Google oskarżony o zwolnienie personelu kontraktowego AI w „odwecie” przeciwko uzwiązkowieniu

Alphabet Workers Union oskarżył Google (NASDAQ: GOOGL) i Accenture o naruszenie federalnego prawa pracy po rozwiązaniu umowy z dużą częścią ich pracowników.

Google i Accenture prowadzą spółkę joint venture z pracownikami pracującymi nad ulepszeniem wyszukiwarki Google i chatbota ze sztuczną inteligencją (AI). Według raportu Bloomberga, Accenture zdecydowało się rozwiązać umowy o pracę z ponad 70% pracowników joint venture.

Ostatnie zwolnienia dotyczą 118 stanowisk, w tym grafików i pisarzy odpowiedzialnych za tworzenie wewnętrznych i zewnętrznych treści Google. Pracownicy, których to dotyczy, twierdzą, że zwolnienia zostały ogłoszone za pośrednictwem transmitowanego na żywo spotkania w ratuszu, bez umożliwienia uczestnikom zadawania pytań lub dzielenia się komentarzami.

Pracownicy, których to dotyczy, twierdzą, że posunięcie firmy było „odwetem” za ich decyzję o związkach zawodowych zgodnie z przepisami prawa USA. Od tego czasu Alphabet Workers Union złożył skargę do amerykańskiej Narodowej Rady ds. Stosunków Pracy, twierdząc, że nieuczciwe praktyki biznesowe ze strony gigantów technologicznych.

„Oczywiste jest, że ten moment jest niezwykle podejrzany i dlatego wnosimy zarzut nieuczciwej praktyki pracowniczej – aby pociągnąć Google i Accenture do odpowiedzialności za ich zachowanie” – powiedział Anjail Muhammad, jeden z pracowników, których to dotyczy.

Zgodnie z federalnym prawem pracy, pracodawcom nie wolno grozić pracownikom konsekwencjami dla tworzenia związków zawodowych i nie mogą oferować pracownikom zachęt do rezygnacji z organizowania się.

Chociaż firma Accenture zerwała umowy o pracę, zgłoszenie do National Labour Relations Board sugeruje, że osoby, których to dotyczy, starają się wciągnąć firmę macierzystą Google w swoje roszczenia. Twierdzą, że firma była „wspólnym pracodawcą”, ale rzecznik Google stwierdził, że „nie kontroluje ich warunków zatrudnienia ani warunków pracy”.

Z drugiej strony Accenture twierdziło, że redukcje zatrudnienia nie były odwetem i powtórzyło swoje poparcie dla prawa pracowników do tworzenia związków zawodowych.

„Jak niedawno poinformowano naszych pracowników, te decyzje pracownicze zostały podjęte przed jakimkolwiek powiadomieniem nas o potencjalnej działalności związkowej”, powiedział Accenture w oświadczeniu.

Google miał swój udział w zwolnieniach w 2023 r. po tym, jak rozwiązał umowy z 12 000 pracowników, powołując się na ponure czynniki makroekonomiczne.

Pełna prędkość dla AI

Pomimo wewnętrznego zamieszania związanego ze zwolnieniami i wyzwaniami regulacyjnymi, Google wspiera innowacje w zakresie sztucznej inteligencji. Po uruchomieniu swojego regeneracyjnego chatbota AI Bard, aby rzucić wyzwanie ChatGPT OpenAI, gigant technologiczny wprowadził szereg ofert AI.

W czerwcu Google uruchomił usługę przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) opartą na sztucznej inteligencji, aby pomóc instytucjom finansowym w identyfikowaniu anomalii transakcyjnych. Miesiąc później firma drażniła się z nowym narzędziem AI o nazwie Genesis, przeznaczonym do pisania artykułów prasowych, jednocześnie ogłaszając restrukturyzację swojej jednostki badawczej AI.

Biorąc pod uwagę ryzyko stwarzane przez sztuczną inteligencję dla Web3 i tradycyjnego finansowania, Google ujawnił plany dostosowania się do organów regulacyjnych, oferując administratorom w Wielkiej Brytanii wczesny i priorytetowy dostęp do przyszłych produktów.

Obejrzyj: CoinGeek Roundtable z Joshuą Henslee na temat AI, ChatGPT i Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Google accused of firing AI contract staff in ‘retaliatory’ move against unionizing – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO