumu AI, a to daje im sposób na otwarcie ekosystemu i wydaje się, że postępują właściwie, będąc charytatywnymi i oddając się społeczności”, powiedział anonimowe źródło z Meta wtedy.

Alibaba wprowadził rozwiązanie Llama 2 dla przedsiębiorstw 26 lipca, nazywając je „pierwszym rozwiązaniem szkoleniowym i wdrożeniowym dla całej serii Llama 2 w Chinach”.

Wezwij do złagodzenia zasad dotyczących sztucznej inteligencji typu open source

Podczas gdy Unia Europejska (UE) zmierza w kierunku wprowadzenia kompleksowych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji, koalicja firm programistycznych wzywa do złagodzenia zasad rozwoju sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym.

Kierowane przez GitHub firmy twierdzą, że narzucanie surowych zasad może prowadzić do powolnego tempa innowacji w tej dziedzinie, zauważając, że open source jest kluczem do odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji.

„Byłoby to niezgodne z praktykami rozwoju open source i sprzeczne z potrzebami indywidualnych programistów i organizacji badawczych non-profit” – twierdzi koalicja. „Ustawa grozi zamrożeniem rozwoju sztucznej inteligencji open source, a tym samym może podważyć jej cele promowania odpowiedzialnych innowacji zgodnie z europejskimi wartościami”.

Zagrożenia stwarzane przez sztuczną inteligencję w Web3 i innych kluczowych sektorach europejskiej gospodarki zmusiły władze do zaostrzenia przepisów dla graczy z branży. Proponowana ustawa UE o sztucznej inteligencji nakłada całkowity zakaz wykorzystywania sztucznej inteligencji w systemach predykcyjnych działań policyjnych i systemach rozpoznawania emocji w przestrzeni publicznej.

Rozmowy CoinGeek z Jerrym Chanem: Czy sztuczna inteligencja wie, co robi?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Alibaba launches AI models to rival Meta’s Llama 2 – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO