Powiększenie: wymagana jest teraz zgoda na szkolenie modeli AI z wykorzystaniem danych klientów

Po sprzeciwie wobec proponowanego planu zbierania danych w celu szkolenia modeli sztucznej inteligencji (AI), gigant wideokonferencyjny Zoom ogłosił, że zawsze będzie szukał zgody swoich klientów na poleganie na treściach użytkowników.

W firmowym poście na blogu Zoom potwierdził aktualizację warunków korzystania z usługi, aby odzwierciedlić swoje stanowisko w sprawie uzyskania zgody. Dyrektor ds. Produktu firmy, Smita Hashim, stwierdził, że wszystkie treści generowane przez użytkowników nie będą wykorzystywane do szkolenia modeli AI „bez treści klienta”.

Zoom zwrócił niedawno uwagę opinii publicznej po tym, jak użytkownicy X (wcześniej Twittera) zagrozili bojkotem platformy z powodu pozornie daleko idących uprawnień. Użytkownicy twierdzili, że uprawnienia Zoom nie zapewniają klientom opcji rezygnacji, skutecznie umożliwiając platformie wykorzystanie danych klientów do szkolenia ich modeli sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (ML).

„Dla nas w Zoom ważne jest, aby umożliwić naszym klientom innowacyjne i bezpieczne rozwiązania komunikacyjne” – czytamy w poście. „Zaktualizowaliśmy nasze warunki korzystania z usługi (w sekcji 10.4), aby dodatkowo potwierdzić, że nie będziemy wykorzystywać treści audio, wideo ani treści klientów na czacie do szkolenia naszych modeli sztucznej inteligencji bez Twojej zgody”.

Zoom eksperymentował ze sztuczną inteligencją w ostatnich miesiącach, w szczególności zajmując się generatywną sztuczną inteligencją po sukcesach ChatGPT i Bard. Firma wprowadziła dwie generatywne funkcje sztucznej inteligencji — Zoom IQ Meeting Summary i Zoom IQ Team Chat Compose — aby automatycznie podsumowywać spotkania.

W odpowiedzi na obawy związane z prywatnością Zoom ujawnił, że wprowadzi kluczowe zmiany, korzystając z funkcji generatywnej sztucznej inteligencji. Zgodnie z postem użytkownicy zostaną powiadomieni za każdym razem, gdy generatywne funkcje sztucznej inteligencji Zoom będą używane jako dodatkowa warstwa ochrony dla użytkowników.

„Kiedy zdecydujesz się włączyć Podsumowanie spotkania Zoom IQ lub Zoom IQ Team Chat Compose, otrzymasz również przejrzysty proces zgody na szkolenie naszych modeli AI przy użyciu treści Twoich klientów” – powiedział Zoom.

Firma dodaje, że po wyrażeniu zgody dane klientów są wykorzystywane wyłącznie w celu poprawy dokładności jej usługi AI. Zoom ujawnił, że dane użytkownika nie będą wykorzystywane poza jego platformą, mówiąc, że „nie będą wykorzystywane do szkolenia jakichkolwiek modeli innych firm”.

W lipcu Google (NASDAQ: GOOGL) zaktualizował swoją politykę prywatności, aby zezwolić na wykorzystanie danych publicznych do szkolenia swoich modeli sztucznej inteligencji. Zgodnie z aktualizacją firma może wykorzystywać wszelkie „informacje, które są publicznie dostępne online” do trenowania dużego języka i innych modeli sztucznej inteligencji.

Prywatność w centrum regulacji AI

Konieczność ochrony danych użytkowników i zainstalowania zabezpieczeń prywatności w celu bezpiecznego korzystania z sztucznej inteligencji leży u podstaw dążenia do regulacji sztucznej inteligencji. Kilka pozwów zbiorowych oskarża OpenAI i Meta (NASDAQ: META) o nielegalne zbieranie danych podczas szkolenia ich modeli AI.

X zmniejszył liczbę tweetów dostępnych dla użytkowników, ponieważ „grabież danych była tak duża, że degradowała usługi dla zwykłych użytkowników”. W Europie organy nadzorujące ochronę konsumentów prowadzą działania na rzecz zaostrzenia przepisów dotyczących sztucznej inteligencji w obliczu zagrożeń dla prywatności i zagrożeń dla kluczowych sektorów, takich jak Web 3, finanse i bezpieczeństwo.

Obejrzyj: Czy sztuczna inteligencja wie, co robi

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Zoom: Consent now required for AI model training using customer data – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO